Európa egyik legnagyobb katonai erejének véleménye szerint Ukrajna békéjének megteremtéséhez egyetlen, elengedhetetlen dologra van szükség, amelyet az Egyesült Államok tudna biztosítani.

Csütörtökön Keir Starmer brit miniszterelnök Washingtonba látogat, hogy találkozzon Donald Trump amerikai elnökkel, aki várja őt.
A munkáspárti politikus a repülőgépen utazva adott interjút az újságíróknak, miközben az Egyesült Államok fővárosába tartott. A kérdésekre válaszolva elmondta, hogy a London tárgyalásokat folytat a partnereivel arról, hogy az Egyesült Királyság katonákat küldjön egy esetleges jövőbeni ukrajnai békefenntartó alakulatba. A miniszterelnök már az elmúlt napokban is jelezte, hogy Nagy-Britannia más európai országokkal együtt kész és hajlandó katonákkal részt venni az ukrajnai békefenntartásban, ha ehhez sikerül megteremteni a megfelelő feltételeket, Moszkva azonban ezt jelenleg elveti.
A brit miniszterelnök hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen lenne Ukrajna biztonságának amerikai garanciákkal való megerősítése.
A szöveg részletezése nélkül is nyilvánvaló, hogy a téma intenzív egyeztetések középpontjába kerül. Donald Trump legutóbbi nyilatkozatai azt sugallják, hogy szerinte Ukrajna védelme inkább Európára hárulna. Ezzel szemben a brit miniszterelnök, aki Washingtonba tartva nyilatkozott, hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság is aktívan részt kíván venni Ukrajna biztonságának biztosításában. Kiemelte, hogy ehhez mindenképpen szükség van "valamilyen formájú" amerikai támogatásra is. Megjegyezte, hogy meggyőződése szerint Ukrajnának nem csupán tűzszünetre, hanem tartós békére van szüksége, amelynek alapja a megfelelő biztonsági garanciák megteremtése.
Starmer kifejtette:
A külső segítség nélküli tűzszünet lehetőséget adna Vlagyimir Putyin orosz elnöknek arra, hogy megvárja a kedvező pillanatot, majd újra aktiválja ambícióit Ukrajnával kapcsolatban, amelyek már régóta nyilvánvalóak.
A brit miniszterelnök a héten, Washingtonba tett látogatása előtt két nappal bejelentette, hogy Nagy-Britannia 2027-re a hazai össztermék (GDP) 2,5 százalékát a védelemre kívánja fordítani. Továbbá, ha a gazdasági helyzet lehetővé teszi, a következő parlamenti ciklusban akár 3 százalékra is emelheti ezt az arányt. E lépés összhangban áll Donald Trump nemrégiben tett felhívásával, amelyben arra ösztönözte a NATO-tagállamokat, hogy védelmi kiadásaik a GDP 5 százalékát tegyék ki, szemben az atlanti szövetség jelenlegi 2 százalékos minimum követelményével. London jelenleg a 2,5 százalékos célkitűzéssel a Trump által javasolt arány felét vállalta a védelmi költségvetés terén.