Az egészség szempontjából kulcsfontosságú lehet, hogy naponta hányszor használjuk a vécét.


Egy kutatás szerint szoros összefüggés van az emberek egészsége és székletürítési szokásaik között. A túl gyakori vagy túl ritka székletürítés mögött különféle problémák állhatnak.

Elsőre talán furcsa, és még inkább személyes kérdésnek tűnhet, de fontos feltennie magának: milyen gyakran szokta elvégezni a "nagydolgát" - a válasz ugyanis sokat elárulhat az egészségéről. Egy 2024 júliusában megjelent tanulmány 1425 ember székletürítési gyakoriságát vizsgálta, és összevetette azt a résztvevők demográfiai adataival, életkorával és egészségi állapotával.

Feltárult, hogy a székletürítés gyakorisága – legyen az túlzott vagy éppen ellenkezőleg, túl ritka – mögött számos egészségügyi probléma húzódhat. Az optimális egészségi állapotban lévő egyének jellemzően naponta egyszer vagy kétszer végeznek el ezt a természetes folyamatot, ami az egészséges egyensúly megtestesítőjének számít.

A kutatás eredményei arra hívják fel a figyelmet, hogy a bélmozgások gyakorisága jelentős hatással van az egész test működésére. Sean Gibbons, a Washingtoni Egyetem mikrobiológusa és a tanulmány vezetője hangsúlyozza, hogy ha ez a gyakoriság eltér a megszokottól, akkor megnőhet a krónikus betegségek kockázata. "Ezek az eredmények segítséget nyújthatnak abban, hogy még az egészséges emberek esetében is jobban megértsük és optimalizáljuk a székletürítés ritmusát, ezzel támogatva az általános egészségi állapotot és a jó közérzetet" - tette hozzá.

A kutatást az Institute for Systems Biology (ISB) tudóscsoportja végezte el. A vizsgálat célja az volt, hogy feltérképezze azoknak az embereknek a vécéhasználati szokásait, akik általában egészségesek voltak, tehát nem küzdöttek vesebetegségekkel, irritábilis bél szindrómával, illetve a Crohn-betegség tüneteivel.

A résztvevők önbevallás alapján jelezték, milyen gyakorisággal szoktak üríteni. Ezt követően a kutatók négy csoportba sorolták őket:

A kutatók ezen kívül alaposan tanulmányozták a résztvevők vérvizsgálati eredményeit és genetikai profilját, továbbá a székletmintákban fellelhető bélbaktériumok összetételét is. Ezt követően arra keresték a választ, hogy vajon van-e kapcsolat a székletürítés gyakorisága, valamint az egészségi állapot, az életkor és a nemek jellemzői között.

Általánosan megfigyelhető, hogy a nők, különösen a fiatalabb korosztályhoz tartozók, valamint az alacsonyabb testtömeg-indexszel rendelkező egyének ritkábban látogatják a vécét. Ennek ellenére, még e tényezők figyelembevételével is nyilvánvaló összefüggés van a székrekedés és a hasmenés, valamint az egészségügyi problémák között. A hasmenésben szenvedőknél gyakrabban azonosítottak olyan baktériumokat, amelyek jellemzően a felső emésztőrendszerben találhatóak, míg a vérmintáikban májkárosodásra utaló jelzőanyagokat is felfedeztek. Ezzel szemben azoknál, akik ritkábban jártak vécére, a székletükben több olyan baktériumot találtak, amely a fehérjebontásért felelős. Ez a jelenség a székrekedés kockázatát növelheti.

"Amikor a széklet túl hosszú ideig marad a béltraktusban, a baktériumok először a rendelkezésre álló összes rostot feldolgozzák, amelyeket hasznos, rövid szénláncú zsírsavakká alakítanak. Ezt követően az emésztőrendszer áttér a fehérjék lebontására, ami számos méreganyag termelődéséhez vezet, amelyek aztán bejuthatnak a vérkeringésbe" - fejtette ki Johannes Johnson-Martinez, az ISB biomérnöke.

A kutatások során a méreganyagok bizonyos típusait a betegek vérmintáiban is azonosították. Különösen figyelemre méltó az indoxil-szulfát nevű vegyület, amely a fehérjebontás természetes melléktermékeként keletkezik, és potenciálisan káros hatással lehet a vesék működésére. A tudósok szerint ez arra utal, hogy a székletürítés gyakorisága jelentős hatással bírhat az egyén egészségi állapotára.

A jó hír az, hogy van remény az egészségesebb életmódra! Ha néhány szokását hajlandó megváltoztatni, a szervezete is meg fogja hálálni ezt a lépést. Azok, akik a "Goldilocks-zónában" élnek, vagyis rendszeres és megfelelő időközönként látogatják a mellékhelyiséget, arról számoltak be, hogy több rostot fogyasztanak, több vizet isznak és aktívabbak a mindennapokban. Székletmintáikban kimagasló számban találhatóak azok a jótékony baktériumok, amelyek a rostok lebontásában játszanak kulcsszerepet.

Related posts