A kínai gazdaság életjeleit kezdi mutatni, ám a bizakodás még korai lenne.


A szakértők véleménye alapján Trump hatalomra jutása komoly következményekkel járhat az európai és a magyar gazdaságra, valamint a befektetési lehetőségekre is. Milyen konkrét változásokra lehet számítani? E kérdésekről fogunk diskurálni meghívott szakértőink társaságában december 10-én, az idei évi utolsó Portfolio Signature klub rendezvényünk keretében.

A Caixin/S&P Global feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe (bmi) novemberben 51,5-ös értéket ért el, felülmúlva az elemzői várakozásokat.

Ez már a második egymást követő hónap, amikor az index átlépte az 50 pontos küszöböt.

amely a növekedés és a zsugorodás közötti választóvonalat jelzi. A felmérés szerint a kínai gyártóknál a beérkező új megrendelések több mint három éve a leggyorsabb ütemben emelkedtek.

A hivatalos bmi-adatok szintén pozitív képet mutatnak. A szombaton közzétett adatok szerint az ország feldolgozóipari aktivitása novemberben 50,3-ra bővült az előző havi 50,1-ről, meghaladva az elemzői várakozásokat.

Gary Ng, a Natixis vezető közgazdásza úgy véli, hogy a növekedés a kínai feldolgozóipar stabilizálódásának elsődleges indikátorait jelzi. Ennek ellenére figyelmeztetését sem hagyja figyelmen kívül:

Jobb fogyasztói és üzleti hangulatra lesz szükség a tartósabb fellendüléshez.

Kiemelte, hogy a feszülő belföldi verseny és a nemzetközi politikai feszültségek következtében az árháborúk, valamint a vámok továbbra is komoly kockázatokat rejtenek 2025-re nézve.

A kínai kormány az elmúlt időszakban számos ösztönző intézkedést jelentett be. Ezek közé tartozik a költségvetési kiadások növelése, az ingatlanszektor stabilizálása és a kötelező tartalékráta csökkentése. Novemberben ötéves tervet is bemutattak a helyi önkormányzatok adósságproblémáinak kezelésére.

Az exportágazat jövőjét azonban komoly kihívások elé állíthatja Donald Trump elnökválasztási győzelme, amely a kínai termékekre kivetett vámok növelésével járhat. Julian Evans-Pritchard, a Capital Economics Kínát elemző vezető szakértője szerint meglepő módon ez rövid távon akár a kínai export élénkülését is eredményezheti, mivel az amerikai cégek sietnek, hogy a vámok életbe lépése előtt minél több megrendelést bonyolítsanak le.

Bár a feldolgozóipar mutatói kedvező képet festenek, Kína gazdaságának más szegmensei még mindig jelentős nehézségekkel néznek szembe. Az ingatlanberuházások 2023 januárjától októberéig 10,3%-os csökkenést mutattak az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ezen kívül, az ipari nyereség októberi adatai is aggasztóak, hiszen 10%-os visszaesést regisztráltak, ezzel immár harmadik hónapja sorozatban.

Related posts