Kocsis Máté: Magyarország szuverenitása komoly fenyegetettségnek van kitéve.

Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője egy csütörtöki televíziós interjúban részletesen kifejtette az alaptörvény tizenötödik módosításának lényeges elemeit. A kormánypárti politikus kiemelte, hogy a többes állampolgárság kiváltotta feszültségek miatt szükség van a magyar állampolgárság felfüggesztésére azok esetében, akik veszélyeztetik az ország függetlenségét vagy a nemzetbiztonságot. Szólt továbbá a drogproblémák kezeléséről, Ukrajna uniós csatlakozásának kérdéseiről, és a 2026-os országgyűlési választás jelentőségéről is, amelyet a jövő politikai tájának formálásában kulcsfontosságúnak tart.
Magyarország szuverenitása támadás alatt áll, ami ellen fel kell lépni - mondta Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője csütörtökön az M1 48 perc című műsorában, amelynek témája az alaptörvény tizenötödik módosítása volt. Kocsis Máté az MTI beszámolója szerint utalt arra, hogy az Országgyűlés elé terjesztett módosítás érinti a gyermekek testi, szellemi, erkölcsi fejlődéséhez való jogot, a drogkérdést, a készpénzhasználat garantálását, és az ország függetlenségére vagy a nemzetbiztonságra veszélyt jelentő többes állampolgárok magyar állampolgárságának felfüggesztését.
Az állampolgárság felfüggesztéséről szóló módosításról közölte, hogy nem politikai, hanem az ország nemzetbiztonsági szempontjait vették figyelembe. Megjegyezte, hogy a javaslat benyújtásával a vita nem lezárult, hanem kinyílt. Kifejtette, az elmúlt években soha nem látott beavatkozási kísérlet folyt Magyarországon, amerikai dollárokból megvettek magyar újságírókat, politikusokat, aktivistákat azért, hogy a baloldali politikát itthon érvényre juttassák. Mint mondta, ennek ma már írásos nyomai vannak, dollármilliárdokról van szó.
Kifejtette, hogy a céljaik között szerepel annak feltérképezése, hogy mely egyének, szervezetek és médiaplatformok álltak az amerikai finanszírozás mögött, akik a jelenlegi kormány destabilizálására tettek kísérletet, és akik Magyarországot elítélő jelentéseket készítettek az Európai Parlament és az Egyesült Államok kormánya számára. Hangsúlyozta, hogy jelenleg a védekezés stratégiáinak kidolgozása zajlik; nem biztos, hogy a javasolt lépések minden szempontból helyesek vagy jogilag kifogástalanok, azonban elindul egy diskurzus, és érdeklődnek a politikai elit és a közvélemény válaszaira.
A felvetésre, hogy az alaptörvény-módosítás milyen hatással lehet a határon túli magyar közösségekre, a válasz az, hogy ez is a diskurzus egyik fontos aspektusa. A javaslat nem érinti az uniós tagállamok polgárait, így a romániai és szlovákiai magyarok nem tartoznak a potenciálisan érintettek közé. Viszont Szerbia és Kárpátalja helyzete felmerülhet, ami komoly mérlegelést igényel, és a Fideszen belül is intenzív viták folynak erről a kérdésről. A tervezet kifejezetten kizárja a csoportos felfüggesztést vagy kizárást; csupán azokkal szemben lenne érvényes, akik külföldi forrásokból Magyarország szuverenitását veszélyeztetik, illetve akik a területi integritását vagy alkotmányos berendezkedését kívánják megbontani.
Kocsis Máté felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Unió számos tagállamában – például Szlovákiában, Ausztriában és Németországban – jelenleg is lehetőség van arra, hogy valakit megfosztanak állampolgárságától. Kiemelte, hogy a magyar nemzeti szuverenitás és a nemzetbiztonsági érdekek sérelmét nem szabad tűrni, és az ilyen cselekedeteket meg kell torolni. "Nem szeretnénk, ha eljutnánk odáig, hogy külföldi hatalmak, például az Egyesült Államokból Márki-Zay Péter, vagy Brüsszelből Magyar Péter mondják meg, mi történjen Magyarországon" – hangsúlyozta.
A Fidesz frakcióvezetője hangsúlyozta, hogy a drogprobléma egy mélyen gyökerező ideológiai konfliktusból fakad. Rámutatott, hogy mára szinte az egész ország területén, beleértve a kisebb településeket is, egyre inkább teret nyernek a kábítószerek. Kifejtette, hogy ami 15 évvel ezelőtt Józsefvárosban megjelent, az mára már vidéki falvakba is begyűrűzött. A drog kérdése nem csupán egyéni probléma, hanem társadalmi szintű válság lett, ezért a kereskedők hálózatának és a mögöttes ideológiai háttérnek is határozottan fel kell lépniük - tette hozzá. Megemlítette, hogy a céljuk egy konzervatív, a fiatalokat védő szabályozási rendszer kialakítása, és a parlament kész arra, hogy határozottan támogassa az alaptörvény módosítását ebben a kérdésben.
A miniszterelnök legutóbbi bejelentése szerint Ukrajna uniós tagságáról véleménynyilvánító szavazásra kerül sor, amely kapcsán ő kifejezte ellenérzéseit az ország csatlakozásával kapcsolatban. Kiemelte, hogy az Európai Parlament szerdai határozata, amelyet a Magyar Péter vezette Európai Néppárt és a Tisza Párt indítványozott, újabb aggodalmakat vet fel. A határozat értelmében egy új bank létrehozása kerülne napirendre, amely lehetőséget biztosítana Ukrajna további fegyverkezésének finanszírozására. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Magyarországnak ebben a folyamatban 200 milliárd forintot kellene "beáldoznia" az ukrán háború érdekében.
Úgy gondolta, hogy az ukrán EU-s csatlakozás révén a magyar gazdák támogatásait akarják elvonni, hiszen Ukrajnában nemcsak a közbiztonság aggasztó, hanem a korrupció is folyamatosan terjed. Hangsúlyozta, hogy Magyarország jövője szempontjából kulcsfontosságú a mielőbbi béke, és ezen cél elérésén fáradozik az ország miniszterelnöke. Kocsis Máté megjegyezte, hogy a 2026-os választások során fontos kérdés, vajon Brüsszel irányítása alá kerülünk Péterrel, vagy egy függetlenségünket megőrző, nemzeti kormány vezeti tovább az országot. Kifejtette, hogy ez a küzdelem a külföldi befolyásoló erők és a magyar kormány között zajlik.