A csata végén megérkezett a visszajelzés: Liverpool új arculata aranyat érhet.

Taktikai átalakulás, kiegyensúlyozott játék és tudatos energiagazdálkodás - Arne Slot első liverpooli szezonjában a csapat nemcsak stílust váltott, hanem dominálta is az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság, azaz a Premier League 2024-2025-ös idényét. Tízezer szimulációból csupán tíz bukás - az Opta szuperszámítógépe szerint a Liverpool már csak egy karnyújtásnyira van a huszadik bajnoki címtől. Hogyan jutott el idáig Slot együttese? Elemzés a taktikai újításoktól Szoboszlai Dominik szerepén át a (nem csak) statisztikai fölényig.
99,95 százalék. Az Opta, amely a futballstatisztikák gyűjtésére és elemzésére specializálódott, szerdán este ezt az elképesztő esélyt adta a Liverpool bajnoki címének megszerzésére Angliában. Ez a Premier League történetében a második alkalom lenne, és összességében a Manchester United rekordjának megdöntésével a huszadik címet jelentené. A számadatok szerint a tízezer szimulációból mindössze tíz esetben fordult elő, hogy Szoboszlai Dominik csapata, a Mersey-parti gárda a szezon végén összeomlott, miközben az Arsenal nem veszített több pontot. Más szóval, egy igencsak valószínűtlen forgatókönyvről van szó.
Valószínű, hogy a hétvégén véget ér a versenyfutás, hiszen a Liverpool vasárnap délután, az Anfield Roadon, pontot szerez a Tottenham ellen, ezzel pedig matematikailag is biztosítja bajnoki címét. De hogyan jutottunk el idáig? Mely tényezők segítették Arne Slot csapatát abban, hogy négy fordulóval a 2024-2025-ös szezon vége előtt a győzelem kapujában áll? Ráadásul mindez egy olyan idény végén történik, amelynek kezdetén csupán a legelvakultabb szakértők mertek a Liverpoolt a favoritok közé sorolni.
Slot kinevezése a Liverpool FC élére jelentős taktikai és struktúrális változásokat hozott az elődjének, Jürgen Kloppnak a módszereihez képest. Míg Klopp csapata a dinamikus 4-3-3-as formációra és a gyors, direkt támadásokra összpontosított, Slot inkább a 4-2-3-1-es felállást választotta, amely lehetővé teszi a nagyobb labdabirtoklást és a mérkőzések kulcsfontosságú pillanataiban való kontrollt. Ez a megközelítés nemcsak a labdavesztések számát csökkenti, hanem a játékosok fizikai megterhelését is mérsékli, miközben növeli a passzpontosságot és a támadások hatékonyságát. Bár bizonyos elemeiben hasonlít Klopp filozófiájához, Slot stílusa inkább Josep Guardiola munkásságához közelít, különösen a pozíciós játék és a labdával való dominancia terén.
Az előző években jellemző súlyos sérüléshullámok ezúttal elkerülték a csapatot, köszönhetően a játékosok terhelésének átgondolt kezelésének. Szoboszlai Dominik, Mohamed Szalah, Alexis Mac Allister és a többiek időben pihenőt kaptak, így frissen léphettek pályára. A mérkőzéseket gyakran energiatakarékosan, akár egygólos előnnyel is sikerült megnyerniük, ami tovább növelte a csapat hatékonyságát.
A Liverpool ősszel mindig is úgy játszott, hogy csak annyit nyújtott, amennyi feltétlenül szükséges volt. Nem törekedtek arra, hogy teljesen megsemmisítsék az ellenfeleiket, hanem egy higgadt, kontrollált játékkal hozták el a győzelmeket. Ez a megközelítés lehetővé tette, hogy a csapat kulcsjátékosai ne merüljenek ki már a szezon első felében – magyarázta Borbély Imre, az xfb Analytics adatelemzője, aki a Sport Televízió Bajnokok Ligája műsorainak egyik rendszeres szakértője, amikor az Index a liverpooli szezon meghatározó pillanatairól kérdezte.
Ez a gondolat teljesen összhangban van azzal, amit Szoboszlai Dominik is megosztott velünk, amikor lehetőségünk nyílt interjút készíteni vele a csapat Kirkbyben található edzőközpontjában, több más magyar szerkesztőség képviselőjével együtt.
