A perui Gran Pajatén lelőhelyen a régészek izgalmas felfedezést tettek, amely új fényben tünteti fel a terület történelmét.

A térségben a 80-as évek óta nem látott ilyen kiemelkedő felfedezést. A San Martín megyében elhelyezkedő Gran Pajatén a legfontosabb csacsapoja romváros, amely újra a figyelem középpontjába került. A Műemlékvédelmi Világalap korszerű technológiai megoldásokat alkalmazott, hogy elkészítse az egykori város részletes és aktuális térképét.
A Műemlékvédelmi Világalap (WMF) bejelentése szerint a perui Gran Pajatén régészeti lelőhelyen 2022 és 2024 között végzett ásatások során több mint száz eddig ismeretlen romra bukkantak. Ez a felfedezés újabb izgalmas fejezetet nyit a helyszín történetében.
Ez a felfedezés az első komoly mérföldkő a térség történetében az 1980-as évek óta, és jelentősen, több mint kétszeresére emelte az eddig ismert csapapoja építmények számát, amely eddig csupán 26 volt.
A San Martín megyében elhelyezkedő Gran Pajatén a legfontosabb csacsapoja romváros, amely nemcsak lenyűgöző építészeti megoldásaival hívja fel magára a figyelmet, hanem azért is, mert az UNESCO világörökségi helyszíneként a Río Abiseo nemzeti park gyönyörű környezetében terül el. A csacsapoják, amelyek neve a kecsua nyelvben "felhőharcost" jelent, különleges szertartási helyszíneket, összetett városközpontokat, teraszos mezőgazdasági rendszereket és sziklasírokat alakítottak ki a tengerszint feletti 2000 és 3000 méter közötti magasságban az Andok festői tájain.
A prekolumbiánus Dél-Amerika csacsapoja kultúrája a VII. és XVI. század között virágzott, éppen a spanyol hódítások előtti időszakban. A XV. század végén az inkák egyesítették erőiket, és röviddel a hódítók megérkezése előtt felszámolták ezt a különleges népet, hogy beolvasszák őket hatalmas birodalmukba.
Az 1960-as években felfedezett régészeti lelőhelyen lenyűgöző kőmozaikok és domborműves frízek díszítették azokat az építményeket, amelyek szertartások színhelyéül szolgáltak. A korábbi kutatások során számos figyelemre méltó épület került napvilágra, ám a lelőhely nagyobb része a buja növényzet alatt rejtőzött. Ennek következtében a terület teljes mérete, funkciója és keletkezésének időpontja még mindig csak találgatások tárgyát képezi.
A WMF szakértői csapata korszerű technológiai megoldások révén, többek között légi és manuális LiDAR lézeres távolságmérő eszközök, valamint fotogrammetria alkalmazásával készítette el a Gran Pajatén legfrissebb térképi változatát. A nemzeti park páratlan és érzékeny ökoszisztémájának megóvása érdekében a turisták látogatása a Gran Pajatén területén, valamint a park egyéb részein szigorú korlátozások alá esik.
A limai Művészeti Múzeumban (MALI) új és izgalmas kiállítás várja a látogatókat, amely június 18-ig tekinthető meg. A tárlat a csacsapoja kultúra lenyűgöző világába kalauzol, emellett bemutatja a WMF legfrissebb felfedezéseit is, lehetőséget adva arra, hogy a közönség mélyebb betekintést nyerjen e gazdag örökségbe.