A somogyvári kastélyparkban egy igazi matuzsálemként tündöklő "ázsiai szépség" áll, mely évszázadok tanújaként őrzi a múlt titkait. Fák óriási lombkoronái között rejtőzködve, az idő múlását csendesen figyeli, miközben a látogatók lépései alatt susog a fű.

Somogyvár lakói számos figyelemreméltó kincset őriznek, amelyekre joggal lehetnek büszkék. A település hírneve legfőképpen a nemzeti történelmi emlékhelynek köszönhető, amely mélyen gyökerezik a magyar történelemben. Ezen kívül a falu büszkélkedhet egy impozáns kastéllyal és annak lenyűgöző parkjával, amelyek tele vannak érdekességekkel és felfedezésre váró titkokkal a látogatók számára.
A Balaton déli partjától mintegy 26 kilométerre elhelyezkedő csendes kis falu, Somogyvár, félúton fekszik Kaposvár és Fonyód között, csupán 32 kilométerre a vármegye központjától. E település 1983 óta különös történelmi jelentőséggel bír Magyarország kulturális örökségében.
Ezen a területen alapította Szent László király az egyik első bencés apátságot a 11. században, amely fontos vallási és kulturális központ lett. A romok ma is látogathatók, a Szent László Nemzeti Emlékhely Látogatóközpont Somogy vármegye és a Dunántúl egyik népszerű turisztikai célpontja.
A romok mellett egy építészeti szépség is idecsalogatja a turistákat. Ahogy a Széchenyi-kastély oldalán olvasható, a műemlék helyén a 18. század végén már állt egy épület, amelyben a gazdatiszt lakott. Később, az 1800-as évek közepén Széchenyi Zsigmond álmodta újra a kastélyt, eklektikus stílusban.
Néhány évtizeddel később, 1870 táján, Széchenyi Dénes jelentős fejlesztéseket eszközölt a birtokon: a főépület immár 47 elegáns szobával fogadta a látogatókat, míg a szomszédos kiskastélyban további 10 különleges helyiség állt a vendégek rendelkezésére.
A kastélyt körülvevő, mesterien megkomponált park létrehozása szintén Dénes gróf érdeme, aki a projekt megvalósításához a cseh kertész, Schilhann József szakértelmét vette igénybe. 1889 végén Somogyvárt Dénes gróf fiának, Imrének és feleségének, Andrássy Mária grófnőnek adta át, ezzel új fejezetet nyitva a család életében.
A főépület újabb átalakítására 1896-ban került sor, ekkor még tágasabbá és kényelmesebbé tették a kastélyt. Az 1910-es években megérkeztek a modern vívmányok is: bevezették a vizet és a villanyt.
A kastélyban számos értékes tárgyat őriznek, a közeli Kupavár-hegyről származó régiségeket, gondosan faragott tárgyakat, valamint egy tekintélyes, 7000 kötetes könyvtárat. A falakat értékes festmények és gobelinek díszítették, a szobákban régi, míves bútorok álltak. A lépcsőház különleges látványossága a román stílusú, művészi módon faragott faburkolat, melynek a részleteit egy tehetséges juhászlegény készítette.
A somogyvári Széchenyi-kastélyt egy hatalmas, közel 30 hektáros park öleli körül. A 19. század végén született parkban több mint 200 féle növény pompázik, köztük olyan különleges fafajok, mint a mamutfenyő, a japánakác, a páfrányfenyő, a platán, az ezüsthárs és a tulipánfa.
A kastélypark figyelemre méltó botanikai értéke egy 130 éves szomorú japánakác, amely még Széchenyi Dénes idején került a parkba, és máig az egyik legszebb látványosság. Különös, egymásba csavarodó ágai a barokk szobrok formavilágát idézik.
A csüngő japánakác, noha a nevéből kiindulva a japán kultúrára utal, valójában Kínából származik. Ez a különleges fa lenyűgöző lombkoronájával és illatos virágaival igazi ékessége sok történelmi kertnek. Rendkívül ellenálló, városi környezetben is megállja a helyét, jól viseli a szmogot és a szárazabb időszakokat is. A parkok és kastélykertek kedvelt dísznövénye, amely hosszú élettartamának köszönhetően akár 200 évig is gyönyörködtethet minket. Bár a megjelenése ámulatba ejtő, érdemes óvatosnak lenni, mivel virágai és termései enyhén mérgezőek.
A parkban található a Széchenyi család klasszicista jellegű sírkápolnája, amely a 19. század második felében épült. A kastélypark szélén található családi kriptában két Széchenyi Imre gróf is örök nyugalomra lelt.
A hely varázsát már 1900-ban felfedezték, amikor a párizsi világkiállításon Magyarország egyik gyöngyszemeként mutatták be a kastélyparkot, amely ma természetvédelmi oltalom alatt áll. Ez a lenyűgöző park 2011 óta hivatalosan arborétumként működik. Az arborétum sokszínűsége 2015-ben uniós támogatással teljesen megújult: az utakat szépen rendbe hozták, helyreállították az egykori francia kertet, a díszkutat és a díszudvart, valamint felújították a fahidakat.
Hazánk bővelkedik szebbnél szebb díszparkokban, a dégi kastély angolparkja Fejér vármegye színpompás botanikai kincse. Magyarország egyik legszebb kastélyához 1930-ban teniszpálya, pálmaház és magánrepülőgép járt. A Keleti-Mecsekben található Püspökszentlászló hangulatos parasztházai mellett csodálatos arborétumáról híres.