"Arne Slot egy teljesen új edzői megközelítést hozott magával, más szemlélettel érkezett. Jürgen Klopp időszakában a fő irányvonal a harc volt: a folyamatos presszing. A labda megszerzése érdekében zajló állandó csata, mélységi passzok, azonnali beadások, majd minden kezdődött elölről. Most viszont, mondhatni, minden előre el van tervezve; pontosan tudod, hogy ki hova fog mozogni, ha te ide vagy oda passzolod a labdát. Képben vagy, hogy mikor, hol kell lenned és mit kell tenned. Ez sokkal inkább a gyakorlásról szól, és a mérkőzésen már tényleg az történik, amit a mester kér és irányít. Úgy érzem, ez nagyon jól illik az egész csapathoz" - nyilatkozta a futballista március elején.
Borbély megjegyzi, hogy bár az aranyéremhez most nem szükséges olyan elképesztő pontszámot elérni, mint amit a Guardiola és Klopp által irányított csapatok legjobb idényében láthattunk, a Liverpool FC várható teljesítménye így is figyelemre méltó. Az idény végére a csapat akár 94-95 pontot is összegyűjthet, ami komoly eredménynek számít.
Borbély szavai szerint: "A konkurensek, mint például a Manchester City vagy az Arsenal, visszaestek, de ennek ellenére a Liverpoolnak szinte minden mérkőzést meg kellett nyernie szeptembertől márciusig. Slot nem csupán a keretből hozta ki a legjobbat, hanem talán még a saját elvárásait is felülmúlta."
3126 játékperc, hét gól és hat assziszt – ezek a számok jól tükrözik Szoboszlai Dominik teljesítményét a legutóbbi szezonban. Bár a szezon elején kitűzött 20-25 kanadai pont elérése valószínűleg elmarad, a magyar válogatott csapatkapitányának szerepe így is kiemelkedő volt a bajnoki küzdelmek során. Az októberben 25. születésnapját ünneplő középpályás a Slot által megálmodott rendszer alapköve volt, különösen az őszi hónapokban. A 4-2-4-es visszatámadási felállásban Szoboszlai gyakran vállalta a támadások irányítását, a presszinget pedig sok esetben ő vezette a Diogo Jota és Luis Díaz oldalán zajló összecsapások során.
Dominik szerepe a letámadásban elengedhetetlen volt. Nem csupán labdával, hanem anélkül is kiemelkedő teljesítményt nyújtott. Tavasszal picit fáradtnak tűnt, ami teljesen érthető: a Liverpool már jelentős előnyre tett szert, ami miatt a motiváció és a frissesség is csökkenhetett valamelyest.
- Emelte ki a szakértő, aki úgy véli, hogy Szoboszlai november és december környékén a mezőnyben kiemelkedően teljesített. A támadások felépítése és a látványos játékelemek terén pedig február táján mutatta meg a legjobbját. Nem meglepő, hogy ebben a három-négy hónapos időszakban jelentek meg a szigetországban olyan cikkek, amelyek a magyar játékos teljesítményét magasztalják és méltatják.
Míg Szoboszlai főként a késő ősz és a kora tavasz hőse volt, Mohamed Szalah a szezon során végig megbízható teljesítményt nyújtott (igaz, némi hullámvölgy azért az ő játékába is vegyült február után). Bár a rotációban őt kevésbé pihentették, játékát ez nem viselte meg látványosan. Slot rendszere nem az ellenfeleket mindenáron szétzilálni igyekvő átmenetekre épült, mint Kloppé, hanem sokkal inkább kontrollált támadásépítésekre, ahol a rutinosan egyiptomi támadó egyéni képességeire hegyezett ki csaknem mindent.
"A támadások felépítése sokkal átgondoltabb és kontrolláltabb volt, mint Klopp irányítása alatt. A csapat nem volt annyira függő a vertikális játékstílustól, viszont annál inkább tudatosan alakították a helyzeteket. Ez különösen megmutatkozott Szalah teljesítményében, hiszen ritkábban kellett ötven méteres sprintet futnia, viszont sokkal gyakoribb volt, hogy olyan helyzetekbe került, ahol a tehetségét a legjobban kamatoztathatta. Figyelemre méltó, hányszor találták meg a társai ziccereket kialakító passzokkal. Az öt topligát figyelembe véve egyetlen futballista sem részesült annyi progresszív passzban a támadóharmadban, mint ő. Ezt pedig maradéktalanul viszonozta a góljaival és gólpasszaival" - emelte ki Borbély.
A szerződését bő egy héttel ezelőtt megújító támadó eddigi teljesítménye figyelemre méltó: 47 tétmeccsen 32 gólt szerzett és 23 gólpasszt adott. A Premier League-ben pedig már most, minden korábbi rekordot megdöntve, összesen 45 kanadai pontot gyűjtött össze, a statisztikája pedig 27 gól és 18 gólpassz.
