A világháló megalkotója kíváncsi arra, hogy kinek szolgálja az mesterséges intelligencia a céljait.
Tim Berners-Lee véleménye szerint a mesterséges intelligencia világában hiányzik egy olyan nyílt szervezet, amely képes lenne globális szabványokat létrehozni és érvényesíteni.
Az év egyik legnagyobb technológiai seregszemléjén, a South by Southwest (SXSW) rendezvényen a generatív AI-eszközökről, ügynökökről és autonóm robotokról szóló beszédek közepette a világháló feltalálója felvetett egy egyszerű kérdést, amellyel a fejlesztőknek meg kell küzdeniük, ha a mindenhol elérhető AI-vízió életre akarnak állni.
"A kérdés az, kinek dolgozik ez a dolog" - mondta Tim Berners-Lee egy egyébként a robotikára összpontosító panelbeszélgetésen a texasi Austinban a héten megrendezett konferencián a CNET tudósítása szerint.
A mesterséges intelligencia rendszerekbe, mint például a csetbotokba vetett bizalom kiemelkedő téma volt az idei SXSW rendezvénysorozat során. A program keretében számos izgalmas beszélgetés zajlott, amelyek a szintetikus adatok alkalmazásának lehetőségeit és az AI-ipar szabályozásának jövőbeli irányait tárgyalták.
Berners-Lee kérdése lényegre törően rávilágított a probléma középpontjára: egy vállalat képes lehet arra, hogy mesterséges intelligencia modelljeit megbízhatóbbá, pontosabbá és elfogulatlanabbá alakítsa. Azonban mivel ezeket a modelleket általában nagyméretű cégek fejlesztik, folyamatosan felmerül a dilemmája annak, hogy a gyártó vagy a felhasználó érdekeit helyezik-e előtérbe.
Az orvosokat és ügyvédeket gyakran emlegetjük, mint a szakmáikban elkötelezett segítőinket. Az orvosok esetében akár egy egyetem, egy kórház vagy egy magánrendelő keretein belül végzik el feladataikat, és mindig az a céljuk, hogy a pácienseik egészségét szolgálják. Hasonlóképpen, az ügyvédek is az ügyfeleik érdekeit képviselik, hogy jogi problémáikra megoldásokat találjanak. De mi a helyzet a mesterséges intelligenciával, például egy nyaralás tervezésében vagy termékek rendelésében segédkező asszisztenssel? Bár sokan hasznosnak találják ezeket az eszközöket, érdemes megfontolnunk, hogy ezek az alkalmazások nem mindig az egyéni érdekeket szolgálják. Képzésük során gyakran a gyártók vagy szolgáltatók céljait követik, és nem feltétlenül a felhasználók legjobb érdekeit helyezik előtérbe. Ezért fontos, hogy a felhasználók tudatosan mérlegeljék, milyen információkat osztanak meg, és milyen döntéseket hoznak a digitális asszisztensek ajánlásai alapján.
Berners-Lee kifejezte vágyát, hogy a mesterséges intelligencia az ő érdekeit szolgálja, és olyan döntéseket hozzon, amelyek összhangban állnak az elképzeléseivel. "Nem szeretném, ha a mesterséges intelligencia arra törekedne, hogy eladjon nekem valamit" - fogalmazott.
Amikor egy AI-asszisztenst kérünk meg, hogy találja meg számunkra a legjobb ajánlatot, felmerül a kérdés: vajon a legjobban a mi érdekeinket szolgálja-e, vagy inkább saját céljait követi? Tim Berners-Lee, aki a web atyjának számít, egy robotikai szakértőkből álló panelen ült, és arra figyelmeztette a résztvevőket, hogy alaposan mérlegeljék az esetleges összeférhetetlenségeket.
Mindig kérdezzük meg az AI-t, kinek dolgozik... Kinek az érdekeit kergeted a te érdekedben és döntéseidben?
- mondta a a World Wide Web Consortium elnöke.
Berners-Lee a mesterséges intelligencia mai helyzetét a világháló korai időszakához hasonlította, amely a 90-es évek elején bontogatta szárnyait. Akkoriban a Microsoft és a Netscape mellett számos kutató és aktivista összefogott, hogy megalakítsák a World Wide Web Consortiumot (W3C), céljuk pedig az volt, hogy megerősítsék a nyílt internet alapjait.
"Ezek a vállalatok együtt építették a webet, együtt alkottuk meg" - mondta.
A brit informatikai szakértő véleménye szerint a generatív mesterséges intelligencia világában jelenleg hiányzik az együttműködés. Megfigyelései alapján a vállalatok egymással versengenek, és mindannyian a "szuperintelligencia" megvalósítására törekednek, azonban nincs olyan szervezet, mint a W3C, amely szabványokat alkotna. Javaslata szerint a mesterséges intelligencia fejlesztőinek érdemes lenne létrehozniuk egy hasonló csoportot, vagy valami analóg intézményt, mint például a CERN, amely az európai kormányok közötti nukleáris kutatásokat irányítja.