Hamisíthatják a nyugdíjas élelmiszer-utalványokat? Nézzük meg a részleteket!

A kormány által kidolgozott nyugdíjas élelmiszer-utalványok papíralapú, címzett változatban fognak megjelenni. A közeljövőben a postás elviszi ezeket az érintett nyugdíjasoknak, akik összesen 30 000 forint értékben vehetik át a szelvényeket.
Már most biztos, hogy nem plasztik kártya, hanem papír alapú, címletezett formában kerül kibocsátásra a nyugdíjas utalvány. Három darab 5000 Ft-os, három darab 3000 Ft-os, két darab 2000 Ft-os, és két darab 1000 Ft-os szelvényt kapnak a nyugdíjasok.
Felmerülhet a kérdés, vajon őszig előfordulhatnak-e hamisítványok? Az utalványok nem csupán az idősek által használhatók, hanem átadhatók bárkinek, aki támogatja őket a vásárlás során.
Természetesen nem lehet teljesen kizárni annak lehetőségét, hogy valaki megpróbálkozzon a csalással. A múltban már előfordult, hogy bűnözők hamisítottak különféle utalványokat, mint például étkezési jegyeket vagy kuponokat, így a kormány fokozott figyelmet fordított a nyugdíjas szelvények védelmére.
Magyarországon a leggyakoribb hamisítványok az 5 000 és 20 000 forintos bankjegyek, mivel ezek a bankjegyek jelentős értéket képviselnek, ugyanakkor viszonylag gyakoriak a mindennapi tranzakciók során. A hamisítványok általában alacsony minőségűek, így sok esetben már tapintás alapján vagy alaposabb szemrevételezéskor könnyen észlelhetők.
A legmegbízhatóbb módszer az UV-lámpa használata. Az eredeti bankjegyek UV-fény alatt különleges biztonsági szálakkal és vízjelek sorozatával rendelkeznek, emellett hologramos csík, rejtett kép és dombornyomott felület is megtalálható rajtuk. Ha a bankjegy túl sima, fakó, vagy hiányzik róla bármelyik biztonsági elem, érdemes óvatosnak lenni, és fontolóra venni, hogy értesítjük a rendőrséget vagy a legközelebbi postahivatalt.