A Tomorrowlanden bekövetkezett hatalmas tűzeset komoly figyelmeztetést adott a hazai fesztiválok számára.

A belga Tomorrowland fesztiválon bekövetkezett szerdai tűzeset újfent rámutatott a tömegrendezvények tűzbiztonsági kihívásaira. Felmerül a kérdés: vajon hazánkban is elképzelhető-e hasonló esemény? Lapunk számára Lobenwein Norbert, a Sziget sajtóirodájának képviselője, valamint Gyenge Koppány, a hazai fesztiválok és stadionkoncertek tűzvédelméért felelős Fire Safety Events Kft. ügyvezetője osztotta meg gondolatait. Beszéltek arról, hogy milyen szigorú előírások és ellenőrzési folyamatok előzik meg a pirotechnikai elemek alkalmazását, milyen anyagok használata engedélyezett a színpad-dekorációkhoz, és hogyan készülnek fel a váratlan helyzetekre. Emellett arra is kitértek, milyen lépéseket tesznek hasonló tűzesetek esetén.
Ahogyan már korábban is hírt adtunk róla, szerda este drámai tűzvész tört ki a világ egyik legnevesebb elektronikus zenei fesztiválján, a belgiumi Tomorrowlanden. A lángok szinte azonnal elpusztították az ikonikus nagyszínpadot, és mindössze harminc perc alatt minden a tűz martalékává vált. Szerencsére a tűzeset idején a terület még nem volt megnyitva a közönség előtt – ekkor körülbelül ezer fős stáb dolgozott a helyszínen –, de a nyitány előtti napon bekövetkezett esemény komoly kihívás elé állította a szervezőket.
A fesztivál szervezői folyamatosan keresik a lehetséges megoldásokat, hiszen a rendezvény hivatalosan pénteken vette kezdetét, de már csütörtökön megnyitották a DreamVille nevű kempingzónát. Mindez a csütörtöki reggeli megbeszélések után történt, ahol a biztonsági szakértők és az önkormányzat képviselői a vészforgatókönyvről diskuráltak - a rendezvény teljes törlése mindössze "az utolsó lehetőségként" merült fel. A tűz keletkezésének oka egyelőre nem tisztázott, de a helyszíni beszámolók alapján a tűzijáték is látható volt az incidens időpontjában. A tűzoltóság közel száz fővel dolgozott a helyszínen, hogy megfékezzék a lángokat, amelyek egy közeli épületre is átterjedtek, de szerencsére személyi sérülés nem történt.
A Tomorrowland látványvilágáról, grandiózus színpadépítményeiről és meghökkentő vizuális megoldásairól ismert, ez a világszinten is különleges produkció most azonban a fesztiválbiztonság legsúlyosabb kérdéseit is reflektorfénybe állította.
A történtek kapcsán éppen ezért lapunk utánajárt, hogyan készülnek fel a hasonló vészhelyzetekre a legnagyobb hazai fesztiválok. Megkerestük a Sziget iroda munkatársait, a SopronFestet és a Strand Fesztivált is szervező Weekend Event Kft. egyik tulajdonosát, Lobenwein Norbertet, valamint Gyenge Koppányt is, aki a hazai fesztiválok tűzvédelmi protokolljaiért felelő Fire Safety Events Kft. ügyvezetője.
A Sziget Fesztivál tűzvédelmi rendszere nem csupán véletlenszerű intézkedések sorozata; a szervezők kiemelt figyelmet fordítanak a biztonságra. Minden évben alaposan kidolgozott tűzvédelmi terv készül, amihez szigorú hatósági előírások és alapos helyszíni ellenőrzések társulnak. Ez biztosítja, hogy a fesztivál résztvevői a lehető legnagyobb biztonságban élvezhessék az esemény nyújtotta élményeket.
A rendezvény biztonságát több fontos tényező együttesen biztosítja: a kifejezetten erre az eseményre kidolgozott tűzvédelmi terv, a szigorú hatósági előírások betartása és ellenőrzése, valamint a rendezvény során és azt követően a helyszínen tartózkodó saját tűzoltó csapat jelenléte. Ezek együtt garantálják a résztvevők és a környezet biztonságát.
- jelentette be a Sziget szervezőcsapata.
A színpadok és díszletek megtervezése során szigorú előírások betartása szükséges. A csapat hangsúlyozza, hogy az Országos Tűzvédelmi Szabályzat vonatkozó rendelkezései képezik az alapot: "minden olyan szerkezet, amely tömegtartózkodásra alkalmas, köteles megfelelni a hatályos jogszabályoknak" – függetlenül attól, hogy az anyagok kiválasztásáról, a menekülőutak kialakításáról vagy a tűzoltó rendszerek telepítéséről van szó.
