Bárhol is lépett, mindig a győzelmek kísérték, ám a legfényesebb elismerést sajnos elvették tőle.

Ötvenéves lett David Beckham, minden idők egyik legjobb jobbszélsője, szabadrúgáslövője, valamint a mérnöki precizitású félpályás passzok mestere, aki futballkarrierje mellett celebritásként, legújabban pedig klubvezetőként is a csúcsra tört. És hol van még a vége?
Beckham karrierje során összesen 19 trófeát gyűjtött be, ezzel ő lett az első futballista, aki Angliában, Spanyolországban, az Egyesült Államokban és Franciaországban is megnyerte a bajnoki címet. Pályafutása legkiemelkedőbb idényét követően azonban drámai módon "meglopták" a sikereiért.
A neve olyan ismertté vált, hogy még azok is hallottak róla, akik sosem érdeklődtek a labdarúgás iránt. Hihetetlen népszerűsége sokak számára azt a benyomást keltette, hogy talán túlértékelt, ám ez a kivételes futballista, aki már "félisteni" státuszban van, még a Real Madrid öltözőjét is meglepte azzal, hogy edzéseken mindenkinél keményebben dolgozik, hogy bebiztosítsa helyét a kezdőcsapatban.
Persze ez az attitűd kellett a "csak egylábas, fejelni és szerelni nem tudó, túlságosan sok gólt nem szerző" [George Best] fiatalembertől, hogy egyáltalán profi futballista válhasson belőle.
Pontosan öt évtizeddel ezelőtt, 1975. május 2-án látta meg a napvilágot Londonban David Beckham. Pályafutását a Ridgeway Roversnál kezdte, majd 1987 és 1991 között a Tottenham Hotspur utánpótlás csapatában fejlődött. Két évnyi kölcsönjáték után a Brimsdown Roversnél töltött, mielőtt végül a Manchester Unitedhez csatlakozott volna.
Az ifjúsági együttes az 1991-1992-es idény végén az korosztályos FA-kupa döntőjében villantotta meg oroszlánkarmait, a Crystal Palace-t 6-3-as összesítéssel két vállra fektető gárdában olyan későbbi legendás játékosok szerepeltek még, mint Ryan Giggs, Gary Neville, Nicky Butt, de ehhez a csapathoz tartozott Phil Neville és Paul Scholes, vagy a később más csapatokban szép pályafutást összehozó Robbie Savage és Keith Gillespie.
A sikerhez vezető úton Beckham már fiatalon kiemelkedett, hiszen 1992 szeptemberében a felnőttek között is debütálhatott, amikor Andrej Kancselszkisz helyére lépett be a Brighton ellen zajló Ligakupa-mérkőzésen. Nem sokkal később, 1993 januárjában aláírta első profi szerződését, ami új fejezetet nyitott pályafutásában.
A fiatalok ismét kupadöntőig jutottak, ekkor azonban a Leeds United 4-1-es összesítéssel felülkerekedett, egy évvel később bajnoki címet szereztek, Beckham pedig 1994 decemberében bemutatkozhatott a Bajnokok Ligájában - a Galatasaray elleni 4-0-s siker során, góllal és gólpasszal.
David Beckham első gólja a Manchester United színeiben igazi mérföldkő volt a karrierjében. 1992. december 7-én, egy mérkőzés során a Manchester United ifjúsági csapatában játszva, a fiatal Beckham már akkor megmutatta, hogy tehetsége nem csupán ígéretes, hanem rendkívüli is. A gólja egy szép szabadrúgás után született, amely a kapu bal alsó sarkába vágódott. Ez a pillanat nem csupán az ő pályafutásának kezdetét jelentette, hanem egy új korszakot is a klub történetében, hiszen Beckham később a csapat egyik ikonikus játékosává vált.
Ha valaha is kvízben kellene megnevezni Beckham pályafutásának legkevésbé ismert csapatát, valószínűleg a Preston North End neve merülne fel a legtöbb válaszadóban. A Manchester United, Real Madrid, Los Angeles Galaxy, Milan és Paris Saint-Germain mellett ez a választás érthetőnek tűnne. Azonban fontos megjegyezni, hogy a Preston North End egy igazi angol futballikon, hiszen 1888-1889 és 1889-1890 között megnyerte az első két angol bajnokságot, sőt, ebben az időszakban az FA-kupát is elhódította. Ráadásul az azt követő három évben is rendre a második helyen végzett, így a csapat története igazi büszkeséggel tölti el a szigetországi futballrajongókat.
