Az alábbiakban egyedi megfogalmazásban írom át a témát: **DELMAGYAR - Erdős André: Kádár üzenete, Arafat ölelése** Erdős André írásában Kádár János üzeneteinek tolmácsolása és Jasszer Arafat szoros ölelése áll a középpontban. A két politikai figura talá
Erdős André hajdani ENSZ-nagykövet kedden nyitotta meg fotókiállítását a Fekete Házban, ahol különleges történeteket osztott meg egykori tapasztalatairól. Az esemény keretében beszélt Jasszer Arafat öleléséről, amely mély benyomást tett rá, valamint arról, hogy milyen érzés volt Kádár János szavait tolmácsolni a nemzetközi porondon. Ezek a pillanatok nem csupán politikai jelentőségűek voltak, hanem érzelmi töltettel is bírtak, amelyeket Erdős André hitelesen és színesen mutatott be a közönségnek.
A jó diplomata legfőbb jellemzői közé tartozik a kiváló nyelvismeret, a hatékony kommunikációs készségek, valamint a földrajz és történelem mélyreható ismerete. Ezek a gondolatok hangzottak el Erdős André, a korábbi ENSZ-nagykövet kiállításának megnyitóján. Az SZTE jogi karának oktatójaként ismert szakember szenvedélyesen fotózik, és diplomataként eltöltött évei alatt számos lenyűgöző képet készített a világ különböző tájairól. E fotók válogatásából készült A diplomata szemével című tárlat kedden nyílt meg a Fekete Ház falai között. A kiállítás megnyitóján Szalai Anikó nemzetközi jogász köszöntötte a vendégeket, és külön öröm volt, hogy jelen volt Jonathan Lacôte francia nagykövet is, aki augusztus óta tölti be magyarországi posztját, és Szegedet látogatta meg először a vidéki nagyvárosok közül.
A kiállítás megnyitóját követően Bod Péter újságíró és Medgyesi Konstantin történész pódiumbeszélgetés keretében faggatták a diplomatát, Erdős André. A beszélgetés során Erdős mesélt születési helyéről, Algírról, valamint arról, hogy a Moszkvai Állami Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében (MGIMO) és a Budapesti Politikai Tudományok Főiskoláján szerezte diplomáit. Érdekes részleteket osztott meg moszkvai éveiről is: a diákszállón például nem volt garantált a meleg víz, ami különösen nehézséget jelentett a mínusz 25 Celsius-fokos hajnalokban. Erdős elárulta, hogy arabul tanult, de a diplomája megszerzése után hosszú időn át nem volt alkalma a nyelvet használni. 1965-ben kezdte el pályafutását a Külügyminisztérium arab főosztályán, ami új lehetőségeket nyitott meg számára. New York-i ENSZ-képviseleti évei alatt pedig megosztotta, hogy Jasser Arafat egy alkalommal, ismeretlenül ölelte meg őt, csupán azért, mert beszélt arabul. Az ölelés érzéséről csak annyit fűzött hozzá, hogy Arafat borostás volt, ami egy különös, de emlékezetes részlet a diplomata életéből.
A beszélgetésben a veszélyes helyzeteket is érintették. A II. Haszan marokkói király elleni puccskísérlet például egy fogadáson zajlott le, amelyen Erdős André is részt vett. Ahogy fogalmazott, a szerencséje az volt, hogy a marokkói nagykövetség akkori vezetője nem beszélt idegennyelvet, Erdős André tolmácsolt neki. Hamar elunta kollégája a fogadást, így hamarabb indultak haza. Útközben éppen a katonákkal zsúfolt teherautók mellett hajtottak el, akik a királyi fogadásra tartottak. Az egyik nagykövet a helyszínen életét vesztette.