Íme egy egyedi megfogalmazás: "Fontos információk azok számára, akik értékes ajándékban részesülnek érettségijük alkalmából, és szeretnék elkerülni a NAV figyelmét."

Teljesen megszokott, hogy a rokonok értékes meglepetésekkel készülnek, mikor egyik családtagjuk sikeres érettségi vizsgát tesz, de csak kevesen gondolnak arra, hogy ilyenkor akár adófizetési kötelezettség is keletkezhet. A határ 150 ezer forint, fölötte csak az egyenes ági rokonoktól kapott ajándékok után nem kell fizetnie a ballagónak.
Fontos figyelembe venni, hogy bizonyos diákoknak adófizetési kötelezettségük is adódhat, amennyiben jelentősebb értékű ajándékot kapnak ballagásukra vagy érettségijükre egy távolabbi rokontól vagy baráttól. Ezt a figyelmeztetést a sonline.hu tette közzé.
Ahogy arról május 5-én, hétfőn beszámoltunk, elrajtolt a 2025-ös érettségi időszak a magyar nyelv és irodalom vizsgájával, amelyet 1157 helyszínen, több mint 142 ezer diák tesz le. Ez a középfokú tanulmányokat lezáró vizsga a fiatalok életének egyik meghatározó pillanata, így nem meglepő, hogy a családtagok és barátok különleges ajándékokkal kedveskednek nekik ezen a jeles eseményen.
Az ünneplés közepette azonban jó észben tartani, hogy ezek miatt akár adófizetési kötelezettség is keletkezhet. Ez akkor fordulhat elő, ha a meglepetés értéke meghaladja a 150 ezer forintot és az ajándékozó nem egyenesági rokon.
Ezért például, ha a szülők, nagyszülők, házastárs vagy testvérek bármilyen értékes ajándékot adnak, a tanulónak nem kell később egy fillért sem visszafizetnie. Viszont, ha a jómódú nagybácsi, nagynéni, keresztszülő, vagy akár a vőlegény és menyasszony ajándéka meghaladja a megadott értéket, akkor azt már nem ússza meg ingyen.
A portál kiemeli, hogy a kötelezettséget a ballagónak kell bejelentenie az adóhatóság felé, amely meghatározza az illeték összegét. Ingatlanok esetében ez általában 9 százalékos, míg ingóságok, például autók esetében 18 százalékos illeték vonatkozik. Fontos megjegyezni, hogy a legszabályszerűbb megoldás az, ha egy hivatalos szerződés készül, amelyben rögzítik az ajándék becsült értékét, valamint azt is, hogy milyen körülmények között lehet a juttatást visszakövetelni.
Aki nem teljesíti adófizetési kötelezettségét, azt először figyelmezteti a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). Amennyiben a felszólításra sem reagál, lehet, hogy mulasztási bírságot is kiszabhatnak rá.