Fúró segítségével végeztek műtéti beavatkozást egy sérült pontyon, amelyet cérnával varrtak össze – a részletek videón is láthatók.
Az öt évvel később kifogott ponty már 20 kilós volt és teljesen felépült volt sérüléséből
A nagy túlélő, mintha csak egy rutin ellenőrzésre érkezett volna, ismét horgot nyelt. A róla készült fénykép alapján azonban megmentője, Hermecz Tamás azonnal ráismert korábbi páciensére.
Itt találod a legújabb híreket!
Öt évvel ezelőtt egy különös találkozásra került sor: a tó egyik sporthorgásza mutatta be neki a sérült halat, amely a Hidegvölgyi Horgásztóban lelt otthonra. Itt, a vérengző óriásharcsák kivételével, nem szokás a zsákmányt haza vinni, hiszen a halászlé készítése helyett inkább a fotózásra összpontosítanak, majd visszaengedik a vízbe a fogott halakat. Azonban ezt a jószágot sajnos nem lehetett visszahagyni: a szája szinte teljesen szét volt szakadva, és az állkapocs-porcának is nyoma veszett.
- Lehetséges, hogy valaki korábban felakasztotta egy mérlegkampóra, és ez okozhatta a súlyos sérüléseit. Utána pedig talán senki sem mert szólni, így visszaengedték őt ebben a sajnálatos állapotban. Igazán csodálatos, hogy életben maradt - emlékezett vissza a Hidegvölgyi-horgásztó üzemeltetője.
A hal szerencséje az volt, pár napon belül ismét horogra akadt és ez a horgász, látva, mekkora a baj, a félholt pontyot megmutatta Hernecz Tamásnak. Ő előbb megpróbálta összevarrni a szövetet, de aztán látta, hogy csak a cérna ide kevés lesz. A tógazdának volt már rutinja ilyen műveletben, egy vadaspark üzemeltetőjeként nem egyszer varrta már meg őzek sérülését, amikor esély nem volt, hogy időben állatorvos érkezzen.
Volt már példa arra is, hogy állatorvos halat operáljon; emlékszem, korábban beszámoltunk egy különleges esetről, amikor egy orvos gömbhalat műtött meg.
A szerencsétlenül járt hal életmentő beavatkozásra szorult, egy igazi operáció várta, de szerencsére fájdalommentesen zajlott le. A ponty egy érzéstelenítő injekciót kapott, majd a csapat egyik tagja óvatosan megfogta, hogy megakadályozza a ficánkolását. Tamás ezután egy fúrógéppel látott neki a sérülésnek - akárcsak az ortopéd sebészek a műtőben, amikor pácienseiket kezelik. A műtétről készült felvételt itt nézheted meg, de csak azoknak ajánljuk, akik bírják az erősebb idegzetű tartalmakat!
- Muszáj volt átfúrnom az állcsontot, hogy orvosi cérnával rögzíthessem a leszakadó szövetet. Más lehetőség nem volt, ilyen esetekre nem található szakirodalom. Kézbe kellett venni a dolgot, különben a hal szenvedve elpusztult volna, hiszen étkezésre így nem lett volna képes - fejtette ki a szakértő.
Tamás különleges cérnát választott a varráshoz, amely a szövetekben elolvad, hiszen a vízi pácienst nem tudta visszahívni a varratszedésre. Ám a ponty nem tűnt el nyomtalanul; három hónappal később újra a horgára akadt, és ekkor már egy kilóval nehezebben. Nemrégiben pedig - ahogyan arról a Sokszínű Vidék is beszámolt - öt évvel a különleges műtét után ismét horogra került. A hal, amely már 20 kilósra hízott, azonnal felkeltette Tamás figyelmét, aki a róla készült fotót látva azonnal azonosította őt.
- Halvány heg maradt csak a beavatkozásból, teljesen regenerálódtak a szövetek. De ha ez a folt nem lenne, akkor is tudnám hogy ő az, a halak szája alatti redő ugyanis olyan egyedi, mint az ujjlenyomat nincs két egyforma - fűzte hozzá a szakember.