Bár az Aszad-rezsim összeomlása már a láthatáron van, Szíria demokratikus átalakulása még mindig távoli célnak tűnik.


Évek telhetnek el, mire Szíriában elnökválasztást rendeznek, miután Bassár el-Aszad, aki hosszú időn át diktátorként uralta az országot, végleg eltávolításra kerül. Ahmed es-Saraa, az ideiglenes elnök, azt nyilatkozta, hogy addig egy szakértőkből álló kormány élén fogja irányítani Szíriát. Legfontosabb célja az ország gazdaságának átalakítása, amely elengedhetetlen az intézményi rendszer reformjához.

Szíriának akár öt évre is szüksége lehet az első elnökválasztás megtartásához az országot 1971 óta irányító el-Aszadok bukása utána - jelentette ki Szíria ideiglenes elnöke, Ahmed es-Saraa az MTI tudósítása szerint egy interjúban.

Az ideiglenes elnök szerint az első elnökválasztásra négy-öt évet is várhatnak, mivel először elő kell készíteni a szavazáshoz szükséges infrastruktúrát.

Saraa egy iszlamista vezetésű lázadószövetséget irányított, amely decemberben sikeresen megdöntötte Aszad hatalmát. Bassár el-Aszad 2000 és 2025 között állt az ország élén elnökként, ezt a pozíciót korábban édesapja, Hafez el-Aszad töltötte be, aki 1971-től haláláig irányította Szíriát. Miután januárban ideiglenes elnökké választották, azonnal eltörölte a 2012-es alkotmányt, és feloszlatta a parlamentet is.

Az ideiglenes elnök továbbá azt ígérte, hogy a leendő kormány Szíriát fogja képviselni és az hozzáértő szakértőkből fog állni, nem pedig politikai pártokból. Ezenkívül azt is elárulta, egy hamarosan megalakuló gazdasági szakértői csoport segítségével a szíriai gazdaság reformjára fog összpontosítani először.

Ahhoz, hogy egy virágzó gazdaságot építhessünk, számos intézményt szükséges átalakítanunk és fejlesztenünk. Csak így tehetjük országunkat igazán vonzóvá a befektetők számára.

- mondja Saraa, hozzátéve, hogy ez akár a külföldön élő szíriaiak hazatérését is támogathatja.

Saraa korábban vállalta, hogy létrehoz egy egységes kormányt, valamint erős és stabil állami intézményeket fog kialakítani a polgárháborúval sújtott nemzetben.

Szíriában a Bassár el-Aszad által 2000 óta szigorú kézben tartott hatalom végül összeomlott, amikor a lázadók novemberben váratlanul jelentős előrehaladást értek el a szír hadsereggel szemben. E fejlemények következtében el-Aszad kénytelen volt Oroszországba menekülni, ahol családjával együtt menekültstátuszt kapott.

Related posts