Nyolc tehetséges szakember részesült a Klímabarát Erdőgazdálkodó kitüntetésben | Sokszínű vidék

A rendezvény szervezői különösen hangsúlyozták a díjazottak esetében a nemzeti parkok, civil szervezetek és a helyi közösségek közötti sikeres együttműködések fontosságát.
Három különböző kategóriában összesen nyolc erdőgazdálkodó kapta meg a Klímabarát Erdőgazdálkodó díjat. A WWF Magyarország által a CLIMAFORCEELIFE projekt keretében meghirdetett pályázatra összesen 33 pályamunka érkezett be, amelyből az erdészeti és természetvédelmi szakemberekből álló zsűri választotta ki a legjobbnak ítélt pályázatokat. Az elismeréseket a közelmúltban Budapesten adták át, ahol hat állami és két magán erdőgazdálkodó részesült az elismerésben.
A Klímabarát Erdőgazdálkodó díjra olyan erdőgazdálkodók és szakirányítók pályázhatnak, akik kreatív megoldásokkal válaszolnak a klímaadaptációs kihívásokra, és kiemelkedő, példaértékű szakmai tevékenységet folytatnak.
A nyertes projektekben az állami és magán erdőkezelők olyan jó gyakorlatokat mutattak be, melyek során a folyamatos erdőborítás fenntartásával, vízvisszatartási megoldásokkal, kíméletes talajelőkészítéssel, klímarezisztens, ritka elegyfajok alkalmazásával vagy éppen mikroélőhelyek kialakításával és holtfa visszahagyásával tették változatosabbá, és ezáltal ellenállóbbá erdeiket.
A benyújtott pályázatokat egy szakértői zsűri bírálta el, amely az Agrárminisztérium, a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége, az Országos Erdészeti Egyesület, valamint a WWF Magyarország képviselőiből állt össze.
Hegy- és dombvidéki klímabarát magánerdő-gazdálkodóként a természet védelme és a fenntartható fejlődés elkötelezett híve vagyok. Célom, hogy a táj szépségét megőrizzem, miközben hozzájárulok a környezetünk egészségéhez és a biodiverzitás megóvásához. Az erdőművelés során figyelembe veszem a helyi ökológiai adottságokat, és olyan módszereket alkalmazok, amelyek segítik a klímaváltozás elleni küzdelmet, így biztosítva a jövő generációinak is egy élhető, zöld környezetet.
Hegy- és dombvidéki klímabarát erdőgazdálkodás: az állami erdők fenntartható jövője.
Síkvidéki klímabarát erdőgazdálkodás: az állami erdőgazdálkodó innovatív megoldásai.
Egy friss jelentés riasztó képet fest a magyar erdők állapotáról: a kórokozók egyre inkább támadnak, és a Gemenci erdőterületen célzottan olyan fákat szeretnének nevelni, amelyek jobban ellenállnak a klímaváltozás kihívásainak. Ahogy korábban írtuk, az Alföld egyik legöregebb tölgyesét, amely erdőrezervátumként volt nyilvántartva, teljesen tarra vágták.