Kína egy gazdaságélénkítő csomaggal válaszol az amerikai vámok káros hatásaira, hogy támogassa a hazai ipart és fenntartja a gazdasági növekedést.

Felpörgetném a hazai fogyasztást, és biztos alapokra helyezném a külkereskedelmet.
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására - közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
A kínai kormány ötpontos intézkedési csomagot dolgozott ki a foglalkoztatás támogatására, a külkereskedelem fejlődésének stabilizálására, a fogyasztás ösztönzésére, a hatékony beruházások aktív bővítésére, valamint a stabil fejlődéshez kedvező környezet megteremtésére.
A tervek szerint Kína aktívan ösztönözni fogja a vállalatokat a munkahelyek stabilitásának megőrzésére, kiterjeszti a munkaalapú támogatási programokat, és megerősíti a külkereskedelmi vállalkozásokat. Továbbá, a szolgáltatások iránti kereslet és az autóvásárlások növekedését is elősegíti. Ezen kívül javítja a fogyasztási infrastruktúrát, és élénkíteni kívánja a magánberuházásokat is.
A múlt pénteken a Kínai Kommunista Párt csúcsszerve arról döntött, hogy Kína tartós gazdasági fellendülésének alapjait tovább kell szilárdítani. A testület kiemelte: törekedni kell a foglalkoztatás, a vállalkozások, a piacok és a várakozások stabilizálására, miközben a gyorsan változó külső környezet okozta bizonytalanságokra magas színvonalú fejlődéssel kell reagálni.
Kína gyors és határozott lépésekkel reagált a "külső környezet gyorsan változó bizonytalanságaira", szükséges ellenintézkedéseket hozva. Ezzel párhuzamosan összhangba hozta belföldi gazdasági tevékenységeit a nemzetközi kereskedelmi kihívásokkal, és fokozta a felkészültséget a legrosszabb forgatókönyvekre. "Bármilyen irányba is alakuljon a nemzetközi helyzet, Kína továbbra is saját ügyeire fog fókuszálni" - emelte ki Csao.
A "külső környezet gyors változásainak bizonytalansága" kifejezés valójában egy finomított megfogalmazása az amerikai elnök, Donald Trump által kezdeményezett vámháború következményeinek, amely Kínát különösen súlyosan érintette. Az USA és Kína közötti konfliktus látszólag nem egy kőbe vésett helyzet, hiszen a Trump-kormányzat jelei szerint a jelenleg rendkívül magas, 145 százalékos vámtól akár 50-65 százalékra is csökkentheti a kínai importot. Ráadásul Trump átmenetileg több fontos elektronikai terméket mentesített a behozatali tarifák alól, miután figyelmeztették arra, hogy az Egyesült Államok túlságosan is függ Kínától ezekben az esetekben. Kína válaszul úgy tűnik, hogy a kemény álláspontját némileg lágyítja; az amerikai lazítás után csendben vámmentességet adtak olyan elektronikai termékeknek, amelyek beszerzése nem lehetséges más forrásból.
Kína nemrégiben bejelentette, hogy felgyorsítja a korábban tervezett gazdaságélénkítő intézkedések végrehajtását. Különös hangsúlyt fektetnek a fogyasztás ösztönzésére irányuló kampányokra, valamint az 5 billió jüan (694 milliárd amerikai dollár) összegű országos beruházási alap hatékony felhasználására. Csao elmondása szerint a legtöbb intézkedés várhatóan a második negyedévben fog életbe lépni.
Kína az idei évre 5 százalék körüli gazdasági növekedést tervezett, és az első negyedévben a gazdaság 5,4 százalékos bővülése révén felülmúlta az elemzők előrejelzéseit. Mindazonáltal szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az Egyesült Államok által bevezetett vámemelések következményeként a következő években a piac zsugorodására lehet számítani.