Őrsi polgármester javaslata szerint 11 órás zárórát vezetnének be a Margit-negyedben, hogy elkerüljék a pesti bulinegyedekhez hasonló éjszakai élet kialakulását Bel-Budán.

Őrsi Gergely, a II. kerület polgármestere, határozottan ellenzi, hogy a pesti bulinegyed budai megfelelője alakuljon ki a Margit híd budai hídfője és a Széna tér között, amit Margit-negyedként emlegetnek. Ezzel szemben nagyobb hangsúlyt fektetne a régóta üresen álló önkormányzati üzlethelyiségek kedvezményes bérbeadására, hogy egy új, kulturális és szórakoztató központ jöjjön létre, amely elsősorban a kulturális értékekre összpontosítana.
Őrsi a kérdésünkre úgy reagált, hogy a javaslat célja a jelenlegi arányok megőrzése, kiemelve a mikronegyed kulturális jellegét. Ezt jól szemlélteti, hogy a 35 újonnan betelepült helyszínből csupán 4 rendelkezik alkoholárusítási engedéllyel, amelyet nem az önkormányzat, hanem a kormányhivatal bocsát ki. Emellett Őrsi említette, hogy a nemrégiben felélénkült Margit körút már felkeltette néhány bulinegyedbeli szórakozóhely-üzemeltető figyelmét, így a nyitvatartási korlátozások célja az is, hogy távol tartsák őket. A polgármester hangsúlyozta, hogy nem a már működő helyek ellehetetlenítése a céljuk, hanem a túlzott bulinegyedesedés megakadályozása. „Kocsmából bőven elég van már most is” – mondta Őrsi, aki a kulturális intézmények mellett még kisiparosokat és kiskereskedőket is szívesen látna a mikronegyedben.
A Margit-negyed projekt 2021-es elindítása óta a szóba jövő 40 üresen álló önkormányzati üzlethelyiségből 35-öt sikerült kiadni, egy Margit körúti és négy, környékbeli mellékutcákban található ingatlannak nem találtak csak bérlőt. Ezek mind üzlet vagy iroda besorolásúak. (A környéken van további 65, szintén üresen álló raktár, műhely vagy pince, jellemzően rossz állapotú helyiségek, de ezek más kategóriába tartoznak.)
A Margit-negyed az utóbbi évtizedek egyik legsikeresebb környékrehabilitációs projektjeként tűnik fel a város életében. Az egykoron elhanyagolt körút alsó szakasza mostanra szinte újjászületett, tele van élettel és vibráló kultúrával. Az újonnan létrehozott helyek közül nem egy működő kulturális központként üzemel, mint például Budapest legkiválóbb mikrogalériája, az Analóg Angelika-féle Start, amelyről korábban már írtam egy kiállításmegnyitó szöveget tartalmazó cikkben. De említhetnénk a Dantét vagy a Szerkesztőséget is, amelyek szintén hozzájárulnak a környék pezsgő kulturális életéhez.
Az előterjesztésben van egy pont, ami az egész 2. kerületre vonatkozik: eszerint a kerthelyiségek 11-ig lehetnének nyitva, és szabadtéri rendezvényt is csak eddig lehetne tartani.
Ami a Margit-negyedet érinti: a 11 utáni nyitvatartásnak egy rakás szigorú feltétele lesz, köztük olyanok, hogy az adott helynek saját logójával ellátott poharakat kell használnia, illetve biztonsági személyzetet kell alkalmaznia, akik fenntartják a rendet a közterületen. De feltétel az is, hogy a hely tulajdonosa kérje a zajkibocsátási határérték megállapítását, és teremse meg a feltételeket annak betartásához. Az összes feltétel itt olvasható.