Amikor 1995 februárjában Beckham kölcsönbe került, a Preston csapata éppen a harmadosztályban küzdött a túlélésért. A tehetséges fiatal érkezése nem mindenkit ragadott magával a lelkesedés; sokan kétkedve fogadták a helyzetet.
David debütálásakor engem cseréltek le a Doncaster ellen vívott összecsapás során, amit nem igazán tudtam lenyelni, így kicsit puffogtam a kispadon. Aztán David pályára lépett, és egy gyönyörű gólt szerzett szögletből. Hirtelen rájöttem, hogy jobb, ha elnémulok!
- Később Paul Raynor emlékezetében felidézte...
Főszereplőnk mindössze öt mérkőzésen szerepelt, ám ennek ellenére sikerült egy gyönyörű szabadrúgásgólt is elérnie, mielőtt visszatért volna szülőklubjához.
Sir Alex Ferguson nagy hittel nézett a tehetséges fiatalok elé, akik folyamatosan kiváló teljesítménnyel örvendeztették meg a szurkolókat. Az 1994-1995-ös szezon végén pedig merész döntést hozott: elbúcsúzott a tapasztalt játékosoktól, köztük Paul Ince-től, Mark Hughes-tól és a már említett Kancselszkisztől.
Az új szezon kezdete az Aston Villa ellen elszenvedett 3-1-es vereséggel indult, ami után számos kritika érte a skót menedzsert döntései miatt. Az idő múlásával azonban, ahogy az már sokszor történt, végül őt igazolta a sors.
Az együttes január közepén még 12 pontos hátrányban állt a Newcastle Uniteddel szemben, azonban a következő 11 bajnokin fantasztikus formát mutatott: 10 győzelmet arattak, mindössze egy döntetlennel zárták a sorozatot. Ennek köszönhetően a Manchester United sikeresen visszaszerezte a Premier League-trófeát, ráadásul az FA-kupában is a legmagasabb csúcsra jutott.
Bár az első teljes idényében jobb oldali középpályásként 40 tétmeccsen 13 kanadai pontot (nyolc gól és öt gólpassz) ért el, ez mégsem bizonyult elegendőnek ahhoz, hogy biztosítsa a helyét a hazai Európa-bajnokságon. Ezen a tornán az angol válogatott végül büntetőpárbajban maradt alul a későbbi bajnok Németországgal szemben az elődöntőben.
Az új évadnak mondhatni hamar megadta az alaphangját, a Wimbledon elleni nyitó mérkőzésen ugyanis kétgólos előnyben húzott egy merészet, és a kapujából elkóborló Neil Sullivan felett 52 méterről emelt a hálóba. Innentől kezdve Beckham neve bekerült a köztudatba.
Teljesen átalakította az életemet. Olyan érzés volt, mintha a labda végtelen időre megállt volna a levegőben, minden zúgás elhalt körülöttem. Amikor végül a kapuba hullott, egy hatalmas robbanás történt, és én hirtelen a felhők között találtam magam, lebegve az öröm tengerében.
- Később visszagondolt erre a találatra Beckham.
Beckham legnagyobb Premier League-góljai
A PL-ben 16 kanadai pontot (8+8) gyűjtött össze, ezzel hozzájárulva csapata címvédéséhez, amiért a liga legjobb fiatal játékosának is megválasztották. Az 1996-1997-es szezon során pedig, minden mérkőzést figyelembe véve, 23 góljából (12+11) vette ki a részét, ezzel tovább erősítve a hírnevét.
A nyáron rendezték az egy évvel későbbi világbajnokság helyszínén a Tournoi de France elnevezésű szupertornát, amelyen a vb-címvédő brazil, az 1994-ben döntős olasz és a rendező francia válogatott mellett az angol csatázott az aranyéremért.
