A vizsgaidőszak kezdetét a magyarérettségi jelzi, amely egy új kihívásokkal teli időszakot indít el a diákok életében.


Ezzel a képpel keresik a hatóságok azt a magyar férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy megölte volt élettársát egy osztrák boltban...

Az Oktatási Hivatal legfrissebb tájékoztatása szerint a következő hetekben Magyarországon 1157 különböző helyszínen várhatóan több mint 142 ezer diák teszi próbára tudását érettségi vizsgák keretében. A vizsgák lebonyolítására május 5. és július 2. között kerül sor, a középiskolák és a kormányhivatalok közreműködésével. A folyamat során összesen 3385 érettségi vizsgabizottság segíti a diákokat. Az írásbeli vizsgák ma reggel 9 órakor kezdődnek, elsőként a magyar nyelv és irodalom tantárgyból, ahol középszinten 77 972, emelt szinten pedig 2278 diák méri össze tudását.

A Blikk szerkesztősége is figyelemmel kíséri a vizsgaidőszakot, a magyar-, a matek- és a történelemérettségi írásbeli feladatait a Rapid Education tanárainak segítségével, a "matematika rocksztárjaként" is emlegetett Gódor Zoltán Zolával és Szklenka Patrik, magyar-történelem szakos tanárral élőben oldjuk meg, közvetlenül a számonkérések után. Az adásokat hétfőn, kedden és szerdán délután 13 órától a Blikk.hu online felületén, illetve YouTube- és TikTok-csatornáján tudja követni majd.

A magyar érettségi vizsga például itt található:

Ahogy már korábban alaposan kifejtettük, tavaly a diákok az új, 2020-as Nemzeti alaptanterv alapján tettek érettségi vizsgát, amely az írásbeli magyarérettségi során a lexikális tudás hangsúlyosabb szerepeltetésével járt. Idén is hasonló menetrendre lehet számítani, így az alábbiakra érdemes figyelni:

Fontos, hogy a súlyos helyesírási hibák és a rendezetlen íráskép közép- és emelt szinten is pontlevonással járhat: előbbiért 8, utóbbiért 2 pontot veszíthetnek a diákok. A vizsga első részéhez emelt és középszinten egyaránt biztosítanak helyesírási szótárakat a tantermekben, a középszintű vizsga második részhez pedig a tankönyvjegyzékben szereplő irodalmi szöveggyűjtemény is használható.

Ebben a szorongással teli időszakban maguk a vizsganapok a legstresszesebbek. Ennek enyhítésével már egy korábbi cikkünkben foglalkoztunk, Papp-Szőnyi Anikó iskolapszichológus segítségét kérve. A szakember felhívta rá a figyelmet, így mi is csak ezt tudjuk tanácsolni, hogy reggeli nélkül semmiképp ne induljanak el a diákok, és a vizsgára vigyenek magukkal egy szelet csokit, müzliszeletet és vizet.

Ha a feladatlap kiosztása után a tanuló hirtelen megmerevedik, nem kell pánikba esni – a tanárok tapasztaltak, és tudják, hogyan lehet segíteni az ilyen helyzetekben. Ráadásul léteznek olyan technikák, mint a progresszív izomrelaxáció és a helyes légzéstechnika, például a hármas légzés, amelyek Papp-Szőnyi Anikó ajánlása szerint a vizsgahelyzetekben is rendkívül hasznosak lehetnek. A hármas légzéshez képzeljünk el egy egyenlő oldalú háromszöget: az egyik oldalán felfelé haladva mélyen beszívjuk a levegőt, a következő szakaszban, amikor lefelé mozdulunk, megtartjuk a levegőt, majd a vízszintes oldalon haladva kiengedjük háromra. Ez a gyakorlat segít megnyugtatni a lelket. Emellett a két-háromszori rövid "citrompréselési" mozdulat, amikor ökölbe szorítjuk a kezünket, majd kiengedjük, szintén hatékony lehet, ahogy a tarkómasszázs is, amely serkenti a vérkeringést.

Related posts