Horrorisztikus árak a vakáción A nyaralás időszaka sokak számára a kikapcsolódásról és az élmények gyűjtéséről szól, ám manapság egyre inkább elterjedtek a megdöbbentő árak, amelyek könnyen tönkretehetik a pihenést. Az utazás költségei olyan magasságokba


A Balaton környékén található négycsillagos szállodák július hónapban 57 és 94 ezer forint közötti áron kínálják a szállást két fő részére, ami általában félpanziós ellátást foglal magában. Magyarország más fürdőhelyein, például Baranya megyében, a hasonló szolgáltatások ára 59 ezer forint körül alakul, míg Hajdúszoboszlón ez 62 ezer és 85 ezer forint között változik. A várakozások szerint az augusztusi főszezonban ezek az árak 5-10%-kal emelkedhetnek, így érdemes időben foglalni.

Az áremelkedés a szálláshelyeken idén sem mutat lassulást, ahogy azt a Központi Statisztikai Hivatal legújabb jelentése is megerősíti. A júniusi statisztikák alapján...

A szálláshelyek árai az előző év hasonló időszakához viszonyítva 8-19% között emelkedtek.

Idén a panziók és apartmanok ára már elérte azt a szintet, amely tavaly a háromcsillagos hotelek tarifáit jellemezte.

Az apartmanok és panziók éjszakai díjai 32 ezer forinttól kezdődnek két főre, és az árak évről évre növekvő tendenciát mutatnak, 19%-os, illetve 16%-os emelkedéssel.

A 3 csillagos hotelek átlagos ára már a 40 ezer forintos határ közelébe érkezett, ami 11%-os emelkedést jelent a tavaly júniusi adatokhoz viszonyítva. Ezzel párhuzamosan a 4 csillagos szállodák ára is növekedett, 8%-kal, így elérte a 62 ezer forintot az ország területén.

Ahogy a fenti ábrán is látható, a Covid előtti szinthez képest sok szállástípusnál duplázódtak az árak.

Turisztikai szakértők bevonásával alaposan feltérképeztük, hogy milyen áron érhetők el a nyaralási lehetőségek a szomszédos országokban.

Az utazásszervetők szerint Ausztriában két főre, a félpanziós ellátás 65 ezer és 82 ezer forint között mozog éjszakánként, de találkozhattunk 130 ezer forintnak megfelelő eurós árazással is a felkapottabb környékeken.

Szlovákiában 180 és 220 euró (72 ezer és 88 ezer forint) között mozog nyáron egy 4 csillagos szálloda reggelivel, vagy félpanzióval. De van különbség Pozsony és a Magas-Tátra lehetőségei között, ennek az az oka, hogy a Tátra igencsak felértékelődött az elmúlt időszakban. Elsősorban a klímaváltozásnak köszönhető mindez. Ott éjjel nem a légkondit kell pörgetni, hogy elviselhető legyen a hőmérséklet, hanem "ki lehet nyitni az ablakot".

Horvátországban is nagy a szórás az árakban, attól függően, hogy mindenképpen a tengerpart közvetlen közelében szeretnénk-e tölteni a nyaralást. 4 csillagos szállást 300 euró (120 ezer forint) alatt még a kitartó ároptimalizáló turista is nehezen talál. A 300 és 350 euró (120-150 ezer forint) közötti sáv az átlag vendégéjszaka ár két személyre. A magasabb árat az extra környezetért kell általában megfizetni.

Szlovéniában a 4 csillagos szállodák 91 ezer és 129 ezer forint között mozognak. A festői Bohinji-tó mellett drágább a nyaralás, meg persze a szlovén tengerparton is, mint kicsit távolabb, esetleg a hegyekben.

Lengyelországon a tengerpart tele van a helyiekkel. Teltházzal működnek a szállodák, miközben rengeteg új hotel épült. 4 csillagos hotelben 70 ezer és 120 ezer forint között van a vendégéjszaka két főre. Ha nem a Balti-tenger partjára megy a turista, hanem Lublinba, Loodzba vagy Krakkóba, esetleg Varsóba, akkor lehet találni 4 csillagos szállást 40 ezer és 72 ezer forint között. Lengyelországban bár zloty a fizetőeszköz, gyakori az euró alapú árazás.

Romániában az úti cél megválasztása rendkívül fontos tényező. A tengerparti régiók viszonylag kicsik és gyakran zsúfoltak, ahol az árak is az egekbe szökhetnek. Egy vendégéjszaka ára akár 200-300 euró (80-90 ezer forint) is lehet. Ezzel szemben, ha a határmenti vagy erdélyi területeket választjuk, például Temesvárt vagy Nagyváradot, a szállásdíjak jóval kedvezőbbek, 100 euró körüli áron elérhetők, maximum 150 euróért (40-60 ezer forint) találhatunk megfelelő szállást.

Nemrégiben a Szallas.hu által végzett felmérés rávilágított, hogy a magyar turisták körében továbbra is rendületlen népszerűségnek örvend a horvát tengerpart. Ugyanakkor egyre többen mérlegelik más külföldi vagy hazai úti célok lehetőségét is. Azok, akik nem terveznek horvátországi kirándulást, gyakran anyagi megfontolások vagy belföldi nyaralási elképzelések miatt hozták meg ezt a döntést.

Sokan választanak más, könnyen megközelíthető tengerparti országot, így Olaszország, Görögország és Bulgária is népszerű alternatívaként jelenik meg a nyaralók körében. Azt viszont az egyik legnagyobb hazai szállásközvetítő portál is megjegyezte, hogy nő az érdeklődés az aktív kikapcsolódást kínáló, olyan természetközeli úticélok iránt, mint Ausztria, Szlovákia, Szlovénia vagy Románia.

Related posts