Az ENSZ tervei között szerepel, hogy Budapestre helyezze át globális terrorellenes központját.


Az ENSZ terrorizmusellenes csoportja nemrégiben ülést tartott New Yorkban, amelyen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is képviselte Magyarországot. Az ülés előtt a tárcavezető hangsúlyozta, hogy sikerült elérniük: a csoport a jövőben a világszervezet állandó költségvetéséből kap forrást. Ez különösen fontos eredmény, mivel a terrorizmus folyamatosan egyre komolyabb fenyegetést jelent a globális biztonságra nézve. Magyarország kiemelkedő szerepet játszik a terrorizmus elleni harcban, amit az is alátámaszt, hogy az ENSZ Terrorizmus Ellenes Hivatalának legnagyobb központja New York után Budapesten található.

"Magyarország erején felül veszi ki a részét a terrorizmus elleni globális küzdelemből, amely kulcskérdés abból a szempontból is, hogy minél hatékonyabb a fellépés, annál sikeresebb lehet az illegális migráció visszaszorítása is" - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán New Yorkban.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb tájékoztatása alapján a tárcavezető az ENSZ terrorizmus elleni csoportjának ülését megelőzően bejelentette, hogy sikerült felszámolni azt a nem kívánatos helyzetet, amelyben ez a szerv nem volt integrálva a világszervezet állandó költségvetésébe. Ez különösen fontos lépés a globális biztonságot fenyegető terrorizmus egyre fokozódó kihívásainak kezelésében.

Kiemelte, hogy Magyarország az elmúlt évek során aktívan dolgozott azon, hogy a terrorellenes intézkedések végre bekerüljenek az ENSZ költségvetésébe, és most már örömmel értesíthetjük, hogy ez a cél végre megvalósult. Hangsúlyozta, hogy hazánk a lehetőségein túl is elkötelezetten részt vesz a küzdelemben, mivel…

ahol most már huszonnyolc ember tevékenykedik a kormány anyagi segítségével.

a regionális iroda tevékenységei révén sikerült jelentős előrelépéseket elérni a terroristák mozgásának megfékezésében. A szakember hangsúlyozta, hogy a szélsőségesek szabad mozgása közvetlen kapcsolatban áll az ideológiájuk terjedésének ütemével, ezért elengedhetetlen, hogy szigorú intézkedéseket hozzanak a határok védelme érdekében. Az általa említett eredmények tükrözik, hogy a közös erőfeszítések nem csupán elméleti szinten működnek, hanem a gyakorlatban is kézzelfogható változásokat hoznak.

Ahol egy globális központ létrehozását tervezik a műveletek hatékonyabb támogatása érdekében, ott mostantól ezt a témát is napirendre tűzik a megbeszéléseken.

"Nyilvánvalóan hatalmas elismerés, hogy egy ilyen globális biztonsági kihívás kezelésében az ENSZ ekkora mértékben számít Magyarországra, s ilyen mértékben akarja koncentrálni az erőit Magyarországon. Ez világosan mutatja, hogy a globális diplomáciában Magyarországnak továbbra is kitüntetett helye van" - mondta.

arra is emlékeztetve, hogy előző ciklusa alatt az amerikai elnök több fontos megállapodást tető alá hozott a fenyegetés visszaszorítása érdekében.

"Én azt gondolom, hogy meg kell sokszorozni a nemzetközi törekvéseket, ugyanis jól látszik, hogy most elsősorban Afrikára koncentrálnak a terrorszervezetek. Az Iszlám Állam több mint 1200, az al-Kaida és különböző csatolmányai több mint 1700 terrortámadást követtek el pusztán a tavalyi évben Afrikában, alapvetően a szubszaharai térségben és a száheli övezetben" - figyelmeztetett.

A tárcavezető kiemelte, hogy a terrorizmus és az illegális migráció egyfajta ördögi kört alkotnak, amely egymást erősíti. Ahogy nő a terrorveszély, úgy egyre többen kényszerülnek elhagyni hazájukat, míg a bevándorlási hullám lehetőséget teremt a merénylők számára, hogy könnyebben elérjék a világ különböző régióit.

Magyarország számára így kulcskérdés a terrorizmussal szembeni nemzetközi erőfeszítések fokozása, mert minél sikeresebb a terrorizmussal szembeni globális fellépés, annál eredményesebben tudunk az illegális migrációval szemben is fellépni

- emelte ki.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarország az elmúlt évtized során rendkívüli mértékű erőfeszítéseket tett a határainak védelme érdekében. A hatóságok eddig több mint félmillió illegális határátlépést sikeresen megakadályoztak.

Nem mondunk le arról a jogunkról, hogy kizárólag mi határozzuk meg, ki léphet be Magyarország területére, és kikkel kívánunk közösséget vállalni vagy éppen elkerülni. Ezt a döntést sem Brüsszel, sem Párizs, sem Berlin nem hozhatja meg helyettünk.

- emelte ki a miniszter. Rámutatott, hogy az amerikai vállalatok kulcsszereplők a magyar gazdaság fejlődésében. Ezek a cégek nemcsak hogy jól boldogulnak nálunk, hanem az elmúlt négy évben is folyamatosan újabb beruházások mellett döntöttek, még az előző washingtoni adminisztráció barátságtalan attitűdje ellenére is.

Ezzel összefüggésben hangsúlyozta, hogy rendkívül fontos lenne a "kifejezetten bosszúból" hozott amerikai gazdasági büntetőintézkedések visszavonása. Örömmel nyugtázta, hogy az új amerikai kollégájával, Marco Rubióval folytatott telefonos megbeszélésük alapján mindkét fél egyetértene ebben a kérdésben.

Példaként hozta fel a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megegyezés újrakötését, amivel tovább nőne Magyarország vonzereje az amerikai beruházók szemében, s így még több modern technológiát és még több munkahelyet hoznának Magyarországra.

Related posts