Feltárult: a magyar emberek kétharmada pozitívan viszonyul a kis összegű hitelek igényléséhez.


Május 22-én megrendezésre kerül a Portfolio Hitelezés 2025 konferenciája, ahol a bank- és hitelközvetítői szektor legjobbjai gyűlnek össze, hogy áttekintsék a legújabb piaci trendeket és szabályozási változásokat. Ez egy nagyszerű lehetőség arra, hogy naprakész információkat szerezzünk, ezért érdemes részt venni rajta!

A magyar lakosság 42%-a lehetőségként tekint erre a helyzetre, míg további 24% már konkrét lépéseket is tesz a felkészülés érdekében. Ez összességében azt jelenti, hogy...

A felnőtt lakosság 66%-a kedvezően viszonyul ahhoz, hogy 40 ezer és 1,5 millió forint közötti hitelt vegyen fel.

A Provident Pénzügyi Zrt. megbízásából készült, évente ismétlődő országos kutatás eredményeinek tanúsága szerint bár az elmúlt években a fogyasztói bizalom és a hitelfelvételi hajlandóság is ingadozott, a pénzügyi kilátások jelenleg stabilizálódni látszanak, és óvatosan növekvő bizalmat tükröznek, amely a hitelkereslet növekedésében is megmutatkozik.

A vizsgált kategóriában (vagyis az átlagosan 300 ezer forint alatti egy főre jutó jövedelemmel rendelkező felnőtt lakosság körében) ha enyhe mértékben is, de folyamatosan nő azok aránya, akik a pénzügyi helyzetük javulásáról számolnak be. A 2023. októberi adatokhoz képest, amikor a megkérdezettek 48%-a mondta, hogy romlott a pénzügyi helyzete, 2024 decemberére már csak 37%-uk érezte így. A javulásról beszámolók aránya eközben a 2023-as 13%-ról 2024 év végére 18%-ra emelkedett, amely a duplája a 2020-as eredménynek.

A lakosság pénzügyi várakozásai kiegyensúlyozottabbnak tűnnek, hiszen a korábbi, jelentős ingadozások a prognózisokból eltűntek. Jelenleg a javulásra számítók aránya 26%, ami alig változott a 2023-as adatokhoz képest. Érdekes megjegyezni, hogy a javulást várók aránya a régióban Romániában a legmagasabb, míg a hitelfelvételt tervezők között Magyarország dominál.

A hitelfelvételt tervezők aránya már sokkal jelentősebb kilengéseket mutat. Míg 2020-ban 39% nyilatkozott úgy, hogy biztosan nem igényel hitelt, és majdnem ugyanennyien, 38%-nyian voltak azok, akik lehetségesnek tartották a hitelfelvételt, 2022-ben ez az arány 24% illetve 49% volt, mostanra viszont 2024-re a két érték megint sokkal közelebb került egymáshoz (33% és 42%), és összességében a hitelfelvételt tervezők vagy elképzelhetőnek tartók már jelentős többségben (66%) vannak.

A legnépszerűbb hitelcélnak jelenleg az egészségünkkel kapcsolatos költségek fedezése számít,

A megkérdezettek 39%-a ezt a lehetőséget választotta a több választható opció közül. A válaszadók 38%-a a házfelújítással és karbantartással összefüggő kiadásokra összpontosítana, míg a váratlan költségek fedezését 36% említette a válaszok között.

A hitelfelvételi célok terén egyértelműen tartós trendeket figyelhetünk meg: a 2017 óta végzett kutatások során mindig a legfontosabb három cél került az élen, csupán a sorrendjük változott az évek folyamán. Jelenleg a leggyakoribb célok közé tartozik a háztartási gépek beszerzése (28%), az autó vásárlása vagy javítása (22%), valamint a napi kiadások fedezése (20%). Érdemes megemlíteni, hogy a közműszámlák kifizetése is jelentős tételt képvisel (20%). Ezen kívül a többi hitelcél, például a saját mikrovállalkozásba való befektetés, már csak egy számjegyű százalékos arányt mutat a válaszok között (8%).

Related posts