Bár sokan aggódnak a helyzet miatt, valójában Putyin nem tartja valószínűnek a nukleáris konfliktust.
Az Egyesült Államok döntése, amely lehetővé teszi Ukrajna számára, hogy amerikai fegyvereket használjon Oroszország területén, nem emelte meg a nukleáris támadás kockázatát – állítják öt, az amerikai hírszerzést alaposan ismerő forrás. A Reuters által megkérdezett szakértők véleménye szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök egyre agresszívebb nyilatkozatai ellenére is valószínűtlen, hogy atomfegyverek bevetésére kerülne sor. Mindazonáltal Oroszország valószínűleg fokozni fogja szabotázsakcióit európai célpontok ellen, hogy így növelje a nyomást a Nyugatra az Ukrajnának nyújtott támogatás miatt.
Az utóbbi fél évben végzett hírszerzési elemzések azt mutatják, hogy a nukleáris feszültségek fokozódása nem tűnik valószínűnek, még annak ellenére sem, hogy az Egyesült Államok enyhítette Ukrajna fegyverhasználatára vonatkozó korlátozásait. E vélemény továbbra is megmaradt, még Joe Biden elnök legutóbbi, a hónap során bejelentett, a fegyverekkel kapcsolatos politikai állásfoglalásának tükrében is.
Az értékelések következetesek voltak: Az ATACM-ek nem fogják megváltoztatni Oroszország nukleáris számításait
„Egy, a hírszerzésről tájékoztatott kongresszusi tanácsadó hangsúlyozta, hogy az amerikai rakéták akár 306 km-es hatótávolsága is figyelembe veendő. Oroszország legutóbbi ballisztikus rakétaindítása, melyet szakértők figyelmeztetésként értékeltek Washington és európai szövetségesei számára, nem befolyásolta ezt a megállapítást. Egy amerikai tisztviselő véleménye szerint bár Washington úgy véli, hogy Oroszország nem kíván nukleáris fegyverekkel eszkalálni, a hírszerzés szerepe kulcssá vált az elmúlt hónapokban a Biden-kormányon belüli diskurzusban, amely arról szólt, hogy megéri-e kockáztatni Putyin dühét az amerikai fegyverek ukrajnai használatára vonatkozó korlátozások enyhítése érdekében.”
Néhány tisztviselő jelenleg úgy gondolja, hogy az eszkalációval kapcsolatos aggodalmak, beleértve a nukleáris fenyegetéseket is, túlzottan dramatizálták a helyzetet, azonban...
hangsúlyozzák, hogy az általános ukrajnai helyzet továbbra is veszélyes, és hogy a nukleáris eszkaláció nem kizárt.
Továbbra is aggasztó, hogy Oroszország újabb rejtett módszereket találhat a Nyugat ellen irányuló válaszlépésekhez. Augusztus óta, amikor Ukrajna váratlanul betört az orosz Kurszki területre, Moszkva és Kijev egy eszkaláló lépések és reakciók folyamatos körforgásába került. Oroszország Észak-Korea segítségét kérte, és az Egyesült Államok szerint a kommunista állam 11-12 ezer katonát küldött a háborús erőfeszítések támogatására.
A nukleáris eszkalációtól való aggodalom az amerikai politikai diskurzusban már 2022 eleje óta jelen van, amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát. William Burns, a CIA vezetője arról számolt be, hogy 2022 végén a nukleáris fegyverek bevetésének lehetősége komoly kockázatot jelentett Ukrajna számára. Bár egyes tisztségviselők aggodalmai némileg csökkentek, mivel Putyin eddig nem hajtotta végre fenyegetéseit, a nukleáris fenyegetés továbbra is kulcsszerepet játszott abban, hogy a kormányzat tagjai mérlegelték, miként támogathatnák Kijevet a konfliktus során.
Az észak-koreai csapatok megjelenése meggyőzte a kormányzatot, különösen a Fehér Ház és a Pentagon tisztviselőinek egy csoportját, akik aggódtak az eszkaláció miatt, hogy engedélyezzék a nagy hatótávolságú csapásokat. Oroszország harctéri előnyökre tett szert, és az észak-koreai csapatokat Moszkva belsőleg eszkalációnak tekintette, ami szükségessé tette Washington válaszlépését. Hírszerzési források szerint Moszkva legerőteljesebb és legsikeresebb megtorló műveletei valószínűleg szabotázsakciók révén valósulnak meg.