Amennyiben mégis vészhelyzet állna elő, például egy színpad kigyulladna, a "rendezvény vezetési törzse" dönt a megfelelő reakcióról - ez a törzs előre kidolgozott protokollok alapján működik. A Sziget történetében ugyanakkor eddig nem történt jelentősebb tűzeset, ami nem kis részben köszönhető a rendszeres képzéseknek.
A kérdésre, hogy felkészültek-e egy olyan helyzetre, amikor esetleg egy kulcsfontosságú infrastruktúra, mint például egy színpad, rombadőlne, a Sziget irodája a Tomorrowlanddel ellentétben, amely a legnagyobb kihívások ellenére is állja a sarat, a következő választ adta:
A kár típusa és jellege alapján változhat a helyzet, de a legfontosabb mindig a biztonság. Ennek megfelelően valószínű, hogy egy ilyen helyszínt lezárnának a további kockázatok elkerülése érdekében.
A szervezők emellett rendelkeznek rendezvényszervezői felelősségbiztosítással, amely kiterjed személyi és vagyoni károkra egyaránt. A hatóságokkal - köztük a tűzoltósággal és a katasztrófavédelemmel - a 23/2011-es kormányrendelet értelmében szoros együttműködésben dolgoznak. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a 10 ezer főt meghaladó eseményeknél úgynevezett vezetési törzset kell üzemeltetni, amely összehangolja a szakhatóságok tevékenységét. Emellett mivel "minden magyarországi munkavállaló tűz és balesetvédelmi oktatásban kell részesüljön, így a Szigeten is ez a gyakorlat, ezen felül pedig bizonyos személyzet ezen felüli gyakorlati oktatást is kap" - válaszolta kérdésünkre a fesztivál sajtóirodája.
Bár a Tomorrowland szervezőivel közvetlen kapcsolatuk nincs, a Sziget iroda elmondása szerint az iparágban minden hasonló esemény után fontos tudásmegosztás valósul meg. Ez azt jelenti, hogy a megszerzett tapasztalatokat alaposan elemzik, és beépítik a jövőbeli tervekbe, hogy folyamatosan fejlődhessenek.
A Tomorrowlanden történései nem csupán a közönséget, hanem a szakma képviselőit is mélyen megrázták. Lobenwein Norbert, aki a Strand Fesztivál és a SopronFest megálmodója, a Weekend Event Kft. egyik alapítója, így nyilatkozott:
Fantasztikus szerencse, hogy a baleset egy még nem aktív fesztivál keretein belül történt. Borzasztó belegondolni, hogy ugyanez a helyzet akár egy olyan eseményen is bekövetkezhetett volna, ahol tízezrek várakoznak a színpad előtt. A nemzetközi szakmai közösségben számos kérdés merült fel a történtek kapcsán, és meglepő volt, hogy az első hírekben a szervezők mindenkit megnyugtattak, miszerint a fesztivál programja változatlanul folytatódik, holott nem csupán egy másodlagos helyszínről van szó, hanem a fő színpadról.
Fizikailag szinte elképzelhetetlen, hogy ugyanazon a helyszínen egyetlen nap leforgása alatt egy teljesen új színpad emelkedjen ki.
- gondolta.
A magyarországi nagyfesztiválok működése évek óta egy szigorúan kidolgozott tűzvédelmi protokollra épül. Lobenwein megjegyzi, hogy "a biztonsági rendszer minden egyes fesztivál esetében a résztvevők számától és a helyszín kapacitásától függően alakul ki, működése pedig egyfajta operatív központként valósul meg. Ebben a központban a katasztrófavédelem, a helyi biztonsági szolgálat, a rendőrség, a mentők, valamint a tűzoltók is részt vesznek, és a STRAND fesztivál esetében a vízimentők is kulcsszerepet játszanak, hiszen a Balaton közelsége nemcsak színesíti a fesztivál élményét, hanem potenciális kockázatokat is rejt."
Ez a törzs nemcsak vészhelyzet esetén aktív, hanem a helyszíni biztonsági feltételek kialakításában is szerepet játszik.