Bár a viadal egyértelműen Roberto Carlos lehetetlen szabadrúgásáról maradt meg az emlékezetekben, a "háromoroszlánosok" két kör után Olaszország (2-0) és Franciaország (1-0) legyőzésével a brazilok ellen már úgy léphettek pályára, hogy biztosan megnyerik a trófeát, így az egygólos vereség nem osztott.
A Manchester United sajnos csupán egy pontnyira volt az aranyérmtől, és az év eleji Szuperkupát eltérítve, további trófeákat nem tudott gyűjteni az idény során.
A nemzeti csapat 1996-ban az Eb-elődöntő és 1997-ben a franciaországi tornagyőzelem után izgalommal várta az 1998-as világbajnokságot, hiszen a legnagyobb esélyesek között emlegették őket. A csoportkör első mérkőzésén Tunéziát 2-0-ra legyőzték, de a következő összecsapás során Romániától egy 90. percben szerzett góllal 2-1-es vereséget szenvedtek el. Szerencsére a Kolumbia ellen vívott kulcsfontosságú meccsen Beckhammel a tarsolyukban 2-0-ra győztek, ezzel biztosítva helyüket a nyolcaddöntőben. Ott az ősi rivális Argentína várta őket. Bár Gabriel Batistuta már az ötödik percben büntetőből betalált, Alan Shearer gyors válasza és Michael Owen gólja után úgy tűnt, hogy a mérkőzés a britek javára dől el. Az első félidő végén azonban Javier Zanetti egyenlített, megnehezítve a helyzetüket.
A fordulás után pedig megérkezett az a jelenet, ami után az egész ország bolondjává vált: Diego Simeone kemény belépőjének megtorlásaként piros lapot kapott, és a csapat a büntetőpárbajban búcsúzott a versenytől.
David Beckham piros lapját Simeonéval szemben az 1998-as világbajnokság nyolcaddöntőjében sokáig emlegetik a futballtörténelem egyik emlékezetes pillanataként. A mérkőzés során Beckham hevesen reagált egy provokációra, ami végül a játékvezető figyelmét is felkeltette. A piros lap nemcsak a meccs kimenetelére, hanem Beckham karrierjére is jelentős hatással volt, hiszen a fiatal angol csillag a következő években rengeteg kritikát kapott emiatt, de végül sikerült bizonyítania tehetségét és helyét a világ futballjában. A szituáció emlékeztet minket arra, milyen gyorsan változhat a játék során a helyzet, és hogy a szenvedély néha nem kívánt következményekkel járhat.
Nem túlzás azt mondani, hogy az angolok legújabb nagy bukásáért szinte mindenki őt tette felelőssé. Bárhol is tűnt fel a Manchester United színeiben, vagy éppen a válogatott keretében, a szurkolók fújolása kísérte minden lépését. Olyan érzés volt, mintha az is a levegőben lógott volna, hogy talán elhagyja az országot is.
Végül maradt, az idény végére pedig megdicsőült:
Ezek közül végül egyik sem lett gólpassz, de így is kiosztott a BL-ben nyolcat, a bajnokságban további 12-t, összesen pedig 29 találatból (9+20) vette ki a részét. Az első angol triplázó csapat november 30-án a Palmeirast legyőzve az Interkontinentális Kupát is elhódította, így mind a trófeák, mind az egyéni teljesítmény eléggé egy irányba mutatott, nem véletlenül lett az UEFA-nál is az Év legjobb Európában futballozó játékosa.
Elérkezett a december 21-i Aranylabda-átadó, ahol a Barcelonát 24 góllal a bajnoki címhez juttató Rivaldót koronázták meg a legjobbnak. Ezt a sikert követően a brazil válogatott a kétévente megrendezett Copa Américán is csúcsra jutott, így Rivaldo teljesítménye valóban példaértékű volt.
A Manchester United lenyűgöző fordítása a rendes játékidő hosszabbításában (6:09-től) valóban emlékezetes pillanatokat hozott. Az események felgyorsultak, és a csapat elszántsága, valamint küzdeni akarása mindenkit lenyűgözött. A mérkőzés végjátékában a játékosok hihetetlen energiát mozgósítottak, hogy megfordítsák a helyzetet, és végül diadalmasan távozhassanak a pályáról.
