Ukrajna nehéz helyzetének hátterében a legelkötelezettebb támogatója állhat, ami súlyos következményekkel járhat az ország számára.


Hamarosan véget ér az ukrán mezőgazdasági termékek vámmentessége, ami már hónapok óta aggasztja az ország vezetését. Az Európai Unió eredetileg egy átfogó kereskedelmi megállapodást kívánt kötni a háború sújtotta Ukrajnával, de a lengyel politikai helyzet instabilitása miatt a tárgyalások hosszú időn keresztül elhúzódtak, így a megállapodás megvalósítása lehetetlenné vált. Ennek következményeként az ukrán gazdákra a következő hónapokban csökkentett gabonakvóták és fokozott bizonytalanság vár.

Hamarosan érvényét veszti az ukrán gabonákra és más mezőgazdasági termékekre vonatkozó vámmentesség, amit az Európai Unió azért alkalmazott a háború kitörése után, hogy az exportterhek csökkentésével némileg enyhítse az ukrán gazdaságra nehezedő nyomást.

A vámmentesség június 6-i lejárása persze egyik félnek sem meglepetés. Ukrajna vezetése már hónapokkal ezelőtt igyekezett megkezdeni az érdemi tárgyalásokat a Bizottsággal, de úgy látszik, komolyan vették a kérdés politikai érzékenységét, amit nem akartak bolygatni a vasárnap esedékes lengyel kormányfőválasztás előtt.

Ahogy Magyarország, úgy Lengyelország is kifejezte aggályait az ukrán gabona beáramlása miatt, amely hátrányosan érinti a hazai termelőket. A lengyel társadalom történelmi oroszellenessége ellenére felmerültek olyan hangok, amelyek megkérdőjelezik Ukrajna támogatásának mértékét, és ez a kérdés sokakat elgondolkodtatott. E rétegek számára fontos, hogy a gazdasági érdekek és a szolidaritás egyensúlyban legyenek, így a mellettük kiállók és a támogatásukról beszélők egyre inkább a figyelem középpontjába kerülnek.

EU-párti kormányzat számára kellemetlen kérdéssé vált a vámmentesség fenntartása.

Sok múlik a vasárnapi választáson, mert a magyar köztársasági elnökkel szemben, a lengyel főméltóságnak nem csupán ceremóniális szerepe van, így amíg nem váltják le az államfői szerepet jelenleg betöltő Andrzej Dudát, addig Donald Tusk miniszterelnök nem tudja átvinni az EU-s források feloldásának ellenében beígért jogállamisági reformok teljességét.

A helyzet súlyát érezve a Bizottság úgy döntött kivár az egyességgel, és helyette végül egy átmeneti szabályozást dolgozott ki, ami biztosítja, hogy ne álljanak vissza a háborút megelőző vámok, és továbbra is legyenek európai vevői az ukrán gabonának - derül ki a Financial Times cikkéből.

A lapnak nyilatkozó diplomaták szerint az új átmeneti javaslat drasztikusan csökkentené a mezőgazdasági termékek vámmentes kvótáit, és azokat éves ciklus helyett havi szinten határoznák meg.

Ezúttal úgy tűnik, a legjelentősebb hatás a kukoricát, a cukrot, a mézet és a baromfit érinti. A kukorica kvótája drámai módon, évi 4,7 millió tonnáról mindössze 650 ezer tonnára csökken. A baromfi kvótája is jelentős csökkenést mutat: 57.110 tonnáról 40.000 tonnára esik vissza, míg a cukor esetében a korábbi 109.000 tonna helyett most 40.700 tonna a megengedett mennyiség.

Bár az már biztosra vehető, hogy nem hosszabbítják meg a hatályos szabályozást, a háború előtti visszaállást sem akarják hagyni, mivel az ukrán kormány becslései szerint ez mintegy 3,5 milliárd eurós (1,4 ezer milliárd forintos) bevételkiesést jelentene a honvédő háborút folytató országnak.

Korábban már szinte lehetetlen küldetésnek tűnt, hogy a május 18-ára kiírt választások és a június 6-i határidő között mindössze három hét alatt megvalósuljon az eredetileg tervezett átfogó kereskedelmi megállapodás. Bernd Lange, az Európai Parlament kereskedelmi bizottságának elnöke azonban úgy véli, hogy...

A folyamat megvalósítása valószínűleg októberig fog tartani.

Természetesen, ezen kívül számos más területen is zajlik Ukrajna támogatása, de amíg az új kereskedelmi megállapodás meg nem valósul, az EU valószínűleg inkább visszafogja az ukrán mezőgazdasági termékek jelenlétét az egységes piacon.

Related posts