A hatóságok a kapunyitás előtt alaposan átvilágítják, hogy minden a megfelelő keretek között zajlik-e: "Legyen szó díszletekről, sátrakról vagy színpadtechnikai elemekről, mindezeket szigorúan ellenőrzik, csakúgy, mint azt is, hogy elegendő számú mosdó és megfelelő menekülési útvonal áll-e rendelkezésre." A konkrét építési és tűzvédelmi kérdésekben Gyenge Koppány tűzvédelmi szakértő és csapata viselik a felelősséget. "A mi helyzetünkben Koppány az, aki a tervezési folyamat során megvizsgálja, hogy egy-egy építmény hol helyezhető el biztonságosan, és hogy azok megfelelnek-e a vonatkozó szabályozásoknak" - tette hozzá Lobenwein.
A Tomorrowlanden történtekhez hasonló tűzeset a Strand vagy a SopronFest történetében nem fordult elő, és az operatív törzs megléte, valamint a szigorú előírások pontos betartása ezt a jövőben is minimalizálja a szervezők szerint. Ennek ellenére Lobenwein szerint a szakma minden ilyen nemzetközi eset után komolyan reflektál. A nemzetközi kapcsolattartás pedig nem szűnt meg.
A COVID időszakában a nemzetközi színtéren kiemelkedően fontos lett a folyamatos párbeszéd a különböző szereplők között. Nem meglepő, hogy a tömegrendezvények szervezői számos platformon keresztül beszéltek meg biztonsági kérdéseket, hiszen a rendezvények zavartalan lebonyolítása és a résztvevők védelme érdekében elengedhetetlen volt a közös gondolkodás és az információcsere.
- fogalmazott. A jelenlegi helyzetet illetően ő is azt a nézetet képviseli, hogy "még korai bármilyen következtetést levonni", de hangsúlyozta, hogy a leglényegesebb, hogy senki sem sérült meg.
A belga fesztivál kapcsán így nyilatkozott: "Néhány évvel ezelőtt lehetőségem volt részt venni ezen a különleges eseményen. A Tomorrowland az egyik olyan fesztivál, amely alapjaiban változtatta meg a fesztiválozás élményét. Úgy érzem, hogy az ő innovatív megjelenésük indította el azt a trendet, hogy a fesztiváloknak esztétikailag is lenyűgözőbbeknek kell lenniük, mint amit korábban elvártunk tőlük. Ez természetesen összefonódik a közösségi média, mint az Instagram és a TikTok, valamint a mobiltelefonok által lehetővé tett képrögzítési lehetőségekkel. A Tomorrowland vizuális világa és játékos atmoszférája egy igazi varázslatos élményt nyújt. A szerdai balesetről még korai bármit is mondani. Természetesen nagyon érdekel, hogy mik lehettek az okok, és hogyan tervezik biztosítani az idei fesztivál zavartalan lebonyolítását."
Mit is mond a szakma?
Gyenge Koppány, a hazai fesztiválok és koncertek, például a Puskás Aréna eseményeinek tűzvédelméért felelős Fire Safety Events Kft. ügyvezetője kifejtette, hogy a Tomorrowlanden tapasztalt incidens "szinte lehetetlen" Magyarországon, legalábbis az általuk felügyelt rendezvényeken mindenképpen.
A szakember, aki több mint egy évtizede van jelen a legnagyobb magyar tömegrendezvényeken, mint például a Sziget és a Strand fesztivál, valamint a Puskás Aréna eseményein, jelentős tapasztalatra tett szert a zenés-táncos rendezvények tűzvédelmi aspektusaiban. Bár a belgiumi események körüli helyzetet mindenki körültekintően kezeli, a rendelkezésre álló videók alapján úgy véli, hogy "szinte egyértelműen kijelenthető, hogy valamiféle pirotechnikai elem állhatott a tűz hátterében - ha nem is közvetlenül, de mindenképpen közvetve". Kiemelte, hogy a tűz terjedésében "minden bizonnyal kulcsszerepet játszott" a pirotechnika.
Kifejtette, hogy a felvételeken hallható roppanások és pattogások alapján az is valószínűsíthető, hogy ezek az elemek "begyújtódhattak vagy működésbe léptek". Arról, hogy mi okozta a pirotechnikai eszközök aktiválódását, nem kívánt spekulálni, hiszen ezt a hivatalos vizsgálatoknak kell kiderítenie. Annyit azonban hozzátett: "pletykák vannak, konkrétumokat nem tudunk, de az szerintem egészen biztos, hogy a tűz nem független a pirotechnikától."
