Franciaországban a radikális baloldal javaslata szerint megszüntetnék a terrorizmus dicsőítésének bűncselekményét, amely a kormányzat kritizálásának új módját jelentheti.
A hétvégén Jean-Luc Mélenchon által irányított Engedetlen Franciaország parlamenti párt javaslatot tett a terrorizmus dicsőítésének bűncselekményként való eltörlésére. A francia kormány azonnal elítélte ezt az ötletet, és a szocialisták is egyértelműen elhatárolódtak a javaslattól.
A radikális baloldali párt által benyújtott törvényjavaslat célja, hogy megszüntesse a 2014-ben elfogadott terrorelhárítási törvény keretében bevezetett bűncselekményt. Az Engedetlen Franciaország képviselői úgy vélik, hogy az 1881. július 29-i jogszabály, amely a bűntettek, köztük a háborús bűntettek és az emberiesség ellen elkövetett cselekmények dicsőítését szabályozza, elegendő jogi alapot nyújt a kérdés kezelésére.
"Milyenféle demokrácia az, amely a terrorizmus elleni harc ürügyén politikai aktivisták, civil szervezetek képviselői, újságírók és szakszervezeti tagok elnyomására fordítja az eszközeit?" - olvasható a javaslat indoklásában.
A párt Jean-Paul Delescaut, a CGT szakszervezet egyik vezetőjének esetét idézi, akit első fokon egy év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt egy bíróság terrorizmus dicsőítésének vádjával egy, a palesztinokat támogató szórólapon megfogalmazott gondolatai miatt. "Az illegális megszállás borzalmai fokozódtak. Szombat [2023. október 7., a Hamász palesztin iszlamista szervezet Izrael elleni terrortámadásának napja] óta megkapták az általuk provokált válaszokat" - állt az ominózus röplapon.
Az Engedetlen Franciaország a törvényjavaslat indoklásában megemlíti saját nemzetgyűlési frakciójának elnökét, Mathilde Panot-t és egyik képviselőjét, Rima Hassant is, akiket áprilisban a párizsi rendőrség kihallgatott egy terrorizmus dicsőítésének gyanúja miatt indított nyomozás keretében. A képviselőcsoport által 2023. október 7-én kiadott közleményről kérdezték őket, amelyben a Hamász terrortámadását "a palesztin erők fegyveres támadásának" nevezték, amelyre "a palesztin területeken folytatott izraeli megszállási politika fokozódásának kontextusában" került sor.
"Nehéz elképzelni ennél aljasabbat" - írta Bruno Retailleau belügyminiszter az X közösségi oldalon a törvényjavaslatra reagálva.
Gabriel Attal, az elnöki párt frakcióvezetője, levelet intézett szocialista, zöld és kommunista kollégáihoz, amelyben arra kérte őket, hogy ne támogassák a vitatott kezdeményezést. "Határozottan elhatárolódnak-e ettől a törvényjavaslattól, és megvédik-e az értékeinket, a köztársaság alapelveit?" – fogalmazott Attal, miután éles kritikát fogalmazott meg a javaslattal kapcsolatban, amely szerinte "sértő és maradandó szégyenfoltot jelent azok számára, akik támogatják". "Egy alapvető határt léptek át: azt a tiszteletet, amit minden terrorizmus áldozatának tartozunk" – tette hozzá a korábbi miniszterelnök.
"A polgári szabadságjogok védelme elengedhetetlen, de emellett fontos, hogy megóvjuk a francia népet a fanatizmus veszélyeitől, valamint az erőszakra és gyűlöletre incitáló üzenetektől is" – fogalmazott a szocialista párt vezetője.
A bírálatokra válaszul Jean-Luc Mélenchon határozottan elítélte a "szélsőjobboldal ismételt offenzíváját" a pártja ellen, amelyet véleménye szerint "a média- és politikai elit készségesen átvett". "A kreatív mesemondás helyett inkább a törvényjavaslat valódi szövegét kellene alaposan átnézniük" - fogalmazott.