Húsz évnyi kutatás és keresés után végre rábukkantak egy régóta eltűnt állatfajra. Az izgalmas felfedezés új reményeket ébreszt az adott ökoszisztéma megőrzésében és a biológiai sokféleség védelmében. A szakértők úgy vélik, hogy ez a találás nemcsak tudom

Közel két évtized után sikerült ismét megpillantani a világ legkisebb ismert kígyófaját - írja a CBS. A szakértők már attól tartottak, hogy a barbadosi fonálkígyó kihalt, míg Connor Blades, a barbadosi környezetvédelmi minisztérium projektvezetője 2025 márciusában meg nem talált egy példányt a karibi sziget keleti részén, egy erdei szikla alatt.
Ez az állat kifejezetten apró, könnyedén elfér egy pénzérmén, részben ez, illetve rejtőzködő életmódja, részben kis egyedszáma miatt volt nehéz a nyomára bukkanni. A faj a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáján súlyosan veszélyeztetettként szerepel.
Blades a felfedezés után gondosan összegyűjtötte az új egyedet, amelyet aztán a Nyugat-indiai Egyetem szakértői is hitelesítettek. A feladat nem bizonyult könnyűnek, mivel a kis méret és egy másik fajhoz való hasonlóság jelentős kihívások elé állította a kutatókat.
Az állat felfedezése a környezetvédelmi minisztérium és a Re:wild természetvédelmi szervezet közös erőfeszítéseinek eredményeként történt. Ez a csapat a világ különböző tájain kutatja a ritka és kihalással fenyegetett fajokat, céljuk pedig a biodiverzitás megőrzése és a globális ökológiai egyensúly fenntartása.
"Sok szempontból jelentős, hogy egyik endemikus fajunkat újra felfedeztük" - mondta Justin Springer, a Re:wild karibi programjának vezetője. A barbadosi fonálkígyót 1889-es felfedezése óta csak néhány alkalommal látták, a fajt a Re:wild 4800 növénnyel, állattal és gombával sorolta a tudomány számára elveszett élőlények közé.
A populációval kapcsolatos adatok sajnos hiányoznak, mivel a legutolsó elérhető dokumentáció 2008-ból származik.
Mivel a helyi közösség sem rendelkezik elegendő információval a fajt illetően, valószínű, hogy ez a faj rendkívül ritka, és elterjedése is meglehetősen korlátozott.
Ez a kígyófaj teljesen vakon éli életét, a föld mélyén haladva táplálkozik a termeszekkel és hangyákkal. A kifejlett példányok maximum 10 centiméter hosszúra nőnek, és titokzatos, rejtőzködő életmódot folytatnak, szinte észrevétlenül olvadva bele környezetükbe.
Az állatot 2008-ban Blair Hedges, a Temple Egyetem kutatója írta le tudományos környezetben. Korábban egy eltérő fajhoz sorolták, de a genetikai elemzések révén végül sikerült pontosan azonosítani és elkülöníteni.
A szakértők optimistán tekintenek a különleges kígyó újbóli felfedezésére, remélve, hogy ez segíthet megóvni a faj fennmaradását.