Az uniós menedékkérők száma jelentős csökkenésen ment keresztül, ám még mindig meghaladja az egymillió főt.


A 2024-es évben az Unió területén 11%-os csökkenést tapasztaltunk, azonban a benyújtott kérelmek körülbelül fele olyan személyektől érkezett, akiknél a pozitív elbírálás valószínűsége viszonylag alacsony.

A legfrissebb statisztikákat az Európai Unió Menekültügyi Ügynöksége (EUAA) hétfőn reggel tette közzé. Az adatok szerint tavaly összesen 1 014 420 nemzetközi védelem iránti kérelmet nyújtottak be. A jelentésből kiderül, hogy a benyújtott kérelmek közel fele (48%) olyan egyénektől származik, akik Unión kívüli állampolgárok vagy hontalanok, és esetükben jelentős az esély arra, hogy a nemzeti hatóságok végül elutasítják a kérelmüket.

A helyzet továbbra is fokozza az Európai Unió tagállamainak aggodalmait, amelyek már régóta sürgetik Brüsszel reformjait a jelenlegi jogszabályok terén. A cél, hogy felgyorsítsák az elutasított menedékkérők kitoloncolását, különös figyelmet fordítva a gazdasági migránsokra, akik jobb életkörülmények reményében érkeznek a kontinensre, nem pedig üldöztetés vagy rossz bánásmód elől menekülve. Emellett a jogellenes menekültek számának magas aránya is egyre sürgetőbb problémát jelent.

Erőteljesen emelkedett a venezuelai kérelmek száma (73 187-, ami rekordmagas legalább 2014 óta. Ezek túlnyomó többségét (90%) Spanyolországban nyújtották be.

A Közép-Száhel övezetben zajló konfliktus következtében Spanyolországra rendkívüli migrációs nyomást nehezedett a Kanári-szigeteken. A mali (17 000) és szenegáli (14 000) polgárok kérelmeinek száma megkétszereződött az előző évhez képest.

Az orosz-ukrán háború miatt menekülő ukrán állampolgárok 2024-ben rekordszámú, összesen 27 000 menedékkérelmet nyújtottak be, ami 90%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Ez a jelentős változás szoros összefüggésben áll az ideiglenes védelmi irányelv bevezetésével, amely kifejezetten az ukránok számára készült, és 2026 márciusában fog lejárni. A hosszú távú menedékkérelem lehetősége alternatív megoldást kínálhat az irányelv keretein belül.

A célországok rangsorában 2024-ben Németország továbbra is megkérdőjelezhetetlen éllovas maradt, hiszen több mint 237 000 kérelemmel büszkélkedhet. Ez azonban figyelemre méltó, hogy ez a szám 29%-os csökkenést mutat az előző évhez képest. Az irreguláris migráció kérdése kiemelt szerepet játszott a februári parlamenti választások előtti vitákban. Friedrich Merz, aki a következő kancellári posztra pályázik, drasztikus szigorítást ígért a német migrációs és menekültügyi jogszabályok terén.

Eközben Magyarország 2024-ben mindössze 29 menedékjog iránti kérelmet kapott, ami a régóta fennálló korlátozások következménye. Az Európai Bíróság ezt a helyzetet "példátlan és rendkívül súlyos uniós jogsértésnek" minősítette. Ennek következményeként az Európai Bíróság milliós nagyságrendű bírságot rótt ki Magyarországra, amelyet fokozatosan vonnak le az uniós költségvetésből az ország számára rendelkezésre álló részből.

A tavalyi évben a befogadási arány 42%-on stagnált, nem mutatva jelentős elmozdulást. A legmagasabb eséllyel a szíriaiak (90%), a maliak (84%), az eritreaiak (81%), az ukránok (80%), az afgánok (63%) és a szomáliaiak (60%) rendelkeztek, így ők álltak a legkedvezőbb helyzetben.

Az arányok távolról sem egységesek, és jelentősen eltérhetnek a követelést vizsgáló ország függvényében. Például míg Görögországban az afgán menekültek elismerésének aránya elképesztő módon 98%-ot mutat, Belgiumban ez a szám csupán 39%-ra rúg.

Az alacsony, 20% alatti elismerési arányú országok között található Törökország, Nigéria, Pakisztán, Kolumbia, Tunézia, Marokkó, Banglades, Grúzia, Peru, Egyiptom és Venezuela. Ezek az országok az elismerések terén jelentős lemaradással küzdenek.

Az EU évek óta próbálja visszaszorítani az alacsony elismerési arányú kérelmezők számát, hogy elkerülje, hogy a hatóságokat túlterheljék azok az eseteket, amelyek valószínűleg nem lesznek eredményesek. Brüsszel EU-finanszírozású megállapodásokat írt alá Tunéziával, Egyiptommal és Libanonnal a határellenőrzés megerősítése és az illegális migránsok távozásának megakadályozása érdekében.

A Frontex, az Európai Unió határőrizeti ügynöksége legfrissebb jelentése szerint tavaly 239 000 esetben tapasztaltak szabálytalan határátlépést, ami 38%-os csökkenést jelent az előző évhez képest. Ez arra utal, hogy a 2024-ben benyújtott 1 014 420 menedékkérelem túlnyomó része olyan egyénektől érkezett, akik legális módon jutottak el az adott térségbe.

Related posts