Az ingatlanpiac folyamatosan változik, és a dráguló lakások mellett egyre nehezebb alkuhelyzetbe kerülni. Milyen lépések segíthetnek abban, hogy a vásárlók kedvezőbb pozícióba kerüljenek a lakásvásárlás során? Először is, érdemes alaposan tájékozódni a

A lakáspiac 2025-ben új kihívások elé állítja a vásárlókat. Az ingatlanárak emelkedése és a növekvő kereslet hatására az alku lehetősége egyre inkább beszűkül, különösen a fővárosban és a nagyobb vidéki városokban. A Duna House legfrissebb jelentése szerint a vevőknek egyre kevesebb mozgásterük marad az árak letörésére, ami gyorsabb döntéshozatalt és átgondoltabb finanszírozási stratégiát igényel. Milyen hatásai vannak ennek, és hogyan lehet kivédeni a hátrányokat?
Az ingatlanpiac felfutása az utóbbi időszakban a lakáshitelek iránti kereslet robbanásszerű növekedését eredményezte. 2024-ben a pénzintézetek eddig soha nem tapasztalt mértékben folyósítottak lakáshiteleket, melyek között különösen hangsúlyos szerepet játszanak a támogatott konstrukciók, mint például a CSOK Plusz és a Babaváró hitel. A hitelkeretek növekedése nagyrészt az ingatlanárak folyamatos emelkedésének tudható be, hiszen a vásárlóknak egyre nagyobb összegű finanszírozásra van szükségük ahhoz, hogy megtalálják a számukra ideális otthont.
Nem meglepő tehát, hogy a Duna House Barométer legfrissebb jelentése szerint sok esetben az alkupozíciók is szűkültek, emellett az értékesítési idők is rövidültek minden település- és ingatlantípus esetében. Nincs tehát könnyű helyzetben, aki idén ingatlanvásárlást tervez. A Bankmonitor szakértői összeszedték mire érdemes figyelniük azoknak, akik a szűkülő tér dacára idén a lehető legkedvezőbb feltételekkel szeretnének érvényesülni az ingatlanpiacon.
A legújabb statisztikák alapján a főváros panellakásaiban a vásárlók csupán 1%-os árkedvezményt tudtak kiharcolni, míg a téglaépítésű ingatlanok esetében a maximálisan elérhető alkulehetőség 1-3% között mozgott. Ez a tendencia minden városrészben csökkenést mutat az előző év januári adataihoz viszonyítva.
A vidéki ingatlanpiac képe igencsak változatos, de a tendencia világosan kirajzolódik: az alku lehetősége a legtöbb ingatlantípusnál csökkent. A panellakások esetében mindössze 3-4%-os engedmény érhető el, míg a téglaépítésű lakásoknál ez az arány 6-7% körül mozog.
Az alku lehetőségeinek csökkenése a kereslet emelkedését magával hozza. A vásárlók döntési folyamata felgyorsul, mivel kevesebb időt szánhatnak a lehetőségek átgondolására, és a kedvező ajánlatok kifogása is egyre nehezebbé válik.
Fontos figyelemmel kísérni az ingatlanpiac értékesítési időinek alakulását. A januári statisztikák szerint Budapesten a panellakások voltak a leggyorsabban értékesíthető ingatlanok, átlagosan mindössze 2,4 hónap alatt találtak új tulajdonosra. Kelet-Magyarországon az ingatlanok eladása körülbelül három hónapot igényelt, míg a nyugati területeken a folyamat általában hosszabb időt vett igénybe.
A téglaépítésű ingatlanok eladása jelentősen hosszabb időt igényelt: Budapesten átlagosan több mint 3,5 hónapra volt szükség, míg vidéken a sikeres üzletkötés gyakran 4 hónapnál is tovább tartott. Ezt a Duna House tranzakciós adatai támasztják alá.
Az ország egészében elmondható, hogy gyorsabban cseréltek gazdát az ingatlanok, mint 2024. januárjában. A vevőknek tehát nem sok idejük marad nézelődni, gyorsabban és okosabban kell dönteniük, ha nem akarnak lemaradni egy jó lehetőségről.
A beszűkülő alku miatt a lakásvásárlóknak más stratégiát kell alkalmazniuk, helyette máshol kell megpróbálni spórolni. Van azonban néhány olyan lehetőség, amivel kedvezőbb helyzetbe kerülhetnek a lakásvásárlás előtt állók:
1. Előzetes hitelbírálat: Az előzetes hitelbírálat egy olyan kulcsfontosságú lépés, amely segít felmérni a pénzügyi lehetőségeidet, mielőtt jelentős döntéseket hoznál. E folyamat során a pénzintézetek vagy hitelintézetek megvizsgálják a jövedelmedet, a meglévő tartozásaidat és egyéb pénzügyi szokásaidat. Ezáltal képet kapnak arról, hogy mennyire vagy hitelképes, és milyen mértékű kölcsönre számíthatsz. Az előzetes hitelbírálat nemcsak a hitelfelvétel folyamatát gyorsítja meg, hanem segít abban is, hogy reálisabb elképzeléseid legyenek a költségekről és a visszafizetési lehetőségekről. Az így szerzett információk birtokában magabiztosabban vághatsz bele a pénzügyi döntéseidbe.
