Újra felkavarja a vizeket a kormány a lakástámogatási rendszerben – mit hozhat nekünk ez a változás?
Támogatott tartalom: Az alábbi írásban tömören összegyűjtjük azokat a lényeges kormányzati és parlamenti döntéseket, amelyek 2025-től hatással lesznek a lakhatásra, a lakásszerzésre, valamint a lakásfelújításra. A Bankmonitorral való együttműködés keretében segítünk olvasóinknak eligibilisen tájékozódni a témában. Kérdéseiket a lakástámogatásokkal kapcsolatosan e-mailben várjuk, amelyre független banki szakértőink szakszerű válaszokat adnak.
Idén szeptember végéig mindössze 8709 új lakás épült Magyarországon, ami nagyjából ötödével kevesebb, mint egy évvel korábban, és a felét sem éri el a 2022-es szintnek. Egyelőre az sem látszik, hogy véget érne a visszaesés, az első háromnegyed évben kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma további visszaesést mutat 2023-hoz képest.
Közben a használt lakások ára folyamatosan emelkedik. Egy néhány héttel ezelőtti GKI-felmérés azt mutatta ki, hogy ha egy átlagkeresettel rendelkező pár a jövedelme egyötödét teszi félre, majdnem harminc évig kénytelen spórolni egy használt, és több mint negyven évig egy új fővárosi lakásra.
A kormány időről időre módosítja a lakástámogatási rendszer kereteit. Míg néhány intézkedés a támogatásra jogosultak körét szélesítette, addig más lépések, például a CSOK-szabályok idei év eleji módosítása, a jogosultsági feltételek szigorításához vezettek. Ennek ellenére a jogosultak most már jelentősebb összegű támogatott hitelhez juthatnak, sőt, akár több tízmilliós tartozáselengedésre is lehetőségük nyílik. Azonban az ilyen jellegű lakáspolitikai és demográfiai célzatú intézkedések hatása messze elmaradt a várakozásoktól; nem sikerült felpörgetni a lakáspiacot, és a lakásépítések száma sem mutatott kedvező tendenciát. A születések száma pedig továbbra is aggasztóan alacsony maradt. Eközben a lakhatási válság egyre súlyosabb problémává nőtte ki magát, hiszen a hitelre történő lakásvásárlás mellett az albérleti díjak megfizetése is komoly terhet jelent, különösen a fővárosban és a nagyobb városokban.
Nem csoda, hogy a kormány az elmúlt hetekben bejelentett számos, a lakhatással vagy lakásszerzéssel kapcsolatos támogatást. A legtöbb figyelmet kapó lépés az volt, hogy egy évig, 2025. január 1-től december 31-ig az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokat adómentesen lehet felhasználni lakáscélra, nemcsak vásárlásra vagy építkezésre, hanem bizonyos felújításokra is. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint ez 500 milliárd forintot mozgathat meg, aminek már a gazdaságösztönző hatása sem elenyésző.
A közelmúltban nyilvánosságra hozott jogszabály-tervezetek és kormányzati bejelentések alapján várható, hogy apróbb módosítások várnak ránk a CSOK és a Babaváró hitel rendszerében. Jövőre új lehetőségként érkezik a Munkáshitel, amely a Diákhitelhez hasonlóan, szabadon felhasználható lesz, akár ingatlanvásárlásra is, és a maximális kerete 4 millió forint. Ezen kívül bejelentették a fiatalok lakhatási támogatását is, amely havi 150 ezer forintos keretet biztosít bérleti díjakra és hiteltörlesztésre. A magas bérleti díjak problémájának kezelésére pedig az Airbnb tevékenységének korlátozása is hozzájárulhat.
November elején a Magyar Nemzeti Bank új rendelete lépett életbe, amely lehetővé teszi, hogy energiahatékony ingatlanok vásárlásához már csupán 10 százalék önerő szükséges. Ezen felül a kormány arra törekszik, hogy a bankokat ösztönözze egy "önkéntes" kedvezményes lakáshitellel, amelynek kamata 5 százalék, és kifejezetten fiatal, első lakásvásárlók számára kínál segítséget. Fontos megjegyezni, hogy ez a kedvezményes kamat kizárólag az energiahatékony, megfizethető ingatlanok vásárlásakor érvényes. Az MNB adatai szerint azonban az idei lakásvásárlások mindössze 1 százaléka felelt meg ezeknek a specifikus feltételeknek.
A közelgő, sokak által várt változások valószínűleg jelentős hatással lesznek a lakásvásárlás lehetőségeire, és a különféle intézkedések között egyre nehezebb lesz megtalálni a számunkra legkedvezőbb alternatívát. Ahogy már említettük cikkünk elején, a Bankmonitorral együttműködve szeretnénk segítséget nyújtani olvasóinknak a tájékozódásban. Ha bárkinek kérdése merülne fel a lakástámogatással kapcsolatos frissítésekkel kapcsolatban, bátran küldjenek e-mailt! A Bankmonitor szakértői ezeket a kérdéseket figyelembe véve egy részletes cikkben fogják összegyűjteni a legfontosabb, legérdekesebb és legkevésbé világos szabályokat, valamint a várható változásokat.