Hirtelen, váratlanul a kormány közbelépett a KÁT-rendszer ügyében, és most itt vannak a legfrissebb információk a változásokról.


A péntek éjjeli Magyar Közlönyben közzétett kormányrendelet rendkívüli sürgősséggel lépett életbe, már este 11 órától. Ezzel a kormány egyik pillanatról a másikra megszüntette a KÁT és METÁR rendszerek keretében az inflációval növelt kötelező átvételi árak alkalmazását. Ez a lépés összesen 3100 MW-nyi ipari méretű naperőmű tulajdonosaira gyakorol komoly hatást, csökkentve a bevételnövelés lehetőségeit, miközben az ipari energiafogyasztók valószínűleg megkönnyebbülten lélegezhetnek fel. A rendelet nyomán az Energiahivatal is péntek éjjel publikálta az idei évre vonatkozó új kötelező átvételi árakat, amelyek csupán 2,7%-os emelkedést engedélyeztek, szemben a KSH által nemrég bejelentett 3,7%-os tavalyi átlagos inflációval.

A jelentős átalakulás nem váratlanul érkezett: a naperőművek robbanásszerű fejlődése mellett fokozódott a feszültség a KÁT-rendszerben. Ennek oka, hogy a napközbeni piaci árak, amelyek akár negatív szintre is süllyedtek, és a kötelező átvételi árak közötti különbség terhei az ipari fogyasztókra hárultak, ami miatt az ipari szektor egyre nehezebb helyzetbe került.

Egyre kifejezettebbé vált a versenyképesség terén tapasztalható hátrány.

A Portfolio több elemzésében részletesen foglalkozott ezekkel a folyamatokkal, és nemrégiben több energiapiaci szakmai szövetség közös erőfeszítése révén reformjavaslatokat dolgoztak ki, amelyek közül az egyik kifejezetten a KÁT-ot érinti.

Ezt követően a pénteki Közlönyben közzétették a kormány 7/2025. (I. 31.) számú rendeletét, amelyhez párhuzamosan megjelent az Energiaügyi Minisztérium tájékoztatója is. Ezt a közleményt részletesebben is elemeztük itt:

A kormányrendelet eleje rendkívül furcsa, akár jogalkotási, rendelet megszerkesztési hibára is utalhat, mert a felhatalmazó rendelkezés felett két pont is van, ami már konkrét változásokat rögzít, igaz nem könnyű értelmezni őket:

A KÁT-osok és METÁR-osok szabadon beléphetnek a piaci szférába, ahol élvezhetik az adómentesség előnyeit, ráadásul lehetőség van az indexálásra is. A rendelet első pontja világosan kimondja: "A megújuló energiatermelők támogatási rendszereinél figyelembe kell venni a megváltozott piaci körülményeket. Ennek keretében a kötelező átvételre jogosult termelők, akik önként lépnek a szabadpiacra, továbbra is mentesülnek az adófizetési kötelezettség alól. A kiszámíthatóbb és tervezhetőbb finanszírozás érdekében a kötelező átvételi árakat az előző év inflációs rátájának tükrében, valamint az előző év kötelező átvételi ára alapján, éves indexálással fogják megállapítani."

A rendelet második bekezdése, részben módosítva az előző pontot, a következőképpen fogalmaz: "A kötelező átvételi támogatási rendszer finanszírozásának kiszámíthatósága és tervezhetősége érdekében a kötelező átvételi ár nagysága a megelőző év inflációs rátájának figyelembevételével kerül megállapításra."

Ezután jön a felhatalmazó jogforrás megjelölése, majd a rendelet érdemi része paragrafusokba rendezve. A rendelet első paragrafusában a veszélyhelyzeti jogalkotásra hivatkozva kivették a KÁT-osokat az energiaellátók hatálya alól. Azt rögzíti ugyanis a paragrafus a távhőtörvény megfelelő paragrafusára hivatkozva, hogy "a villamos energia kötelező átvételi rendszerében értékesítő termelőkre az energiaellátó fogalmát nem kell alkalmazni".

Ezt követően a KÁT-rendelet három jelentős szempontja megváltozott, az alábbiak szerint:

A fentebb említettek arra utalnak, hogy...

A kötelező átvételi árak inflációval való indexálása 2025-től felfüggesztésre kerül a KÁT- és METÁR-rendszerek keretein belül, egészen a veszélyhelyzet megszűnéséig, legkésőbb azonban 2029 végéig. Az indexálás csak akkor lépne életbe ismét, ha Magyarországon az éves átlagos infláció meghaladja a 6%-ot.

Azok a termelők, akik ezt az új rendszert nem akarják elfogadni, kiléphetnek a szabadpiacra, és a prémium típusú támogatási rendszer keretei között továbbra is él az indexálás.

Péntek este 10 óra körül megjelent egy rendelet, amely már 11 órakor hatályba is lépett. E rendelet előírta az Energiahivatal számára, hogy péntek éjfélig határozza meg és publikálja az idei év új szabályok szerinti adatokat. E számok péntek éjjel a MEKH közleményében található linkeken keresztül váltak elérhetővé. A friss információk szerint a kötelező átvételi árak terén 2,7%-os növekedés tapasztalható a különböző érintettek körében. Ez a növekedés azonban elmarad a KSH által nemrégiben közzétett, tavalyi évre vonatkozó 3,7%-os inflációs adatától.

Related posts