A cseh politikai vezetők sürgető figyelmeztetéseket fogalmaznak meg, jelezve, hogy komoly aggodalomra ad okot a helyzet. Üzenetük célja, hogy elérjék az Egyesült Államok figyelmét és támogatását.

A cseh parlament vezetői pénteki levelükben arra kérték az Egyesült Államok Kongresszusát, hogy folytassa a Szabad Európa Rádió (SZER) pénzügyi támogatását, hangsúlyozva a médium fontosságát a demokratikus értékek és a szabad tájékoztatás megőrzésében.
Milos Vystrcil, a cseh szenátus elnöke, valamint Markéta Pekarová Adamová, a képviselőház vezetője külön levélben fordult Mike Johnsonhoz, az amerikai képviselőház elnökéhez, és Chuck Grassleyhez, a szenátus elnökéhez. Levelükben hangsúlyozták, hogy a Szabad Európa Rádió működésének leállítása nem csupán a demokratikus értékek visszaszorulását jelentené, hanem az autoriter rendszerek térnyerését is elősegítené világszerte. Ezt Martin Churavy, a parlament alsóházának szóvivője osztotta meg a sajtóval, az MTI jelentése szerint.
Teljes mértékben tudatában vagyunk annak, hogy az amerikai kormány igyekszik csökkenteni a szövetségi kiadások hiányát, és erősíteni a fiskális felelősséget. Éppen ebben az összefüggésben azonban mérlegelnünk kell a döntés hosszú távú következményeit is. A Szabad Európa Rádió működésének megszüntetése ugyanis a valóságban az autoriter rendszerek jelentős győzelmét jelentené Európában, Ázsiában és másutt
- mutatott rá Pekarová Adamová. Hangsúlyozta: a SZER a demokratikus értékek kollektív védelméhez is hozzájárul.
"Az Egyesült Államok törvényhozói számára felajánlottuk együttműködésünket, hangsúlyozva, hogy nyitottak vagyunk a párbeszéd folytatására, amely a SZER jövőjét biztosíthatja" - olvasható Vystrcil felsőházi elnök levelében. Kiemelte, hogy a SZER a világ egyes területein az ellenőrzött és megbízható információk kulcsfontosságú forrásának számít.
"A SZER megszűnése végső soron mindazok számára, akik elkötelezettek az emberi jogok és a szabadság védelme iránt, jelentős veszteséget jelentene" - hangsúlyozta a szenátus elnöke.
A cseh politikai élet kiemelkedő alakjai reagáltak Donald Trump amerikai elnök márciusi döntésére, amely szerint kormánya meg kívánja szüntetni az Egyesült Államok Globális Médiaügynöksége (USAGM) tevékenységét a lehető legalacsonyabb szintre csökkentve. Ez a lépés érinti a rádióadók működését is, ami súlyosan befolyásolta az ügynökséget, így kénytelenek voltak minden, az ő felügyelete alatt álló médium munkatársait fizetett szabadságra küldeni. A Szabad Európa Rádió/Szabadság Rádió története szorosan összefonódik a cseh rendszerváltással, hiszen a rádió székhelyét Václav Havel akkori cseh elnök meghívására Münchenből Prágába helyezték át. Most azonban a prágai központ munkatársainak is ideiglenes szabadságot kellett elrendelniük a kialakult helyzet miatt.
Mint megírtuk, Jan Lipavsky cseh külügyminiszter abban bízik, hogy az Európai Unió "legalább részben" fenn tudja tartani a korábban washingtoni finanszírozású műsorszolgáltatót azok után, hogy Donald Trump elnöki rendeletbe foglalta a hét médium, köztük a Szabad Európa felügyeletét ellátó ügynökség, az USAGM leépítését.