Arra a kérdésre, hogy itthon is előfordulhat-e hasonló helyzet, határozottan így nyilatkozott:
Nagyon nehezen tudom elképzelni, hogy egy ilyen tűzeset nálunk megtörténjen.
Hangsúlyozta, hogy bár a belga szabályozás részleteit nem ismeri alaposan, a magyar jogi környezet szigorúbb, és a partnereik - a jelentős fesztiválszervezők - mindannyian rendkívül felelősségteljesen járnak el. Megfogalmazása szerint "ez a két tényező együtt olyan biztonsági szintet alakít ki, ami jelentősen csökkenti a hasonló balesetek valószínűségét."
A tűzvédelmi intézkedések rendkívül alaposak és részletekbe menők. Mint azt említették, minden egyes rendezvény alkalmával gondosan ellenőrzik a pirotechnikai eszközöket – nemcsak a szervezők, hanem egy tapasztalt pirotechnikus is részt vesz a folyamatban. Mielőtt bármilyen eszközt a színpadra helyeznének, előzetes próba zajlik. Ekkor egy-két pirotechnikai elemet működésbe hoznak a színpad előtt, hogy felmérjék a kilövési jellemzőiket. E tesztek alapján határozzák meg a biztonsági távolságokat, figyelembe véve a vízszintes és függőleges irányokat is.
Hozzátette, hogy a színpad rajzait is alaposan átnézik: "Megnézzük az alaprajzokat, metszeteket, és csak akkor adunk engedélyt a színpadon való telepítésre, ha ezek alapján biztosítottak a védőtávolságok." Miután ez megtörtént, a színpadon is elvégeznek egy-egy próbát - külön, minden elemmel. "Ilyenkor már ott vannak a tűzoltók, és ott van a teljes felszerelés is a színpad mellett." Csak ha ezek a próbák is sikeresek, engedélyezik a teljes show működtetését, amit a koncert előtt még egyszer, a teljes szettel együtt is megnéznek.
Magyarországon jogszabály kötelezi az ilyen jellegű elemeket, hogy égéskésleltető kezeléssel rendelkezzenek. Az általuk szervezett eseményeken azonban ennél is szigorúbb követelményeket támasztanak: "Számunkra elengedhetetlen, hogy konkrét anyagminősítési eljárásokat követeljünk meg. Csak olyan dekorációs elemeket engedélyezünk, amelyek igazoltan megfelelnek ennek a feltételnek."
A téma boncolgatása közben aztán a szakember a saját szerepét is pontosította: "Nyilván nem én gyártom az anyagokat, de én határozom meg, hogy milyen tűzvédelmi minősítésű dekoráció kerülhet a színpadra." Ezt egyeztetik a szervezőkkel, és csak akkor adnak jóváhagyást, ha a megfelelőséget igazolni tudják. Ilyenkor szokott előkerülni a kifogás, hogy "ezt más rendezvényen nem kérték", vagy hogy "máshol ilyen szigorúságot nem tapasztaltak."
Ezért rendszerint hangsúlyozzuk, hogy nálunk a jogszabályi előírásoknál szigorúbb követelményeket alkalmazunk. Ezzel a lépéssel kívánjuk elkerülni, hogy olyan súlyos problémák lépjenek fel, mint amilyenek a Tomorrowland fesztivál kapcsán történtek.
- emelte ki Gyenge Koppány, hangsúlyozva a mondandója fontosságát.
A szigorú előírások nem véletlenül vannak érvényben, hiszen a veszélyek egy pillanat alatt bekövetkezhetnek. Két évvel ezelőtt a Balaton Sound fesztiválon egy pirotechnikai eszköz túllépte a biztonsági távolságot, ami egy gyártási hiba következménye volt. Az eszköz az Egyesült Királyságban készült, és sajnálatos módon túl sok lőport tartalmazott. A színpad bal felső sarkában gyulladt ki a díszlet, de mivel az anyag megfelelt a tűzvédelmi előírásainknak, önkioltó volt, így nem terjedt el a tűz. Ennek ellenére a tűzoltók azonnal megkezdték a beavatkozás előkészítését, és felszerelték a sugárcsöveket, de végül szerencsére nem kellett beavatkozniuk.
A Fire Safety Events Kft. ügyvezetője világossá tette, hogy a cég nem csupán a tűzesetek megelőzésére összpontosít, hanem az azonnali válaszadás terén is aktívan jelen van. "Saját tűzoltócsapatunk van, amelyet mi irányítunk. A Szigettől a Strandig mindenhol képviseltetjük magunkat." E különleges csapat nemcsak a rendezvények során, hanem már az előkészületi fázisban is a helyszínen tartózkodik – "legalább egy héttel a nyitás előtt, amikor a dekorációk és a pirotechnikai elemek telepítését megkezdjük."
