Skóciában felmerült a lehetőség, hogy a macskatartást esetlegesen korlátoznák vagy betiltanák. A döntés mögött a helyi ökoszisztémák védelme és a vadon élő állatokra gyakorolt hatások állhatnak. Az állatvédelmi szervezetek és a szakértők egyaránt figyelme


Egy, a skót kormány által készített tanulmány azt ajánlja, hogy bizonyos területeken tiltsák be a macskatartást a helyi vadon élő állatok védelme érdekében - számolt be róla a Daily Mail. A Skót Állatjóléti Bizottság figyelmeztetése szerint a házimacskák komoly károkat okoznak az őshonos emlős- és madárpopulációkban: évente több tízmillió vadon élő állatot - beleértve a madarakat, emlősöket, hüllőket és kétéltűeket - pusztítanak el az Egyesült Királyság területén.

A bizottság "macskakorlátozási területek" létrehozását javasolja (azaz előírnák, hogy természetvédelmi szempontból érzékeny területeken ne lehessen cicát tartani), ahol a macskákat megakadályoznák a kóborlásban és vadászatban. Hasonlóan az ausztráliai szabályozásokhoz, ahol a házi kedvenceket állandóan bent kell tartani, kivéve, ha pórázon, vagy ha zárt kifutóban vannak. A bizottság megoldásai között szerepel még a házimacskák kötelező mikrochipezése és nyilvántartásba vétele.

A javaslatok vegyes reakciókat váltottak ki: egyesek támogatják a vadon élő állatok védelmét, míg mások aggódnak a macskák jólétére gyakorolt hatások miatt.

A skót kormány megerősítette, hogy alaposan mérlegelik a jelentés ajánlásait, ám jelenleg nem tervezik a macskatartás betiltását vagy szigorítását. John Swinney, a skót miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a kormány nem kívánja bevezetni az ilyen jellegű tilalmakat vagy korlátozásokat, függetlenül a javaslatoktól.

A kóbor állatok megmentésével és elhelyezésével foglalkozó Cats Protection nevű szervezet is ellenzi az említett korlátozásokat, hangsúlyozva, hogy a szabadban való tartózkodás elengedhetetlen a macskák jólétéhez és természetes viselkedéséhez.

Ausztráliában a macskák száma egyedülállóan magas, elérve a 8,1 milliót, és szinte mindenütt találkozhatunk kóbor macskákkal. Ez a hatalmas populáció, amely magában foglalja a házi és vadon élő macskákat is, komoly fenyegetést jelent a kontinens biológiai sokféleségére. Szakértők becslése szerint évente körülbelül 2 milliárd állat esik áldozatul a macskák vadászati ösztöneinek. Az ausztrál Éghajlatváltozási, Energiaügyi, Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium jelentése alapján 57 faj, köztük 47 emlősfaj, fokozottan érzékeny a macskák prédálására. A biológiai sokféleség védelme érdekében a kormány különböző megoldásokat keresett a macskák számának csökkentésére. Míg több intézkedés, például az eutanázia is szóba került az elvadult macskapopulációk visszaszorítására, 2023-ban egy új javaslat a házimacskákat is célkeresztbe vette. A hatóságok mérlegelik a macskák kijárási tilalmának bevezetését, a benti tartásra vonatkozó szabályozásokat, valamint a háztartásokban tartható macskák számának korlátozását.

Related posts