Egy esztendővel később a Real Madrid ellen szerzett fantasztikus gólja sem bizonyult elegendőnek a továbbjutáshoz. Az idényt 27 kanadai ponttal (8 gól és 19 gólpassz) zárta, csapata pedig 18 pontos előnnyel megvédte bajnoki címét. A következő szezonban pedig ismét sikerült kiemelkednie, 25 ponttal (9 gól és 16 gólpassz) segítve együttesét, amely így zsinórban harmadszor is megnyerte a Premier League-t.
Időközben az angol válogatott csapatkapitánya lett - nem egészen két és fél évvel azután, hogy mindenki átkozta őt, egy évvel később pedig már mindenki imádta, amikor a 2002-es világbajnokságot megelőző selejtezősorozat utolsó meccsének ráadásában szerzett szabadrúgásgóljával kilőtte Angliát a dél-koreai és japán közös rendezésű viadalra.
A "háromoroszlánosok" sikeresen túljutottak a csoportkörön, megelőzve Argentínát, majd miután legyőzték Dániát, szembekerültek a mind a hét mérkőzésüket megnyerő Brazíliával, amely végül túl nagy falatnak bizonyult számukra.
Itt van egy lehetőség, hogy a szöveget egyedivé tegyük: Közbeszúrnánk egy érdekes tényt, amely már 1997-ben is releváns lehetett volna. Ekkor kezdődött ugyanis a románca a később feleségévé váló Victoria Adamsszel, aki a Spice Girls világszerte népszerű tagja. Azóta négy gyermek áldásával gazdagodtak: Brooklyn Joseph (született 1999. március 4-én), Romeo James (2002. szeptember 1-jén), Cruz David (2005. február 20-án) és Harper Seven (2011. július 10-én).
A kivételes középpályás természetesen saját tehetségének köszönhetően is a sztárok közé emelkedett az évek során, de a párja révén gyakorlatilag mindenhol ők voltak a téma. Ekkor már messze túllépett a futballista szerepén, Beckham igazi fogalommá vált, akinek neve branddé avanzsált, és akit már azok is ismertek, akik nem követték a sportágat.
Bárhová is vetette a sors, és bármilyen elismerést is kapott, számára a legnagyobb győzelem nem a sport vagy a hírességek világában rejlik:
Karrierem során sok trófeát és elismerést zsebeltem be, de számomra a legnagyobb érték a gyermekeim és a családom. Az igazi siker számomra abban rejlik, hogy kiváló apa és férj legyek, és hogy a családomhoz való kötődésem a lehető legmélyebb legyen. Ez számomra mindennél fontosabb.
- mondta.
Ferguson egyre inkább küzdött az állandó figyelem súlyával, és folyamatosan hangoztatta, hogy Beckham a házasságkötés óta már nem az a játékos, aki korábban volt. A levegőben feszültség vibrált, és mindenki várta, mikor szabadul el a feszültség, mint egy lőporos hordó, amely bármelyik pillanatban felrobbanhat.
Ez a döntő fordulat a sorsunkban 2003. február 15-én következett be.
A 2002-es világbajnokságra éppen felépülő angol középpályás az új idény kezdetén újra maródi állapotba került, ami miatt több mérkőzésről is ki kellett hagynia. Az év végére azonban sikerült visszanyernie formáját, és december 28-án visszakerült a kezdőcsapatba, ahol egy gól és egy gólpassz révén hálálta meg a bizalmat. A bajnokságban kezdetben gyengén szereplő csapat két vereség után győzelmi sorozatba kezdett, Beckham pedig négy mérkőzés alatt összesen öt gólt szerzett (2+3), mielőtt a City ellen döntetlent játszottak. Ezt követően következett az Arsenal ellen vívott FA-kupa-nyolcaddöntő, ami újabb izgalmas kihívást jelentett a csapat számára.
Az összecsapást Edu és Wiltord góljával 2-0-ra megnyerte az Old Traffordon a bajnokságban és kupában is címvédő londoni együttes, Beckhamet a 83. percben cserélte le Ferguson, majd jött a végzetes pillanat, a meccs utáni öltözői beszélgetés.
