A rezsiarmageddon hatalmas csapást mérne a családokra, míg Orbán Viktor próbálja megfékezni az uniós döntést.

Május 24-én, szombaton Orbán Viktor, a magyar miniszterelnök, rendkívüli gazdasági egyeztetést hívott össze, amelynek középpontjában az "ukrán energiafenyegetés fokozódása" állt. A megbeszélés végén elmondta, hogy Brüsszel szándéka az, hogy megszorítsa az orosz energiaimportot, ami drámai következményekkel járhat: egy 7 ezer forintos villanyszámla akár 14 ezer forintra, míg egy 16 ezer forintos gázszámla 54 ezer forintra ugrana.
Orbán Viktor miniszterelnök egy videóüzenetben osztotta meg gondolatait, miután május 24-én, szombaton rendkívüli gazdasági egyeztetést tartottak az "ukrán energiafenyegetés" fokozódása miatt. Kifejtette, hogy Brüsszel határozott szándéka, hogy leállítsa az orosz olaj- és gázszállítást, még akkor is, ha ez a magyar és európai családok megélhetését veszélyezteti.
A kormányfő a Facebook-oldalára feltöltött felvételen kijelentette:
Ez a 800 milliárd forintos többletkiadás komoly terhet ró a magyar családokra, és ekkora összeg éppen annyit jelent, mint amennyit eddig a rezsicsökkentés révén megtakarítottunk. Ha ez a helyzet bekövetkezik, a jelenlegi 7 ezer forintos villanyszámla akár 14 ezer forintra, míg a 16 ezer forintos gázszámla akár 54 ezer forintra is emelkedhet. Ezt a drasztikus változást a családok szeptembertől már a saját számláikon is tapasztalni fogják.
Kifejtette, hogy az egyetlen lehetőség, amellyel ezt meg lehet akadályozni, az az, ha a magyar kormány Brüsszelben blokkolja az uniós döntést, és ehhez kérte a magyar állampolgárok támogatását is. Emellett hangsúlyozta, hogy rendkívül fontos, hogy mindenki, aki még nem tette, vegyen részt a Voks 2025 eseményen. "Ez a kérdés minden magyar család életében kulcsfontosságú" - tette hozzá a miniszterelnök, ezzel zárva mondandóját.
Ukrajna azon dolgozik, hogy Brüsszel teljes mértékben tiltsa meg az orosz földgáz és kőolaj importját az Európai Unió területére. E témában már Német Szilárd rezsibiztos is kifejtette véleményét. Az államtitkár hangsúlyozta:
az ukrán energiafenyegetés elvenné a magyarok rezsitámogatását, a fűtésszámláink négyszeresére, az áramszámláink pedig kétszeresére nőnének.
A közösségi médiában megosztott videójában a politikus arra hívta fel a figyelmet, hogy a minisztériumi előrejelzések szerint egy ilyen szankció következményeként Magyarország számára 842 milliárd forintos többletköltséggel kellene számolni. Ez az összeg szinte pontosan megegyezik azzal, amit a 2025-2026 közötti időszakban a rezsicsökkentés fenntartására terveztek. Kiemelte, hogy azért terjesztett elő egy törvényjavaslatot az Országgyűlésnek, hogy a magyar családok és fogyasztók is láthassák, milyen hatással lenne rájuk az ukrán fenyegetés valóra válása, különösen a számláikon.
A javaslat szerint 2025. augusztusától minden villany- és gázszámlán kötelezően kiegészül egy új sorral: "Rezsicsökkentett díj nélkül az ön fizetési kötelezettsége az elszámolt időszakban a következő összeg lett volna", mellé pedig azt az összeget kell feltüntetni, hogy mennyit kellett volna fizetni az adott tételért, ha azt piaci áron - tehát rezsicsökkentés nélkül - számolják el.
A dokumentum szerint "az ideológiai alapú, teljességgel téves uniós energiapolitika" és az "orosz eredetű energiahordozókra vonatkozó tiltás" emelné a költségeket, és a fogyasztóknak joguk van tudni, hogy pontosan mennyivel. A javaslatról május 27-én, kedden vitáznak a parlamentben, ha elfogadják a javaslatot, az új formátum 2025. augusztus 1-jén lépne hatályba, tehát az új információt az ezt követő számlákon szerepelne.
Ahogy korábban említettük, a kormányfő szombat délelőtt bejelentette, hogy az "ukrán energiafenyegetés fokozódása" miatt rendkívüli gazdasági egyeztetést hívott össze. Az ülésen részt vett Varga Mihály, a jegybank elnöke, Lázár János, az építési és közlekedési miniszter, Rogán Antal, a miniszterelnök kabinetfőnöke, valamint Bordás Gábor közigazgatási államtitkár és Panyi Miklós parlamenti és stratégiai államtitkár a Miniszterelnökség részéről. A közzétett kép alapján nem volt egyértelmű, de valószínű, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is jelen volt a megbeszélésen.
Orbán Viktor már csütörtökön megosztotta a közönséggel, hogy "az ukrán energiafenyegetés fokozódik", majd a szokásos pénteki rádióműsorában is kitért arra, hogy az Oroszországból történő gázvásárlás tilalma körülbelül 800 milliárd forintos plusz terhet róna az országra.