Az idény második felében a Liverpool játéka már kevésbé volt látványos. Noha a korábbi éveket jellemző hosszú kihagyások elmaradtak, a kulcsemberek - mint Diogo Jota, Cody Gakpo vagy Alexander-Arnold - sérülésekkel bajlódtak a szezon legintenzívebbként emlegetett december-januári etapjában, míg mások, például Szoboszlai vagy Gravenberch, túlterheltek lettek ennek következményeként. Emellett az ellenfelek is egyre inkább kezdtek ráérezni Slot rendszerére.
"A csúcsfutball világában néhány hónap elegendő ahhoz, hogy kiderüljön, mi az, ami eredményes. Tavasszal ez is hozzájárult ahhoz, hogy több döntetlen született. Ennek ellenére a csapat még mindig alig szenvedett vereséget" - mondta Borbély.
A szakértő szerint Gravenberch visszaesése két jelenségre hívta fel a figyelmet: a holland középpályás esetében sem kellett volna az idény első harmadában eltekinteni a rotálástól, mert az egész csapatból ő volt az, akinek a leglátványosabban esett vissza a teljesítménye ősz eleje és a tavasz közepe között. Másfelől pedig azt is alátámasztja, a Poolnak szüksége lenne legalább egy klasszikus hatosra - Gravenberch hiába hozott klasszisformát szeptembertől novemberig a poszton, ezt a kiemelkedő teljesítményt végül nem tudta állandósítani. Noha nem lehet csak egy játékosra vagy egy okra visszavezetni, hogy a "vörösök" a Bajnokok Ligája egyik favoritjaként a legjobb tizenhat közül sem jutottak tovább, a Paris Saint-Germain épp a középpályássor jelentkező fásultságát tudta remekül kihasználni villámgyors átmeneteivel a tizenegyesekkel elbukott párharcban.
A 2024-2025-ös Premier League szezonban a Liverpool FC játéka jelentős átalakuláson ment keresztül Arne Slot vezetőedző irányítása alatt. Az átalakulás azonban nem csökkentette a vörösök támadósorának hatékonyságát, sőt, a kiegyensúlyozottságra való törekvés még inkább felerősítette a csapat gólgyártását. Elég csak a várható gólok (xG) statisztikáira pillantani, hogy lássuk, milyen kiemelkedő teljesítményről van szó. A Liverpool eddig 33 mérkőzésen összesen 75 gólt szerzett, mindemellett a helyzetkihasználásuk is rendkívüli: 72,96-os xG mutatót értek el, ami átlagosan 2,421 xG/mérkőzés. Ezzel a mutatóval a csapat magasan vezeti a ligát. A második helyen álló Chelsea 1,85-ös, míg a harmadik Manchester City 1,83-as átlaggal büszkélkedhet, ami csak még inkább kiemeli a Liverpool dominanciáját a támadószekcióban.
Védekezésben a Liverpool még ennél is figyelemreméltóbb teljesítményt nyújtott, főleg, ha az előző idény adataival vetjük össze. A csapat 28,50-es xG-t engedélyezett ellenfeleinek eddig, ami 0,86 xG/mérkőzés átlagot jelent, és ezzel a liga legjobbja ebben a mutatóban. Klopp búcsúszezonjának végén - 38 meccs után - 45,7 volt ugyanez az érték, ami meccsekre visszaosztva 1,21-es átlagot jelentett. Nem véletlen, hogy a klubvezetés minden követ megmozgatott, hogy Szalah mellett a csapatkapitány Virgil van Dijk szerződését is meghosszabbítsa, aki a védelem tengelyében kiváló duót alkotott Ibrahima Konatéval.
Az xG és xGA közötti eltérés, más néven xG-differencia, a Liverpool dominanciáját hűen visszatükrözi. A csapat egy lenyűgöző 44,46-os xG-differenciát produkált (72,96 xG - 28,50 xGA), ami a Premier League legmagasabb mutatójának számít. Ez a számadat jól szemlélteti a Liverpool támadósorának és védekezésének harmonikus egyensúlyát, amely Slot vezetése alatt még inkább kiemelkedővé vált.
A Liverpool FC 2024-2025-ös szezonja alapján az xG-mutatók tanúsága szerint a csapat szembetűnő fejlődésen ment keresztül, mind a támadósor, mind a védelem terén, összehasonlítva a bronzérmes 2023-2024-es idény teljesítményével. Arne Slot irányítása alatt a Liverpool játéka sokkal kiegyensúlyozottabb lett, ami ugyanakkor azt is jelentette, hogy a csapat ritkábban tudott dominálni riválisai fölött. A Premier League-ben mindössze öt alkalommal sikerült kétgólosnál nagyobb különbséggel nyerniük: az Ipswich ellen hazai pályán 4-1-re, a West Ham United ellen idegenbeli mérkőzésen 5-0-ra, a Tottenham ellen szintén idegenben 6-3-ra, a Bournemouth ellen otthon 3-0-ra, és végül a Manchester United ellen a szezon harmadik fordulójában idegenbeli találkozón szintén 3-0-ra. Ezek az eredmények hozzájárultak a csapat sikeres szerepléséhez a Premier League-ben.