Azt nagyjából mindenki tudja, hogy Ferguson híres volt erőteljes személyiségéről és arról, hogy bárkinek a haját leüvöltötte (hájszárító-effektus), legyen ez akár a nem sokkal korábban a világ legjobban fizetett játékosává tett Beckham. Akkor viszont túl messzire ment.
"Éppen vettem le a cipőm, amikor beviharzott, ingerült volt, de nem állt szándékában sérülést okozni Beckhamnek. Gyakran dobálózott az öltözőben, de aznap egy stoplist vágott a játékoshoz, akivel beszélt" - idézte fel később a történteket Mikael Silvestre, az együttes akkori védője.
A cipő szinte repült, mint egy nagy sebességű rakéta Beckham feje irányába, miközben alig néhány centire suhant el mellettem. Egészen hihetetlen élmény volt!
„Egyedivé kell tenni a szöveget” – nyilatkozta egy későbbi interjúban a legendás Ryan Giggs, aki a Manchester United klubikonja. Szerinte Sir Alex Ferguson mindig tudta, miként hozza ki a legjobbat a játékosokból, legyen szó egy bátorító ölelésekről vagy éppen ellenkezőleg, egy határozott kirohanásról, attól függően, hogy mi volt a szituáció. A walesi szélső azt is megosztotta, hogy hiába volt Ferguson hangja sokszor harsány, ő még mindig a saját édesanyja véleményétől félt a legjobban, különösen egy-egy mérkőzést követően…
Ami a továbbiakat illeti, a szezon végére a Manchester United ismét a csúcsra jutott, Beckham pedig 11 találattal és 12 gólpasszal zárta az idényt. Ennek ellenére a visszatérés már nem volt lehetséges.
A "vörös ördögöknél" eltöltött időszaka alatt 394 mérkőzésen lépett pályára, ahol 85 gólt szerzett és 121 gólpasszt osztott ki, hozzájárulva ezzel ahhoz a 12 trófeához, amelyet a csapat a közös munka során elnyert.
Peter Schmeichel, aki korábban a csapat tagja volt és a Bajnokok Ligáját megnyerve hagyta el a gárdát, így fogalmazott az ő szerepéről:
Csak annyit kell tenned, hogy bekapcsolod a Manchester United TV-t, és máris elmerülhetsz azokban a műsorokban, amelyek Ruud van Nistelrooy összes gólgyártását mutatják be. Vagy éppen Andy Cole manchesteri gólkirályi pillanatait nézheted meg, és természetesen a klub legnagyobb gólvágóinak más emlékezetes találatait is. Szembetűnő, hogy mennyi gól született az ő precíz beadásaik révén. Beckham beadásai valóban varázslatosak voltak, hiszen minden egyes passza potenciális gólhelyzetet teremtett.
David Beckham megszerzése a Real Madrid számára 37,5 millió euróba került, de a számok szerint a csapatnál töltött négy év alatt a merchandise-bevételek több mint 600 millió dollárral, átszámítva körülbelül 530 millió euróval növekedtek. (Érdekesség, hogy Beckham madridi érkezése újabb csapást mért a Barcelonára, hiszen a katalán klub 2000-ben már megszerezte a közönségkedvenc Luís Figót. Joan Laporta, aki 2003-ban vette át a klub irányítását, a megválasztása során folyamatosan Beckhamre építette kampányát, de végül lemaradt róla, így a Barça szurkolóinak be kellett érniük Ronaldinhóval, aki szintén szenzációs játékosnak számított.)
Beckham bőven lett volna lehetősége sztárallűrökre, ám kőkeményen belevetette magát az edzésekbe, a csapatszellemet maga elé helyező hozzáállásával - valamint azzal, hogy mindent megtett, hogy magából a legjobbat próbálja meg minden pillanatban kihozni - elkápráztatta Ronaldóékat.
Szabadabb szerepkör, kifinomult távoli passzok mestersége.
Az előző tíz perces listából kimaradt egy igazi gyöngyszem, de így legalább külön emelhetjük ki azt az emlékezetes pillanatot, amikor Roberto Carlos szögletből varázsolta meg az álomgólt. Nehéz eldönteni, hogy az akció során melyik mozdulat volt a legszebb, hiszen minden egyes részlet magával ragadó volt.
