Néhány év leforgása alatt Moszkva tízszeresére növelte egy kiemelkedő fegyver gyártási kapacitását, ami azt sugallja, hogy esetleg egy Európa ellen irányuló támadásra készülhet.

Oroszország jelentősen fokozza a Kh-101 típusú cirkálórakéták gyártását. Egy friss vizsgálat szerint 2025 végéig 633 darabot terveznek előállítani, ami drámai növekedést jelent a korábbi évekhez képest - jelentette az Army Recognition.
Egy nemrégiben a Channel 24 által közzétett kutatás szerint Oroszország jelentős lépéseket tesz a nagy hatótávolságú csapásmérő képességeinek fejlesztése érdekében, amelyet a Taktikai Rakétafegyverzeti Vállalat (KTRV) irányít. A Kh-101 típusú rakéták gyártásának tervezett mennyisége 2025-re elérheti a 633 darabot, ami elképesztő, több mint 1000%-os növekedést jelent a 2021-es 56 darabhoz képest. A termelési kapacitás növelését a napi három műszakban működő gyárak és a alternatív alkatrészbeszerzési lehetőségek, főként Kínából és Belaruszból, biztosítják, így sikerül megkerülni a nyugati szankciók hatásait.
A Kh-101 rakéták gyártásának felfuttatása mögött az a stratégiai cél állhat, hogy
Oroszország túlterhelje az ukrán légvédelmet, vagy mélyebben tudjon csapást mérni Európa területén.
A rakétákat a Tu-95MSZ és Tu-160 nehézbombázókról indítják, amelyek több rakétát is szállíthatnak egy bevetés során, így a Kreml rugalmas és nagy hatótávolságú támadási lehetőséghez jut saját légteréből. A rakéta fejlesztése az 1990-es évek végén kezdődött az elöregedő Kh-55 rakéták leváltására, és a 2000-es években gyorsult fel Oroszország újrafegyverkezési céljainak részeként. Először Szíriában vetették be, majd az Ukrajna elleni teljes körű invázió során használata drasztikusan megnőtt.
A Kh-101 a gyár által közölt adatok szerint alacsony észlelhetőségű technológiákat, terepkövető repülési profilokat és GLONASS navigációs rendszert használ, hogy elkerülje a radarokat és nagy pontossággal csapjon le értékes célpontokra 450 kg-os robbanófejével. A rakéta akár 5500 kilométeres hatótávolsággal rendelkezik, így a legtöbb légvédelmi rendszer hatósugarán kívülről indítható. Az ukrán légvédelem korábban bizonyos sikereket ért el ezekkel szemben - például a 2023. december 29-i tömeges csapás során
108-ból 87 Kh-101 rakétát sikerült megsemmisíteni, bár ezt elsősorban a fejlett nyugati lédvédelmi rakétarendszerek tették lehetővé.
Egy Kh-101 rakéta előállításának becsült költsége 10-13 millió dollár között mozog, ami azt jelenti, hogy a 2025-ös gyártási terv végrehajtása több milliárd dolláros befektetést igényel. Ez a tendencia jól mutatja, hogy az orosz védelmi doktrínában a stratégiai, nagy hatótávolságú hadviselés kiemelt prioritást élvez. Ez a fejlemény nem csupán Ukrajna, hanem a NATO keleti szárnyának is egyre növekvő biztonsági kihívásokat ró.