A Liverpool a szezonban három fronton is helytállt (Premier League, Bajnokok Ligája, Ligakupa), és az értékeléseknél használt kiemelkedő teljesítmény még úgy is megállja a helyét, hogy az elhódított trófea végül csak egy sorozatban jön (várhatóan) össze. Ez a sok terhelés viszont érezhetően visszaütött tavasszal, és a szakértő szerint a jövőben érdemes lehet újragondolni a prioritásokat - valamint a keretmélységgel is érdemes kezdeni valamit.
"A Ligakupa-döntőbe való bejutás valóban szép eredmény, de ha a Bajnokok Ligájában is komoly esélyekkel szeretnének indulni a végső győzelemért, akkor elkerülhetetlen, hogy bizonyos dolgokat vissza kell fogniuk. Slot számára ez a szezon egyfajta tanulmányi évként is szolgált: fontos tapasztalatokat szerzett arról, hol húzódnak a keret korlátai" - nyilatkozta Borbély.
A szakírók egyöntetű véleménye szerint a Liverpool számára elengedhetetlen, hogy a következő nyári átigazolási időszakban új középpályást és egy erőszakos kilencest igazoljon. Csak így érhetik el, hogy a 2025-2026-os szezonban komoly eséllyel harcoljanak a Bajnokok Ligájában és a hazai bajnokságban is. Habár Mohamed Szalah hosszabbította meg a szerződését, a szélső pozíciók megerősítése is indokolt lenne. A 27 éves Federico Chiesa, aki korábban a Fiorentinában és a Juventusból kiemelkedő formát mutatott, a torinói sérülései miatt nehezen találta meg a formáját, és a Mersey-partján is többször volt sérült, mint ép. Pedig ha egészséges lenne, remek alternatíva lehetne Szalah számára a támadósorban.
A Darwin Núnez-probléma is kicsúcsosodott. Bár az uruguayit három éve abban a reményben hozták az Anfieldre, hogy Erling Haaland riválisa legyen a gólkirályi címekért folyó küzdelemben, mélységesen alulteljesített. Nem is az a gond, hogy góltermésben nem sikerült felvennie három szezon alatt a versenyt a rekordot rekordra halmozó manchesteri gólvágóval, sokkal inkább az, hány, de hány kiváló helyzetet puskázott el. A 2023-2024-es kiírásban minden topligás, legalább 1000 percet pályán töltött támadót tekintve a legrosszabb háromban végzett, ami a kihagyott ziccerek magas számát illeti. A most futó szezonban hasonló negatív rekordnak csupán azért nem jár a közelében, mert jóval kevesebb játékperce akadt (1001), és 90 percekre visszaosztva jóval kevesebbszer is került helyzetbe, mint az első két liverpooli idényében történt vele.
Bár a négy fordulóval a bajnokság vége előtt már biztosnak tűnhet a cím elhódítása, valójában a rekordokhoz még csak közel sem érkezett el a csapat - ez pedig jól tükrözi, hogy noha a "vörösök" domináló teljesítményt nyújtottak az idény során, a várható összpontszámuk alapján történelmi szempontból mégsem ragyognak kiemelkedően. Az eddigi csúcs a Mersey-parti csapat nevéhez fűződik, akik a 2019-2020-as évadban, amelyet a koronavírus-járvány is megzavart, hét mérkőzéssel a vége előtt már biztosan felkaphatták az aranyérmet.
A dobogón jelenleg a két manchesteri csapat, a Manchester City és a Manchester United áll. A City a 2017-2018-as idényben, míg a United a 2000-2001-es szezonban biztosította be bajnoki címét a 33. fordulóban, azaz öt mérkőzéssel a zárás előtt. Ha visszatekintünk a Premier League megalapítása előtti időszakra is, akkor két másik csapat is megérdemli a figyelmet: az Aston Villa, amely az 1907-1908-as idényben, és az Everton, amely az 1984-1985-ös szezonban biztosította be a bajnoki címet matematikailag szintén öt fordulóval a végső összecsapások előtt.
Ezúttal már csupán a Tottenham állhat a Liverpool útjában, hogy a 2024-2025-ös bajnoki címük négy mérkőzéssel a zárás előtt biztosra mondható legyen...