Álomgólpasszból születik az igazi varázslat!
A Real Madridnál a középpályás bemutatkozása igazi szenzációval indult, hiszen az első két mérkőzése a Spanyol Szuperkupában zajlott, ahol a csapat 4-2-es összesítéssel diadalmaskodott a Mallorcával szemben. Az újonc nemcsak gólpasszal járult hozzá az első összecsapáson a győzelemhez, hanem a második találkozón ő maga is betalált, ezzel megerősítve helyét a csapatban. A bajnokság is ígéretesen indult számára: négy mérkőzés után már két gól és három gólpassz díszítette statisztikáját. Azonban, hiába a négy év alatt felhalmozott 72 kanadai pont (20 gól és 52 gólpassz), a csapatnak mégsem sikerült összegyűjtenie a várt trófeákat.
A klub éléről 2006-ban távozott Florentino Pérez, ami után az edzők folyamatosan cserélődtek. 2007 januárjában, 31 éves korában, a nyáron lejáró szerződésével, David Beckham bejelentette, hogy a Los Angeles Galaxyhoz igazol.
Két napra rá Fabio Capello arról beszélt, hogy az angol futballista lejátszotta az utolsó meccsét a klub színeiben.
Beckham továbbra is részt vehet a csapat edzésein, azonban a pályán nem fog szerepelni. Mindig is kiváló profiként ismerték, de ha egy játékos ekkora értékű szerződést köt egy másik klubbal, akkor nehéz arra számítani, hogy a csapatban marad.
Ezen a ponton megtehette volna azt, hogy sértődötten kiüli az idény hátralévő részét, vagy hogy úgy áll hozzá, hogy neki itt már semmi dolga, ezért nyugodtan lazsálhat.
Beckham edzései azonban továbbra is megszakadtak, és csak egy hónappal később tudott visszatérni a pályára, ahol egy gyönyörű szabadrúgásgóllal ünnepelte a visszatérését. Március 4. és április 21. között azonban újra csalódnia kellett, hiszen a bajnoki mérkőzéseken nem kapott lehetőséget a bizonyításra. Eközben a királyi gárda teljesítménye sem volt az igazi, hiszen a csapat a negyedik, majd a harmadik helyen állt a tabellán ebben az időszakban.
A Valencia (4.) elleni rangadóra visszatért, vele együtt pedig a sikerek is, az utolsó nyolc fordulóban hét győzelem és egy döntetlen volt a mérleg, Beckham hét meccsén négy gólpasszal járult hozzá a meneteléshez, melynek végén jobb egymás elleni eredményének köszönhetően a Real Madrid lett az aranyérmes, megelőzve a Barcelonát.
Az a helyzet, hogy Beckhammel kapcsolatban tévedtünk. Kiváló játékos, és mostani teljesítménye éppen olyan lenyűgöző, mint a manchesteri karrierje alatt volt.
- mondta ezt már a bajnoki cím megkaparintása után Capello a menetelésben kulcsszerepet vállaló játékosáról.
De ekkor már késő volt, várta Amerika.
Spanyol bajnokként landolt tehát az Egyesült Államokban, ahol kezdetben hatalmas összegekről szóló hírek terjedtek el. Később azonban kiderült, hogy Beckham éves fizetése, a madridi jövedelméhez viszonyítva, mindössze 6,5 millió dollárra rúg, ami meglehetősen csekélynek számít.
Természetesen, már abban az időszakban sem volt okunk sajnálni a celebkén, márkaként és üzletemberként is kiemelkedő Beckset, hiszen rendkívül ügyesen alakította a Galaxyval kötött megállapodását.
Az itt eltöltött évei alatt két bajnoki címet nyert középpályás, aki kölcsönben a Milannál is játszott, később pedig a PSG-vel aranyérmet szerzett, miután 2013-ban visszatért Európába. Ha visszatekintünk erre az időszakra, egyértelműen kijelenthetjük, hogy Los Angelesben igazi szenzációt keltett!
