Kihirdették a veszélyjelzést: intenzív viharok érkezhetnek, jégeső és felhőszakadás is várható. Érdemes felkészülni a szélsőséges időjárásra!


A HungaroMet Zrt. szombat reggel másodfokú (narancs) riasztást hirdetett a Hevesebb zivatarok miatt Győr-Moson-Sopron és Vas vármegye egyes járásaira.

Az MTI-hez eljuttatott veszélyjelzés szerint az érintett járásokban a következő órákban hevesebb zivatarokra lehet számítani,

A legfrissebb előrejelzések alapján a nap első felében a Dunántúl nyugati és északnyugati részein zivatarok várhatóak. Ezeket viharos széllökések, jégeső és jelentős csapadék kísérheti, helyenként pedig felhőszakadás is előfordulhat. Érdemes figyelni a változó időjárási körülményekre!

A késő délutáni és esti órákban először a Tiszántúl területén, majd fokozatosan délnyugat felől az ország más részein is heves zivatarok várhatóak. Az intenzívebb zivatarcellákhoz erős viharos széllökések, jelentős méretű jégdarabok és felhőszakadás is kapcsolódhat, így érdemes fokozott figyelmet fordítani a várható időjárási jelenségekre.

Az éjszakai órákban is kedvező körülmények alakulhatnak ki a zivatarcellák kialakulására. A zivatarok tehát akár az éjszaka folyamán is folytatódhatnak, és intenzitásukkal meglepetéseket okozhatnak.

A viharos szél megérkezése előtt ajánlott zárt térbe helyezni azokat a tárgyakat, amelyek könnyen felkapottá válhatnak, és érdemes áramtalanítani az érintett helyiségeket is, ahol a víz bejuthat. Fontos, hogy azokon a területeken, ahol erősebb zivatarok miatt figyelmeztetést adtak ki, az emberek fokozottan ügyeljenek a fák, fasorok és állványzatok közelében, és kerüljék a parkolást villanyvezetékek és fák alatt. A fasorok mellett haladva pedig javasolt a fokozott óvatosság, hogy elkerüljük a baleseteket.

Amikor vihar közeleg, és autóba ülünk, fontos, hogy óvatosan járjunk el. Ha lehetőségünk van rá, érdemes megállni egy biztonságos helyen, de ha nincs, legalább csökkentsük a sebességünket. Zivatarok idején különösen figyeljünk, hogy ne közelítsünk kilátókhoz vagy villanyoszlopokhoz. Mivel a fák alatt való tartózkodás is veszélyes, érdemes elkerülni ezeket a helyszíneket, és esernyőt se használjunk, mert az is fokozza a kockázatot. Ha pedig az erdőben ér minket a villámlás, keressünk menedéket olyan környezetben, ahol legalább 4-5 méter távolságra vagyunk a fák törzsétől. A biztonság mindig legyen az első!

Azt kérik továbbá, hogy aki bajba jutott embert vagy leszakadt vezetéket lát, jelezzen a 112-es segélyhívón.

Related posts