Kelemen Hunor hangsúlyozta, hogy a közelgő romániai választás rendkívül fontos a magyarság számára, mivel sorsdöntő hatással lehet a közösség jövőjére és érdekeire.
December 1-jén ünnepli 99. születésnapját a magyar rádiózás. Az évforduló alkalmából tematikus műsorokkal várja hallgatóit vasárnap a Kossuth Rádió. A többi között megismerhetik a Pagoda kulisszatitkait, a csatorna külföldi tudósítóit és hallhatják régi, legendás rádiósok üzeneteit is.
Kelemen Hunor a műsorban elmondta, a tét nagyságáról szóló üzeneteket a mozgósítás utolsó pár napjában is sikerült eljuttatni az erdélyi magyar választókhoz. Emlékeztetett, a múlt héten megtartott elnökválasztás első fordulójában a magyarellenes erők körülbelül 37 százalékot szereztek, ezt a parlamenti mandátumokra lefordítva egy "baromian nagy" erőt jelent, és ezzel csak úgy tud szembeszállni az erdélyi magyarság, ha az RMDSZ-nek van egy erős parlamenti frakciója.
A szövetség elnöke hangsúlyozta, hogy a magyar közösség körében is magas választói részvételre számít. Ugyanakkor rámutatott, hogy a diaszpórában élő magyarok szavazati aránya jelentősen alacsonyabb a románokéhoz képest. Emiatt, Romániában szükség van arra, hogy a meglévő 100 ezer plusz szavazathoz még 70-80-90 ezer szavazatot hozzáadjanak, így biztosítva az RMDSZ számára az arányos képviseletet a parlamentben.
Azt hangsúlyozta: "Minden magyar állampolgár számára elengedhetetlen, hogy részt vegyen a szavazáson, és olyan képviselőket, illetve szenátorokat támogasson, akik képesek megóvni szülőföldünket, megvédeni nyelvi jogainkat, biztosítani gyermekeink jövőjét, valamint megőrizni iskoláink és kultúránk értékeit."
A szövetségi elnök az elnökválasztás első fordulójában a legtöbb szavazatot kapott Calin Georgescu független jelöltre, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) korábbi miniszterelnök-jelöltjére utalva azt mondta, az SOS Romania párt és a Georgescu mögött álló Fiatal Emberek Pártja (POT) is az AUR-ból nőtt ki, Georgescu pedig nyíltan legionárius és vasgárdista ideológiát vall.
Kelemen Hunor úgy fogalmazott, hogy ezek a pártok "különböző ágai ugyanannak a törzsnek", és közös vonásuk, hogy a magyar közösségeket célozzák meg, magyarellenes álláspontokkal lépnek fel.
Az RMDSZ elnöke a román alkotmánybíróságnak a november 24-i választásokon leadott szavazatok újraszámolását elrendelő határozatát "végtelenül ostoba" döntésnek nevezte, érvelése szerint a bíróság ugyanis ezzel azt a látszatot keltette, hogy meg akarja fordítani az első fordulóban kialakult sorrendet.
Ez a helyzet nem csupán a feszültséget fokozta, hanem még inkább megosztotta a társadalmat. Georgescu hívei "intenzív mozgósításba" léptek, ami tovább növelte a polarizációt - tette hozzá.
- hangoztatta.
Kelemen Hunor hangsúlyozta, hogy az RMDSZ által képviselt magyar közösségekben az első rendelkezésre álló adatok szerint az aktivitás szintje emelkedett az előző héthez képest, és némileg meghaladja a korábbi hasonló választásokon tapasztalt részvételi arányokat is.
Ezt tartani, és ha lehet, növelni kell, mert a román nagyvárosokban élők voksolási hajlandósága leginkább délután-estefelé "indul be" - tette hozzá.
A román parlament és szenátus várható összetétele vonatkozó műsorvezetői kérdésre Kelemen Hunor elmondta, mindenki abban látja a kiutat, hogy többsége lesz azoknak, akik nem az AUR-SOS-POT hármashoz tartoznak, ekkor - a második forduló eredményétől függetlenül - ez a többség védőfalat jelenthet esetleges rossz elnöki döntésekkel, indítványokkal szemben.
A szövetségi elnök kiemelte, hogy az RMDSZ is a többség részévé válhat, hiszen 5-6 százalékával kulcsszerepet játszhat a politikai mérleg nyelvének megformálásában. Egy kedvezőtlen második fordulós eredmény után a szövetség védőbástyaként léphet fel, hogy megőrizzék a stabilitást. Hozzátette, ha a Calin Georgescu által támogatott AUR, SOS és POT pártok többséget szereznek a parlamentben, az a "sötétség és a sötét út" veszélyét hordozza magában.