A hajad három figyelmeztető jelzése arra utalhat, hogy itt az ideje orvoshoz fordulni.

A hajunk állapota, akárcsak a bőr és a körmök esetében, sokféle tényezőtől függően változhat. Ezek a változások gyakran egyszerű okokból erednek, azonban nem ritka, hogy komolyabb egészségügyi problémákra is felhívják a figyelmet.
Vitaminhiánytól kezdve gyógyszermellékhatáson át a stresszig rengeteg dolog állhat annak hátterében, ha kicsit több hajad hullik a szokásosnál, vagy zsírosabbá, esetleg épp szárazzá és töredezetté válnak a szálak. Ha a szervezeted felelős a problémáért, akkor is lehet, hogy természetes állapot okozza, gondolj csak a hormonális változások okozta hajhullásra. Tény, hogy ápolási és kezelési hibák is szép számmal eredményezhetnek gondot. Nézzünk meg néhány gyakoribb okot és hajtünetet.
Bár a fejbőrön megjelenő apró fehér pelyhek rendkívül zavaróak lehetnek, szerencsére nem kell tragédiaként felfogni őket. Számos tényező állhat a háttérben, amelyek hozzájárulnak a korpásodás kialakulásához, például a zsíros bőr, a stresszes életmód, az elhízás, valamint a hideg és száraz időjárás. Ezen kívül az ekcéma vagy a pikkelysömör is szerepet játszhat a problémában, ahogy egy gomba túlszaporodása is. A hajápolási iparban szinte minden márka kínál valamilyen megoldást a korpásodás ellen, így érdemes több terméket is kipróbálni, hogy megtaláld a számodra legmegfelelőbbet. Ha a korpa sárgás árnyalatú és zsíros, az már jelezheti, hogy valami komolyabb probléma áll fenn, mint például a szeborreás dermatitis. Ez a gyulladásos bőrbetegség önállóan is létezhet, de más egészségügyi problémák kísérője is lehet.
A hajhullás természetes folyamat, mindannyian hullatjuk, normális esetben új nő a helyére és nincs min izgulni. Évszakváltáskor is megújul hajkoronánk. Azt is tudjuk, hogy bizonyos hormonális változások, úgy, mint a változó kor férfiaknál és nőknél, vagy a szoptatás, elősegítik a fokozott hajvesztést. Gyógyszermellékhatásként is felléphet a tünet. Vannak azonban kóros formái is. Ilyen például a telogen effluvium nevű hajhullás típus, amely leginkább fokozott stressz, krónikus stressz vagy a szervezetet érő változás, például fertőzés, műtét, magas lázzal járó betegség, diéta, bizonyos gyógyszerek alkalmazása miatt alakul ki, és jelentős kopaszodással jár. Valójában az történik, hogy a haj növekedési szakaszában (anagén szakasz) idő előtt inaktívvá válik a szőrtüsző és kihullik a hajszál, vagyis az átmeneti, a növekedés megállását hozó szakasz (katagén) kimarad, és még mielőtt a szálak megnőnének, 70 százalékuk kihullik - általában nem az egész fejbőrt érintve. Hirtelen és/vagy jelentős mértékű hajhullás esetén mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Bár olyan komoly fertőzéseknek is tünete lehet a fokozott hajvesztés, mit a TBC vagy a szifilisz, egyáltalán nem biztos, hogy nagy a baj. A késői típusú hajhullást a hormonális változásokon kívül vashiány, fehérjeszegény étrend, pajzsmirigybetegség, cukorbetegség, alultápláltság, gyógyszermellékhatás és mérgezés is okozhatja.
Először is, mindenkinek megvan a maga hajtípusa, és vannak, akiknek a haj szerkezete természeténél fogva száraz, töredezésre hajlamos, "porózus". A hullámos, különösen a göndör haj gyakran ilyen jellegű. Másodszor pedig, a modern hajápolási és formázási technikák nem megfelelő alkalmazása könnyedén tönkreteheti frizuránkat. Gondoljunk csak a hajvasalókra, a hajszárítókra, a túl gyakori forró levegős szárításra, a hajfestésre – különösen a szőkítésre – vagy éppen a napsugárzás káros hatásaira. Olyan, elsőre jelentéktelennek tűnő tevékenységek is hozzájárulhatnak a haj töredezéséhez, mint például a mosás utáni törölközős dörzsölés. Nem szükséges azonnal a legrosszabbra gondolni, de kétségtelen, hogy bizonyos egészségügyi problémák is szálkássá és fénytelenné tehetik a hajat. Ilyen esetekben a kiváltó okot kell elsőként kezelni – ez valószínűleg az esztétikai panaszokat is megszünteti. Például a pajzsmirigy-betegségek vagy a táplálkozási és felszívódási zavarok is felelősek lehetnek a haj állapotáért.
Hajunk jelzései segíthetnek a betegségek korai felismerésében. Ha hirtelen nagy mértékű változást tapasztalunk, azt mindenképpen érdemes megbeszélni orvosunkkal. Egyébként pedig fontos, hogy megismerjük és elfogadjuk ezt a részünket is olyannak, amilyen, mert akkor lehetünk vele a legboldogabbak, és akkor tudjuk úgy gondozni, hogy a befektetett energia meg is hálálja magát.