Aki a szivárványzászló elégetésére ösztönöz, az büntetést vonhat maga után.


A Győri Ítélőtábla harmadfokú ítéletében egy év próbaidőre ítélte Barcsa Turner Gábort, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom vezetőjét. Az ítélet oka, hogy a szervezet 2019 októberében, egy október 23-i megemlékezés kapcsán, szivárványzászló-égetésre buzdító felhívást tett közzé népszerűsítő anyagaiban.

A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom honlapján, valamint szélsőjobboldali oldalakon 2019. október 19-én és az azt követő napokban "56 lángja tovább ég" megjelöléssel egy október 23-i eseményre felhívó cikkek, bejegyzések jelentek meg, amelyek szerint az eseményen az alábbi programok várhatók: "könyvégetés, kommunisták műveinek elégetése, célbadobás Molotov-koktéllal, célbalövés kommunistákra, zászlóégetés: vörös, uniós és LMBTQP".

A Budapest Pride által közzétett információk alapján a Háttér Társaság feljelentést tett egy közösség tagja elleni erőszak előkészülete miatt. Az ügy hátterében egy csoport zászlajának elégetése áll, amely jogilag a közösség tagjával szembeni erőszak kategóriájába tartozik, mivel ez a cselekmény nyíltan támadja a közösséget, és riadalmat kelthet annak tagjaiban. A zászlóégetés szervezése ilyen értelemben előkészületnek minősül. Első körben a Fejér Megyei Rendőr-Főkapitányság elutasította a feljelentést, ám a Háttér Társaság panaszának nyomán az ügyészség nyomozást rendelt el. 2022 júliusában végül közösség tagjai elleni erőszak előkészülete miatt vádat emeltek. Az elsőfokú bíróság azonban a közösség tagjai elleni erőszak helyett közösség elleni uszítást állapított meg. A másodfokú Székesfehérvári Törvényszék döntésében az Alkotmánybíróság egy több mint 30 évvel ezelőtti határozatára hivatkozott, és felmentette a vádlottat, figyelmen kívül hagyva, hogy az alkotmányos környezet azóta lényegesen átalakult. Az Alaptörvény IX. cikkelye szerint a véleménynyilvánítás szabadságának gyakorlása nem sértheti mások emberi méltóságát.

Related posts