Moszkva visszautasította a tűzszünet javaslatát: Az orosz vezetés álláspontja szerint a fegyvernyugvás csak Ukrajna javát szolgálná, és nem lenne egyenlő esélyű a felek számára.


A Kreml határozottan elvetette a feltétel nélküli, 30 napos tűzszünet lehetőségét Ukrajna és Oroszország között – nyilatkozta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője május 10-én. A nemzetközi közösség egyre sürgetőbben kéri Oroszországot, hogy fogadja el a hosszabb tűzszünetet, azonban Peszkov az ABC News-nak adott interjújában hangsúlyozta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök addig nem fog e kérdésben változtatni, amíg a Nyugat nem állítja le a fegyverszállítmányokat Ukrajnának. Moszkva álláspontja szerint a tűzszünet kizárólag Ukrajna számára lenne előnyös, miközben a Nyugat folytatja a katonai támogatást Kijev számára.

Ahogy korábban már említettük, május 10-én Kijevben találkozóra gyűltek össze a nemzetközi politikai élet meghatározó alakjai: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Emmanuel Macron francia elnök, Friedrich Merz német kancellár, Keir Starmer brit miniszterelnök és Donald Tusk lengyel kormányfő. A vezetők közös nyilatkozatban kifejezték aggodalmukat Oroszország irányába, sürgetve az országot, hogy fogadja el a teljes és feltétel nélküli tűzszünetet. Emellett támogatták Donald Trump amerikai elnök békekezdeményezését is, hangsúlyozva a béke iránti elkötelezettségüket.

"Elnökként továbbra is határozottan fogok küzdeni a béke megteremtéséért Oroszország és Ukrajna között, együttműködve az európai partnereinkkel... Ennek a tűzszünetnek végső célja egy tartós békemegállapodás elérése kell, hogy legyen" - nyilatkozta Trump.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szintén kifejezte támogatását a kezdeményezés iránt. Az X platformon közzétett posztjában hangsúlyozta, hogy az EU készen áll új, célzott szankciók bevezetésére Oroszország ellen, amennyiben Moszkva megszegi a tűzszünetet vagy elzárkózik a béketárgyalások előmozdításától.

Peszkov az ABC Newsnak adott interjújában kifejtette, hogy egy ideiglenes fegyvernyugvás "kedvező helyzetet teremtene Ukrajnának", mivel ez lehetőséget biztosítana új katonai egységek kiképzésére, valamint a már harci szolgálatban lévő csapatok regenerálódására. "Miért is kellene előnyöket adnunk Ukrajnának?" - tette fel a retorikai kérdést, ezzel világossá téve, hogy Moszkva nem tartja indokoltnak a tűzszünetet a jelenlegi helyzetben.

Ha másképp alakul a helyzet, a 30 napos tűzszünet - az ő véleménye szerint - Kijevnek stratégiai előnyt biztosítana, ami potenciálisan veszélyeztethetné Oroszország katonai ambícióit - értesült a Kyiv Independent.

Peszkov, az orosz állami televízió szóvivője kifejtette, hogy Oroszország "nem riad vissza a szankcióktól". Kiemelte: "Már azon dolgozunk, hogy milyen lépéseket tegyünk a szankciók életbe lépése után, és miként csökkenthetjük azok hatását." Hozzátette, hogy Oroszország már régóta hozzászokott a nemzetközi büntetőintézkedésekhez, és nem tervezi megváltoztatni a fegyverszállításokkal kapcsolatos álláspontját.

Bár Peszkov véleménye szerint először világos katonai sikerekre van szükség, hogy a helyzet előrelépjen, korábban "teátrálisnak" minősítette Ukrajna tűzszüneti felhívásait. Emlékeztetett arra is, hogy az Oroszország által javasolt háromnapos tűzszünetek idején is számos támadás történt.

A nemzetközi nyomás folyamatosan fokozódik, miközben a háború elnyúlása és a humanitárius válság egyre drámaibbá válik, sürgetve a diplomáciai megoldások keresését. A következő napok kulcsfontosságúak lehetnek, hiszen eldőlhet, hogy a nyugati tűzszüneti javaslatból születhet-e valós előrelépés, vagy tovább mélyül a konfliktus Moszkva és a nemzetközi közösség között.

Related posts