Megszüntetném Brüsszel hatalmát, hogy a tagállamok végre szembenézhessenek az EU legnagyobb gyengeségével.

Tíz uniós ország, köztük Németország, Franciaország és Olaszország, véleménye szerint a 2023-ban életbe lépett EU Chips Act 20%-os globális piaci részesedési célja 2030-ra nem megvalósítható. Ebből adódóan indokolt lenne a "Chips Act 2.0" keretein belül ezen célkitűzés módosítása - állapítják meg az iparpolitikai képviselők egyeztetéseiről készült jegyzőkönyvek, amelyek a Euronews rendelkezésére állnak.
A megfogalmazott vélemény összhangban áll az Európai Számvevőszék áprilisi jelentésével, amely rávilágít arra, hogy az uniós beruházások jelenlegi mértéke nem elegendő ahhoz, hogy a kitűzött célokat elérjük. Különösen fontos figyelembe venni a globális versenyhelyzetet, az energiaárak alakulását és a nyersanyag-függőséget, amelyek mind jelentős hatással vannak a helyzetre.
Az Európai Bizottság viszont azzal érvelt, hogy a magas célkitűzés "lényeges ahhoz, hogy jelentős forrásokat lehessen mozgósítani", valamint hogy az uniós kompetenciaközpontok terjedésével javult a tudás és képzettség eloszlása a félvezetőszektorban.
A jelenlegi uniós piaci részesedés továbbra is 10% alatti, messze lemaradva Tajvan és az Egyesült Államok mögött, miközben az EU 43 milliárd eurós beruházással próbálja megközelíteni a 20%-os célt.
A dokumentum alapján Belgium, Németország, Finnország és Olaszország kiemelt figyelmet szentel a következő generációs chipek fejlesztésének, míg Dánia a finanszírozási hiányosságokat jelölte meg, mint jelentős akadályt. Ezen kívül Németország és Írország a közeljövőben saját nemzeti félvezető-stratégiájukat fogják bemutatni.
Henna Virkkunen technológiai biztos megbízólevelében Ursula von der Leyen elnök kifejezte elismerését és bizalmát, amikor azt írta:
A Chips-program folytatása elengedhetetlen ahhoz, hogy fokozzuk az innovációs lehetőségeinket és biztosítsuk a stratégiai ágazatok további fejlődését.