A Magyar Nemzet értesülései szerint vádiratot nyújtottak be a Pannónia Nyomda Kft. ügyével kapcsolatban.


A Fővárosi Főügyészség vádat emelt egy olyan ügyben, amely több mint kétmilliárd forintos vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalással kapcsolatos. Az ügy 2021-ben robbant ki, miután az Anonymus által kiszivárogtatott dokumentumok nyilvánosságra kerültek, és a nyomozás egyik szála a Cseh Katalinhoz köthető céghálózat irányába mutat. Fontos megjegyezni, hogy a politikus és családtagjai nem állnak a vádlottak listáján, azonban a vádiratban említést nyert, hogy egy korábbi cégvezető is érintett volt a tíz pályázatot érintő bűncselekményekben.

Vádat emelt a Fővárosi Főügyészség egy több szálon futó, uniós támogatásokat érintő költségvetési csalás ügyében, amely a nyilvánosság előtt leginkább a Cseh Katalin nevéhez is köthető céghálózat miatt vált ismertté - értesült a Magyar Nemzet.

A lap a vád alapján arról ír, hogy egy testvérpár, egy könyvelő, valamint több cégvezető - köztük egy cseh állampolgár - éveken át manipulálták a holográfiai fejlesztésekre kiírt pályázatokat. Az ügyészség lapunk kérdésére megerősítette: a bíróság már kézhez kapta a több mint százoldalas vádiratot, amely több mint 2,2 milliárd forintos vagyoni hátrányt említ.

A vádirat szerint tíz pályázatban játszottak kulcsszerepet, amelyek között lézerszkennerekre, nyomdaipari rendszerekre és más kutatás-fejlesztési eszközökre igényeltek - és nyertek el - részben uniós, részben hazai forrásokat. Az elkövetők különféle módszerekkel - fiktív önerő-igazolásokkal, valótlan tartalmú számlákkal, szerződésekkel és árajánlatokkal - igyekeztek valósnak feltüntetni a projektek pénzügyi hátterét. Több részletnél nemzetközi cégháló is megjelent: szlovák, lengyel, svájci és brit vállalkozások is feltűntek a papírokon, de a nyomozás szerint ezek jelentős része csak látszattevékenységet végzett.

A főügyészség hat vádlott esetében végrehajtandó, egy esetben felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását indítványozta, valamint mindannyiukra pénzbüntetést, cégvezetéstől való eltiltást, a cégek esetében pedig vagyonelkobzást kért. A bűncselekmények alkalmával megszerzett vagyon egy részét már lefoglalták - például holografikus lézernyomtatók formájában. A Magyar Nemzet arról ír, hogy az ügy egyik vádlottja a a Cseh család cégének, a Pannónia Nyomda Kft.-nek korábbi ügyvezetője,

A botrány 2021 nyarán robbant ki, miután az Anonymus álarcos figurája iratokat, valmint hangfelvételt szivárogtatott ki, amely alapján a hatóságok költségvetési csalás gyanújával nyomozást indítottak. A NAV feltárta: több pályázatban azonos eszközbeszerzések és számlák szerepeltek, sok esetben ugyanazok a cégek és személyek tűntek fel. A gyanús tendereket a vizsgálatok szerint részben összehangoltan adták be, és az elnyert támogatásokkal sok esetben nem az eredeti célokat szolgálták. Az ügy nyomozása során már több külföldi jogsegélykérelem is eredményre vezetett - az eljárás így most a bírósági szakaszába lép.

Related posts