Egy hivatásos szájról olvasó árulta el, hogyan sikerült Trumpnak megszorongatnia Macront.


Donald Trump amerikai exelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök először találkoztak a Ferenc pápa temetésén, miután februárban emlékezetes és feszültségekkel teli összecsapásban vettek részt a Fehér Házban. A két vezető rövid, de lényegretörő megbeszélése sokak által mini békecsúcsnak lett nevezve. Ám nemcsak ők ketten voltak érdekeltek a találkozóban; más politikai szereplők is szeretnék, ha helyet kapnának a diskurzusban.

A vatikáni Szent Péter-bazilika impozáns kupolája alatt egy hirtelen jött esemény került megrendezésre, ahol a lelkes szervezők három széket állítottak fel precíziós formációban. A közeli térségben ott tartózkodott Boris Johnson, a brit miniszterelnök, valamint Emmanuel Macron, a francia államfő is. Macron barátságosan közelítette meg az amerikai-ukrán duót, megszorította Zelenszkij vállát, majd kezet fogott vele, és végül Trumpnak is kinyújtotta a kezét, biztosítva ezzel a találkozó baráti hangulatát.

Az amerikai elnök ehelyett mindkét személyt magához vonta, majd határozott, de figyelmeztető hangnemben kezdett el beszélni.

Egy hivatásos, szájról olvasó szakember fejtette meg Trump üzenetét:

Ez nem a te világod. Kérlek, tedd meg nekem ezt a szívességet: ne maradj itt.

Nicola Hickling a Sunnak osztotta meg, mit hallott Trump szájából. Az elnök nem tűnt fenyegetőnek, csupán egy gesztust várt el francia kollégájától.

Zelenszkij egyetértően bólogatott, a közelben álló plébános pedig zavartan elfordította a fejét. Ezek után a harmadik széket eltüntették. Csak Trump és Zelenszkij maradt - négyszemközt.

"Szeretném, ha ezt tenné, de nem így" - olvasott ki Hickling egy további foszlányt Zelenszkij szájából, amire az amerikai elnök kapásból azt mondta: "Ez egy nagyon érdekes stratégia. Megnyugtató."

Hosszasan beszélgettünk négyszemközt, a legfontosabb pedig az emberi életek védelme - írta a találkozó után közösségi felületén az ukrán elnök, aki egy teljes és feltétel nélküli tűzszünetet, és egy olyan megbízható, tartós békét sürgetett, amely megakadályozza egy újabb háború kitörését.

A szimbolikus összejövetel rendkívüli jelentőséggel bírhat, ha együttműködve valósítunk meg eredményeket.

Zelenszkij határozottan kijelentette: "Nagyon termékeny" találkozónak értékelte a vatikáni mini csúcsot, amelyet a Fehér Ház is hasonlóképpen minősített.

Az amerikai elnök nemrég éles kritikát fogalmazott meg Vlagyimir Putyinnal szemben, azt állítva, hogy az orosz vezető "megtévesztette" őt. Az elnök véleménye szerint Putyinnak nem lett volna indokolt lépéseket tennie polgári területek, városok és települések elleni támadásokkal az utóbbi időszakban.

Ez arra utalhat, hogy talán nem áll szándékában véget vetni a háborúnak.

- írta Trump azok után, hogy Moszkva heves dróncsapást mért Kijevre, aminek tucatnyi halálos áldozata volt.

Trump és Zelenszkij a Vatikánban a jelek szerint fátylat borított a múltra. Az amerikai elnök korábban az ukrajnai megállapodás kerékkötőjének nevezte az ukrán államfőt.

A harmadik világháborúval kockáztat.

- a többi között ezt vágta Zelenszkij fejéhez februárban, az Ovális Irodában folytatott, heves és kínos szócsatájuk folyamán.

Ferenc pápa temetése azonban egyfajta békét hozott számukra, ami talán magyarázatot ad arra, miért választották a magányt Macron jelenléte helyett. Amikor Zelenszkij elfoglalta helyét a Szent Péter téren, a tömeg lelkesen tapsolt, ezzel kifejezve Ukrajna iránti támogatását.

Az Egyesült Államok április második felében tette közzé több pontból álló béketervét, amely Washington reményeit szerint véget vethet a háborúnak.

A legfontosabb aspektus az, hogy az Egyesült Államok hivatalosan, jogi értelemben elismeri Oroszország szuverenitását a Krím felett. Ugyanakkor gyakorlatilag az Oroszország területének tekinti az ottani négy megszállt régiót.

A javasolt terv alapján Ukrajna számára a NATO-tagság nem lehetséges, viszont az Európai Unióhoz való csatlakozás nyitva áll előtte.

Related posts