A mocsári nőszőfű idén elnyerte az Év Vadvirága címet!


Az idei évben a mocsári nőszőfű érdemelte ki az Év Vadvirága címet. E kezdeményezés célja, hogy a nagyközönség alaposabban megismerje hazánk ritka, vagy már-már eltűnő növényfajait, illetve a védelmükért folytatott erőfeszítéseket, valamint a fennmaradásukat veszélyeztető tényezőket. Korábban egy internetes szavazás során választották ki a győztes növényt a három jelölt közül. A szervezők tapasztalata szerint az előző évek közönségszavazásain a szemet gyönyörködtetőbb növények arattak nagyobb sikert, így a kevésbé látványos, de sokszor annál fontosabb természetvédelmi szereppel bíró fajok háttérbe szorultak. Ezért az idei évben egy szakemberekből álló kuratórium döntött az Év Vadvirágáról. A jövőben a szervezők váltogatni tervezik a szakmai kuratórium és a közönség általi szavazás módszerét, hogy mindkét megközelítés előnyeit kihasználhassák.

Az orchideafélék (Orchidaceae) családjába tartozó mocsári nőszőfű (Epipactis palustris) 10-60 centiméter magasságú növény. A lilásan erezett és tompa csúcsú mézajkának köszönhetően nem keverhető össze semelyik másik fajjal. Zöld felálló szára felül molyhos, az alsó részén pedig két-három barna színezetű szárölelő allevél, míg feljebb hét-nyolc hosszúkás-lándzsás lomblevél található. A levelek fonáka és az erőteljes erezet sűrűn pelyhes, szőrös.

A virágok bámulatos fürtvirágzatban pompáznak, melyek színpompás látványt nyújtanak. A belső lepellevelek hószínűek, lilásvörös erezeteik pedig elegánsan rajzolódnak ki. A mézajak, amely kiemelkedik a többi lepellevél közül, hosszabb és két részre oszlik. Az elülső rész, az epichil, fehér alapon ragyogó sárga mintázattal díszített, pajzsformájú és finoman csipkézett szélű, míg a hátulsó hipochil vörös vagy bíbor csíkokkal ékített. A magház kocsánya hosszú és pelyhes, szőrszálakkal borított, ami még különlegesebbé teszi ezt a lenyűgöző növényt.

A június és július hónapokban virágzó mocsári nőszőfű egy igazi gyöngyszem az Eurázsiai flóra világában. Európa számos pontján megtalálhatók a populációi, amelyek kelet felé haladva egy keskeny sávban egészen Szibériáig terjednek. Érdemes azonban hangsúlyozni, hogy ez a csodás növény mindenütt ritkának számít, és a legtöbb helyen védett, valamint veszélyeztetett fajnak minősül.

A morfológiai jellemzők mellett az élőhelye is kulcsszerepet játszik a mocsári nőszőfű azonosításában. Hazánkban ez a faj különösen üde lápréteken, forráslápokban, fűzlápokban, valamint nádasok peremén található, de előfordulhat ritkán nedves, szikesedő réteken és nedves pionír területeken is, például homok- és kavicsbányákban vagy árkok mentén. Fontos megemlíteni, hogy ezek az élőhelyek a klímaváltozás és a nem megfelelő tájhasználat hatására drámai módon zsugorodnak, és sok esetben szárazabb társulásokká alakulnak át. Ennek következtében a mocsári nőszőfű, valamint más lápréti növényfajok jelentős eltűnése várható.

Igazgatóságunk tevékenységi területe a Felső-Bácska, az Őrjeg, a Turjánvidék, valamint időnként a Homokhátság és az Alsó Tisza vidékén terjed ki, ahol a faj előfordulásának adatai elérhetők.

A mocsári nőszőfű hazánkban védett növényfaj, amelynek természetvédelmi értéke 10 000 forint.

Related posts