KFC helyett TFC? A Kentucky Fried Chicken most Texas földjére költözik!


A Magyarországon is népszerű üzletlánc a tradicionális Kentucky helyett Texast választja központjául, az ottani kedvezőbb vállalati feltételek miatt.

A KFC, teljes nevén Kentucky Fried Chicken, a népszerű gyorsétteremlánc most jelentős lépést tesz: az amerikai központját a kentuckyi Louisville-ből a texasi Dallas környékére költözteti.

A KFC-t a vállalat arcaként világszerte közismert Harland Sanders ezredes alapította (1890-1980), aki az országút mellett árult sültcsirkét, mielőtt 1952-ben megnyitotta első éttermét a utahi Salt Lake Cityben, majd sikeres receptjét elkezdte értékesíteni az útmenti vendéglőknek (franchise). Amikor az üzlet berobbant, átköltözött Kentuckyba, ahol haláláig folyamatosan a 2. legismertebb arcnak számított az Egyesült Államokban.

A közösségi médiában azonnal elindult a poénkodás, hogy vajon Texas Fried Chicken néven kell-e ezentúl emlegetni a vállalatot, de erről szó sincs. Az ikonikus márkanevet megőrzi a KFC az Egyesült Államokban és a globális piacon egyaránt. A névváltoztatás kérdése kizárólag a Yum! Brands hatáskörébe tartozik, amely a Taco Bell és a Pizza Hut mellett a KFC anyacége, és nem áll szándékában megváltoztatni a jól bevált márkanevet.

2024-re a KFC globálisan már több mint harmincezer étterem nevét viseli, és a cég becslése alapján naponta átlagosan nyolc új helyszínt nyit meg a világ különböző pontjain. A márka 145 országban üzemeltet franchise rendszereket, amelyek közül körülbelül egyharmaduk Kínában található.

Andy Beshear republikánus kormányzó a döntést így értékelte: "Csalódott vagyok a lépés miatt, és meggyőződésem, hogy a cég alapítója is hasonlóan érezne. Ez a vállalat Kentucky nevével indult, és termékeivel mindig is államunk örökségét és kultúráját képviselte."

Anthony Piagentini, Louisville városának tanácstagja, úgy vélekedik, hogy "ha a KFC nem tartja be a velünk kötött megállapodást, akkor inkább távozzon békésen, és nevezzük át Texas Fried Chickenre. Ezt követően pedig új partnereket keresünk, akik valóban elkötelezettek a város iránt, és inkább őket támogassuk."

A Yum! Brands vezérigazgatója, David Gibbs viszont úgy nyilatkozott, hogy a változások fenntartható növekedést kínálnak a cégcsoport számára, és a texasi költözés egy újabb fontos lépés az ikonikus éttermi márka globális növekedésében. A KFC központjának áthelyezése Texasba hat hónapig tart.

Az utóbbi években egyre több jelentős vállalat döntött úgy, hogy Texasban alakítja ki új vállalati központját. Ennek hátterében az alacsony adóterhek, a stabil gazdasági fejlődés és a vállalkozásbarát helyi politika vonzereje áll.

Ezek közé tartozik a Chevron energiavállalat, a Charles Schwab Corporation befektetési cég és az Elon Musk által irányított X és SpaceX társaságok. A Reuters jelentése szerint idén nyáron Musk a texasi Austinban vezeti be az autonóm taxizást, mert az állam szinte semmilyen jogszabállyal nem korlátozza a vállalkozást. Az állam számára fontos, hogy a korábbi monokultúrás olajgazdasághoz képest a magasan fejlett technológiákat is folyamatosan betelepítse, beleértve az űrhajózást és a Kaliforniától elcsábított tech-cégeket.

A Realtor.com ingatlancég előrejelzése szerint Texas egyre inkább közelít ahhoz, hogy 2045-re túlszárnyalja Kaliforniát, és az Egyesült Államok legnépesebb államává váljon. Ekkorra Texas lakossága várhatóan eléri a 42 millió főt, ami jelentős növekedést jelent a jelenlegi 31 millió alatti létszámhoz képest. Ha ez a tendencia folytatódik, Texas a világ ötödik legnagyobb GDP-termelőjévé léphet elő, jelenleg a nyolcadik helyen állva, megelőzve olyan országokat, mint Kanada, Dél-Korea, Ausztrália és Oroszország.

Egy ilyen átalakulás jelentős következményekkel járna az Egyesült Államok politikai és kulturális táján, hiszen sokkal szélesebb kongresszusi képviseletet hozna létre. Ezen felül felerősítheti a már meglévő szeparatista érzéseket a Magányos Csillag (Lone Star) államban, ami tovább bonyolíthatja az ország belső dinamikáját.

Megjegyzendő, hogy az állam súlya a szövetségben mindig is jelentős volt, amit mutat, hogy a 2. világháború óta 7 elnöki mandátumot töltöttek be texasiak.

Az Egyesült Államok ipari szektorának délre való elmozdulása, különösen Texas, Florida, Georgia és Kalifornia irányába, már régóta tartó tendencia, amelyet számos tényező befolyásol. Ezek a tényezők nem csupán a klíma kedvező hatásaira korlátozódnak. Az alacsonyabb bérköltségek, a lazább piaci szabályozások, a dolgozók számára kedvezőbb lakhatási körülmények és a városi közbiztonság mind hozzájárulnak ehhez a folyamathoz. Például Houstonban, amelynek népessége meghaladja a kétmilliót, a gyilkossági ráta lényegesen alacsonyabb, mint számos kisebb amerikai városban, ami szintén vonzóbbá teszi a régiót a munkaerő számára.

Ez is magyarázza, miért ajánlotta fel Greg Abbott, Texas kormányzója, hogy beveti a Nemzeti Gárdát a déli határon tapasztalható migrációs nyomás kezelésére. Kifejtette, hogy aggasztja az állam biztonsága és zavartalan fejlődése, ezért szükségesnek tartja ezt a lépést.

Amennyiben a nagy ipari cégek elvándorlása a Magányos Csillag Államba továbbra is töretlenül zajlik, ami igen valószínűnek tűnik, az komoly nehézségeket hozhat a hátrahagyott államok számára, amelyekre fokozott pénzügyi nyomás nehezedhet. Ez a helyzet nemcsak az érintett államok számára jelent kihívást, hanem a demokraták számára is fejtörést okoz, hiszen az északkeleti ipari központok közül több, mint például New York, Michigan, Illinois és Pennsylvania, demokrata irányítás alatt áll. Kormányzóik is a párt tagjai, így a politikai következmények is jelentősek lehetnek.

Related posts