A döntések gyorsasága és a finanszírozás zökkenőmentes lebonyolítása ma már kulcsfontosságú szerepet játszik az ingatlanpiacon. Mivel az ingatlanok szinte azonnal gazdát cserélnek, elengedhetetlen, hogy előre tisztázzuk a személyes igényeket és a pénzügyi kereteket. Ebben az előzetes hitelbírálat rendkívül hasznos eszközként szolgál, amelyet manapság már online is könnyedén elvégezhetünk. Az előbírálat lehetősége jelentősen felgyorsíthatja a vásárlási folyamatot, hiszen így a potenciális vevők pontos képet kaphatnak arról, hogy hitelképesek-e, és milyen mértékű kölcsönre számíthatnak a jövőbeni ingatlanvásárlás során.
Ez az eladók számára is kedvező helyzetet teremt, hiszen a banki előminősítés egyfajta garanciát jelent arra, hogy a vevő hozzájut a szükséges finanszírozáshoz. Bár ez nem ér fel egy készpénzes vásárló erejével, mégis előnyben részesíti azokat a vevőket, akik már rendelkeznek banki előminősítéssel, és szükségük van hitelre, de még nem kezdtek neki a folyamatnak.
2. Rugalmas és támogató finanszírozási megoldások felfedezése
A digitális jelzáloghitelezés forradalmi változásokon megy keresztül, és ennek köszönhetően egyre több pénzintézet nyújt online hiteligénylési lehetőséget. Ez a megoldás nemcsak hogy felgyorsítja a folyamatokat, hanem jelentősen egyszerűsíti is az ügyintézést, lehetővé téve, hogy az ügyfelek kényelmesen, otthonról intézhessék pénzügyeiket.
3. Olyan előnyös hitellehetőségek és személyre szabott kamatkedvezmények felkutatása, amelyek még kedvezőbb feltételeket kínálnak.
A Bankmonitor friss statisztikái alapján már 6% alatti kamatozású lakáshitelek is hozzáférhetők, ami komoly megtakarítást eredményezhet a hitel futamideje során. Ráadásul bizonyos bankok különleges kedvezményeket ajánlanak, amelyek akár több millió forintos spórolást is lehetővé tehetnek.
A Bankmonitor szakértői egy 50 millió forintos budapesti téglaépítésű lakás példáján keresztül világítanak rá a potenciális pénzügyi előnyökre. Az alku mértéke a fővárosi tégla lakások esetében az utóbbi egy évben 4%-ról 2%-ra csökkent. A finanszírozás feltételei a következőképpen alakulhatnak: 20 millió forintos önerő, havi nettó 500 ezer forintos jövedelem, 20 éves futamidő, és végig fix kamatozású lakáshitel alkalmazása esetén.
4%-os kedvezmény esetén, a szokásos banki kamatláb mellett:
2%-os alku esetén a legkedvezőbb, egyedi kamatozású lakáshitel mellett:
Természetesen elengedhetetlen a megfelelő alku, hiszen a csökkenő vételár azonnal hatással van a vevő pénzügyeire. Ugyanakkor a banki ajánlatok alapos összehasonlítása sem elhanyagolható, sőt, egyedi ajánlatok bekérésével még kedvezőbb helyzetbe kerülhetünk. A Bankmonitor kalkulációi szerint jelenleg egy átlagos kamat és a legjobb egyedi ajánlat között akár 1,46 százalékpontos eltérés is tapasztalható. Ez a különbség a törlesztőrészletek révén a teljes futamidő alatt több millió forintos megtakarítást eredményezhet.
A fenti példa alapján a legkedvezőbb hitelkamat megtalálása teljes mértékben ellensúlyozhatja az alkupozíció gyengülését. Például, ha 4%-os alkut sikerül elérni, akkor 20 év alatt a törlesztőrészletek és az önerő összesen 72 909 873 forintra rúg. Ezzel szemben, ha csak 2%-os alkut tudunk kialkudni, de a hitelkamat kedvezőbb, akkor az összeg már csupán 68 825 287 forint lenne.
2025-ben a lakáspiac egyik legnagyobb kihívása az árak emelkedése, a csökkenő alku lehetőség. Az értékesítési idő rövidülése, a fokozott kereslet miatt a vevőknek gyorsabban kell dönteniük, és előre fel kell készülniük a finanszírozásra. A tudatos hitelválasztás, a támogatási lehetőségek figyelembe vétele és az egyedi kamatkedvezmények kihasználása kulcsfontosságú lehet abban, hogy a vásárlók előnyösebb feltételekkel jussanak ingatlanhoz.