Az amerikai ügynökség mély aggodalommal figyeli az internet globális ökoszisztémájának alakulását, és ennek következtében fontos döntést hozott.


Az Egyesült Államok Szövetségi Kommunikációs Bizottsága (FCC) új szabályozásról döntött a tenger alatti internetkábelek biztonságának növelésére. A döntés hátterében a növekvő nemzetbiztonsági aggályok állnak, különös tekintettel Kína és más potenciális fenyegetést jelentő országok tevékenységére. Az FCC egyhangúlag szavazta meg a javaslatot, amely a globális internetforgalom több mint 98%-át bonyolító, több mint 400 tenger alatti kábelből álló hálózatot érinti.

Az FCC elnöke, Jessica Rosenworcel kiemelte a tenger alatti kábelek növekvő jelentőségét a modern technológiai infrastruktúrában.

Az adatközpontok bővülésével, a felhőalapú számítástechnika térnyerésével és az új nagy nyelvi modellek növekvő sávszélességigényével ezek a létesítmények még kritikusabbá válnak

- mondta Rosenworcel.

A javaslat időzítése nem véletlen. Az elmúlt időszakban több incidens is ráirányította a figyelmet a tenger alatti kábelek sebezhetőségére.

A balti államok nemrég jelentették be, hogy vizsgálják két tenger alatti optikai szálas távközlési kábel elvágásának körülményeit.

Tajvan 2023-ban két kínai hajót vádolt meg azzal, hogy elvágta az internet-hozzáférést biztosító kábeleket a Matsu-szigeteken. A Vörös-tengeren elkövetett houthi támadások is veszélyeztették az Európa és Ázsia közötti internetkapcsolatot.

Az FCC által benyújtott javaslat számos konkrét intézkedést fogalmaz meg. Ezek között szerepel, hogy

a nemzetbiztonsági okokból elutasított távközlési engedélyek megszerzésétől tiltsák el azokat a külföldi vállalatokat, amelyek nem kaphatnak tenger alatti kábelekre vonatkozó leszállási engedélyt.

Ezen kívül az FCC által nemzetbiztonsági kockázatnak tekintett cégek, mint például a Huawei, a ZTE, a China Telecom és a China Mobile, nem rendelkezhetnek berendezésekkel vagy szolgáltatásokkal ezekben az intézményekben.

A washingtoni kínai nagykövetség határozottan ellenezte a javaslatot, érvelésük szerint...

A tenger alatti kábelek politikai és biztonsági szempontú kezelésének fokozódása komoly mértékben felborítja a nemzetközi piaci normákat, valamint fenyegeti a globális digitális kapcsolatok zavartalan működését és a kiberbiztonság védelmét.

Az Egyesült Államok törvényhozói is egyre inkább figyelmet fordítanak erre a sürgető problémára. Nemrégiben egy kétpárti szenátori csoport arra kérte Joe Biden elnököt, hogy alaposan értékelje a globális tenger alatti kábelrendszer sebezhetőségét, különös hangsúlyt fektetve az Oroszország és Kína által képviselt potenciális fenyegetésekre.

Az FCC döntése egy hosszabb távú stratégia részeként értelmezhető. Az Egyesült Államok évek óta kifejezi aggályait Kína hálózati forgalom kezelésével kapcsolatos szerepe és a kémkedés kockázatai miatt. 2020 óta az amerikai hatóságok aktívan részt vettek négy olyan kábel eltávolításában, amelyek az Egyesült Államokat Hongkonggal összekötötték.

Ez a szöveg a Reuters hírügynökségből származik.

Related posts