A csókolózásnak annyi jótékony hatása van, hogy szinte kötelező lenne orvosi javaslatra ajánlani!


Ha gyakran csókolózunk, nemcsak a boldogságunk és nyugalmunk növelhető, hanem az egészségünk is javulhat. Ezen felül a csókolózás segíthet a fejfájás, a fogszuvasodás és a ráncok megelőzésében is. Érdemes tehát beépíteni a mindennapjainkba ezt az apró, de annál jelentősebb örömforrást!

Csókolózni jó, és nem csak azért, mert ezáltal ezáltal közelebb kerülhetünk párunkhoz, meglepően sok pozitív élettani hatása is van, ha két száj összeér. Íme, mit mond erről a tudomány és a HealthLine.

A csókolózás során az agyban különféle kémiai anyagok szabadulnak fel, amelyek serkentik az örömérzetet. Ezek az anyagok, mint például az oxitocin, a dopamin és a szerotonin, aktiválják az agy örömközpontjait, ami intenzív, kellemes érzéseket idéz elő. Ez a folyamat eufórikus állapotot teremthet, amely a csókolózás varázsát még különlegesebbé teszi.

Az oxitocin kulcsszerepet játszik a párkapcsolatok mélyebb kötődésében. Amikor a párok csókolóznak, ez a vegyület szabadul fel, ami fokozza a szeretet és az érzelmi intimitás érzését. Ennek következtében nő a párkapcsolatokban tapasztalt elégedettség, ami különösen fontos lehet a hosszú távú kapcsolatok fenntartásában.

A boldogsághormonok fokozása mellett a csókolózás csökkentheti a kortizolszintet, ami javíthatja az önértékelést. Egy 2016-os tanulmányban megállapították, hogy azoknak a résztvevőknek, akik elégedetlenek voltak a saját megjelenésükkel, magasabb volt a kortizolszintjük. Bár még további kutatások szükségesek a témában, egy-egy csók okozta kortizolcsökkenés mindenképpen jól jöhet.

A kortizolszint csökkenése együtt jár a stressz mérséklődésével is. Az olyan szeretetteljes gesztusok, mint a csókolózás, az ölelés vagy az "szeretlek" kifejezése, kedvezően befolyásolják a stresszkezelésért felelős biológiai mechanizmusokat. Ezek az intim pillanatok segítenek a feszültség oldásában, és hozzájárulnak a lelki jólétünkhöz.

A stresszkezelés egyik kulcsfontosságú eleme, hogy hogyan küzdhetünk meg a bennünket foglalkoztató szorongásokkal. Néha egy egyszerű csók vagy egy kedves érintés valódi csodákat művelhet, ha belső békére törekszünk. Az oxitocin, amely ezen intim pillanatok során szabadul fel, nemcsak a szorongás szintjét csökkenti, hanem hozzájárul a relaxációhoz és a boldogság érzésének fokozásához is.

A csókolózás nem csupán romantikus élmény, hanem a testi reakcióinkra is jelentős hatással van. Andrea Demirjian, a csókolózásról szóló könyv szerzője (Kissing: Everything You Ever Wanted to Know About One of Life's Sweetest Pleasures) azt állítja, hogy a csókolózás során megnövekedett pulzusszám következtében az erek kitágulnak. Ez a tágulás fokozza a véráramlást, ami viszont azonnali vérnyomáscsökkenést idéz elő. Így tehát a csókolózás nemcsak a szívnek tesz jót, hanem egyfajta fiziológiai értelemben is kedvező hatású lehet.

A vérerek kitágulása és a fokozott véráramlás segíthet a görcsök csillapításában, ami különösen hasznos lehet a menstruációs fájdalmak enyhítésében is.

A vérerek kitágulása és a vérnyomás csökkenése hozzájárulhat a fejfájás mérsékléséhez. Ráadásul, a csókolózás nemcsak élvezetes, hanem a stressz szintjének csökkentésével akár a fejfájás megelőzésében is segíthet.

A csókok során keletkező nyálcsere nem csupán romantikus pillanatok forrása, hanem az immunrendszer erősítésében is szerepet játszhat. Azáltal, hogy a szervezet új kórokozóknak van kitéve, a védekezőképesség fokozódhat. Egy 2014-es kutatás eredményei szerint azok a párok, akik rendszeresen csókolóznak, hasonló mikrobiális profilokkal bírnak a nyálukban és a nyelvükön, ami érdekes módon összekötheti őket egyfajta biológiai szinten is.

A csókolózás jelentősen enyhítheti a pollen és házipor-atka által kiváltott allergiás tüneteket, például a csalánkiütést. Mivel a stressz súlyosbíthatja az allergiás reakciókat, a csókolózás stresszcsökkentő hatása ezen a téren is jótékony lehet.

A csókolózás izgalmas módja nemcsak a romantikus kapcsolatok erősítésének, hanem a szájüreg egészségének is. Amikor a csók során a nyálmirigyek aktívabbá válnak, a nyáltermelés is fokozódik. Ez a természetes nedvesség segít eltávolítani az ételmaradékokat a fogak felületéről, megkönnyíti a nyelés folyamatát, és védelmet nyújt a fogszuvasodás ellen. Tehát egy jó csók nemcsak élvezetes, hanem jótékony hatással is van a szájhigiéniára!

A romantikus csók nem csupán egy gesztus, hanem a szenvedély és a vágy intenzív megnyilvánulása, amely sokszor meghatározza, hogy egy nő hajlandó-e szexuális kapcsolatot kialakítani valakivel. A csók során a nyálban található tesztoszteron szintje emelkedik, ami a szexuális izgalomért felelős hormon, és így a szenvedélyes csókolózás valódi katalizátora lehet a vágy fokozódásának.

A csókolózás során minimum 2, de akár 34 különböző arcizom is aktívan részt vehet a folyamatban. Ennek köszönhetően a rendszeres csókolózás nem csupán romantikus élmény, hanem egyfajta edzés is az arc és nyak izmainak. Ez segíthet abban, hogy az arc feszesebb legyen, ráadásul serkenti a kollagéntermelést is, ami hozzájárul a fiatalosabb és ragyogóbb bőrhöz.

Ráadásul, amikor az arcizmainkat mozgásba hozzuk, kalóriákat is elégethetünk – ez a szám 2-től egészen 26-ig terjedhet percenként, attól függően, hogy mennyire belemerülünk a csókolózás izgalmas művészetébe.

Related posts