Az amerikai átlagemberek viselik a következményeit Trump döntéseinek.


Trump új vámjai jelentős áremelkedést idézhetnek elő az amerikai fogyasztók számára, miközben Kanada és Mexikó azonnali megtorló intézkedéseket léptetett életbe. A gazdasági szakértők véleménye szerint ezek az intézkedések nem csupán inflációt generálhatnak, hanem a Federal Reserve monetáris politikáját is komoly hatásokkal sújthatják - számol be róla a Financial Times.

Donald Trump új vámjai jelentős áremelkedéseket idézhetnek elő az amerikai fogyasztók számára, különösen olyan népszerű termékek esetében, mint a paradicsom, az avokádó és a tequila.

A döntés politikai kockázatokat is hordoz magában, mivel az inflációval kapcsolatos elégedetlenség kulcsfontosságú tényező volt a legutóbbi elnökválasztáson.

A Yale Egyetem professzora, Amit Khandelwal rámutatott, hogy a kiskereskedők a közeli jövőben talán képesek lesznek saját zsebből fedezni a vámok miatt megemelkedett költségeket, azonban hosszú távon elkerülhetetlen, hogy széleskörű intézkedések következményeként emelkedjenek az árak az amerikai boltok polcain.

Kína, Mexikó és Kanada együttvéve az Egyesült Államok kereskedelmi forgalmának körülbelül 40%-át képviselik, ami azt jelenti, hogy az újonnan bevezetett tarifák széleskörű hatással lesznek számos iparágra.

Mexikó az Egyesült Államok egyik legnagyobb mezőgazdasági beszállítója, és például az avokádóimport 90%-a innen érkezett 2019 és 2021 között. A Georgia State University professzora, Sina Golara arra figyelmeztetett, hogy Kína valószínűleg megtorló lépéseket tesz a 10%-os vámok bevezetésére, ami tovább növelheti az amerikai fogyasztói árakat.

Továbbá, a kínai import elengedhetetlen szerepet játszik a mechanikai és elektronikai alkatrészek beszerzésében, melyek számos amerikai háztartási készülék működéséhez nélkülözhetetlenek.

A gazdasági elemzők szerint a vámok hatása először az inflációban, majd később a gazdasági aktivitás csökkenésében fog megmutatkozni. A Morgan Stanley közgazdászai figyelmeztettek, hogy az amerikai jegybank, a Federal Reserve, kénytelen lehet elhalasztani a kamatcsökkentéseket, mivel a vámok erősítik az inflációs nyomást. Trump azonban bizonyos engedményeket is tett, például a kanadai energiahordozók esetében csak 10%-os vámot vetett ki, elismerve ezzel az inflációs kockázatokat.

Kanada és Mexikó gyorsan válaszolt az Egyesült Államok új intézkedéseire, és megtorló vámokat léptettek életbe. Kanada például 256 amerikai termékre kivetett vámokat, amelyek között megtalálható a baromfi, tejtermékek, zöldségek, faanyagok és háztartási cikkek is. Továbbá, Ontario és British Columbia egyes alkoholt forgalmazó cégei számára megtiltották az amerikai szeszes italok forgalmazását, különösen a republikánus vezetésű államokból érkező termékek esetében.

A kanadai kormány abban bízik, hogy az amerikai választókra gyakorolt vámnyomás révén képes lesz rávenni Trumpot a kereskedelempolitikájának módosítására.

Related posts