David Beckham utolsó pillanatai profi futballistaként igazi érzelmi hullámvasútnak bizonyultak. A pályán eltöltött évei alatt nem csupán a sportág ikonikus alakjává vált, hanem a világ egyik legismertebb sportolója is. Az utolsó meccse előtt a szurkolók és a csapattársak egyaránt felfokozott várakozással tekintettek a búcsúra, hiszen tudták, hogy egy korszak zárul le. A stadionban tapintható volt a feszültség, ahogy a közönség izgatottan várta, hogy láthassa utolsó fellépését. Beckham, a pályán szerzett tapasztalataival és felejthetetlen góljaival a szívükben, igyekezett méltó módon búcsúzni. A meccs során minden egyes labdaérintésével a régi szép emlékeket idézte fel, és a közönség minden egyes mozdulatánál felcsendült a vastaps. Ahogy a mérkőzés végéhez közeledett, Beckham szemeiben könnyek csillogtak, hiszen tudta, hogy ez az utolsó alkalom, amikor a zöld gyepre léphet. A csapatkapitányként végignézett a pályán, és a szurkolók szeretetével körülvéve egy utolsó, szívhez szóló üzenetet küldött a világ felé: a futball iránti szenvedélye sosem fog eltűnni. A búcsúja nem csupán a sportágtól való elválást jelentette, hanem egy fejezet lezárását is a saját életében, amely tele volt sikerekkel, küzdelmekkel és felejthetetlen pillanatokkal.
Képzeljük el, hogy minden egyes jegyvásárlás, legyen szó egy izgalmas mérkőzésről vagy egy egyszerű falatozásról a stadion büféjében, egyfajta szponzori megállapodást jelent a klub számára. Minden falat és minden szurkolói belépő hozzájárul a klub életéhez, mintha a szurkolók közvetlenül támogatnák a csapatot.
Beckham megérkezésével minden egyes bevételi forrás robbanásszerű növekedésnek indult, és ezzel párhuzamosan a tehetséges rúgótechnikájú labdarúgó juttatásai is jelentős emelkedést mutattak.
Bár napjaink labdarúgásában már elképesztő, szinte irreális összegek keringenek, a múltban egy több mint 50 millió dolláros éves bevétel már akkor is a világ legjobban megfizetett játékosává emelte az illetőt. Ez különösen figyelemreméltó, tekintve, hogy az ő karrierje onnan indult, hogy a fizetését egy hatalmas, 70%-os csökkentés sújtotta.
És ez még csak a jéghegy csúcsa volt a szerződésében! A tárgyalások során ugyanis elérték, hogy a visszavonulása után mindössze 25 millió dollárért megalapíthassa saját MLS-franchise-át - és éppen ezt a lehetőséget ragadta meg később.
"Nem vállalok el semmit, ha nem tudok teljes mértékben, száz százalékot nyújtani" - nyilatkozta korábban, és ebben a pillanatban már biztosak lehettünk benne, hogy a klubtulajdonosi szerepében sem csupán a nevét kívánja az ügyhöz adni.
A 2013-as visszavonulása után David Beckham és tanácsadói alaposan felmérték a különböző piaci lehetőségeket, és végül Miami mellett döntöttek. Így jött létre 2018-ban az Inter Miami CF, amely az MLS 25. csapataként vonult be a focitörténelembe. A klub tulajdonosi jogait Jorge és Jose Mas osztja meg, de az elnöki poszt már csak Beckham kezében van.
Ehhez persze nem ártott, hogy időközben egy "mini-Barcelonát" sikerült felépíteni: a mostani csapatban a katalánok korábbi sztárjai közül Sergio Busquets, Luis Suárez és Jordi Alba is játszik, a kispadon pedig Javier Mascherano a vezetőedző.
Nem kell megijedni, természetesen nem felejtettük ki a legnagyobb sztárt, de ő külön bekezdést érdemel: Lionel Messi nyolcadik Aranylabdáját már a floridai csapat játékosaként kapta, miközben Beckham jelentette be a díjat.
Mert ha valamit tesz, azt mindig a lehető legmagasabb színvonalon végzi.
Talán egyetlen szívfájdalma csak az lehet, hogy hiába volt a mezőnyjátékosok között második legtöbb, 115 alkalommal angol válogatott, hiába vezette 59 meccsen kapitányként az együttest, vele sem sikerült a "háromoroszlánosoknak" átlépni az árnyékukat...