A tűzoltókról elmondta: "Vannak főállású tűzoltóink is, de a legtöbben másodállásban dolgoznak nálunk - hivatásosak, önkéntesek, létesítményesek", de mindenkinél feltétel a tűzoltói képesítés. Ahogy Gyenge Koppány mondja, a "Fire Safety Events gyakorlatilag egy mozgó laktanya" - saját járművekkel, eszközökkel, felszerelésekkel dolgoznak. A létszámuk pedig mindig a rendezvény méretéhez igazodik, de a hatósági előírásokat rendszerint túlteljesítik. "A Sziget esetében hat főt ír elő a hatóság - mi ezt duplázzuk nappal, éjjel pedig megháromszorozzuk." Nappal három tűzoltóautóval és tizenkét emberrel vannak jelen, éjjel pedig tizennyolcan dolgoznak. Még a valamivel kisebb fesztiválokon is - például a Strandon - teljes létszámú rajjal (hat fő, egy gépjárműfecskendő) biztosítják a helyszínt.
Kiemelte, hogy bár ezek a csapatok rendkívül fontos szerepet játszanak a biztonság fenntartásában, nem pótolják a hivatásos tűzoltók munkáját. A helyszíni gyors reagálás miatt sokszor megelőzik a hivatásos egységeket. "Amikor egy esemény során tűz keletkezik, az azonnali beavatkozás elengedhetetlen – nem várhatunk arra, hogy a hivatásosok megérkezzenek" - emelte ki. "Például a Szigeten egy tűzeset esetén két-három percen belül tudunk cselekedni. Ha kizárólag a hivatásosokra várnánk, könnyen lehet, hogy fél óra is eltelne, mire átjutnának a tömegen." Különösen a Strand Fesztivál kapcsán emelte ki ezt a fontos aspektust:
Zamárdiban sajnos nem található tűzoltóság, így a legközelebbi egység Siófokról érkezik, körülbelül húsz perc alatt. Ilyen helyzetekben különösen fontos, hogy legyen egy helyszíni gyorsbeavatkozó csapat, és ezt minden általuk felügyelt rendezvényen biztosítják is.
- emelte ki.
De vajon a Tomorrowlanden történt tűzeset után várható szigorítás vagy külön vizsgálat a hazai rendezvényeken is? Bármennyire is hisszük azt, hogy ezt diktálja a nemzetközi gyakorlat, Gyenge Koppány szerint "nincs szükség komolyabb vizsgálatra, mert eleve szigorúbb követelményeket alkalmazunk, mint amit a szabályozás előír." Olyannyira, hogy a színpadszoknya annyira nem gyúlékony, hogy egy öngyújtóval sem lehet meggyújtani azt. "Ez a szint az alap nálunk " - mondta.
Bár elismerte, hogy a pirotechnikai eszközök magukban hordozzák a tűzgyújtás kockázatát – "izzik 1200-1300 fokon" –, mégis kiemelte: "a nálunk használt dekorációs anyagok még késleltetett égés esetén is csupán 600-800 fokon gyulladnak meg." Hangsúlyozta, hogy...
Végül arra is rávilágított, hogy bárki is észlelte volna, az utóbbi tíz-tizenkét évben hazai rendezvényeken bizony előfordultak tűzesetek. "Bár nem minden évben, de szinte minden második alkalommal történt valami." Emlékeztetett, hogy a Volt fesztiválon például egyszer a nagyszínpadon egy hangfal gyulladt meg, a Budapest Parkban a pirotechnikai effektek okoztak tüzet, míg a Balaton Soundon a színpad kapott lángra. De vajon miért úszták meg komolyabb baj nélkül?
"Minden esetben gyors beavatkozással, minimális kár mellett tudtuk kezelni a helyzetet - sokszor a közönség észre sem vette" - árulta el Gyenge Koppány, aki a beszélgetés végén hangsúlyozta, hogy azok a rendezvényszervezők, akikkel ők dolgoznak - például a Puskás Aréna, a Sziget, vagy éppen a SopronFest és a Strand - pontosan értik és elfogadják a szigorú szabályokat. "Tudják, hogy ezek a résztvevők biztonságát szolgálják, és hál' Istennek ránk bízzák magukat teljes mértékben."