Putyin aláírta a megállapodást, amely lehetőséget ad Oroszországnak az atomfegyverek bevetésére.
Ezt a lépést választottam, hogy elkerüljem a betegségeket az év végi hajtás sűrűjében. (x)
A nukleáris doktrína átalakítása nem meglepő fejlemény az orosz fél részéről. Oroszország már szeptemberben jelezte, hogy változtatásokat eszközöl a vonatkozó irányelvekben, reagálva a Nyugat Ukrajnában megfigyelhető feszültségnövekedésre.
A 2020-as érvényes szabályozás eddig azt mondta ki, hogy Oroszország atomfegyverhez csak akkor folyamodhat, ha az orosz állam léte közvetlen veszélybe kerül, vagy ha atomfegyveres támadást szenved el. Most azonban a doktrínát kiegészítették: a jövőben bármely nem nukleáris állam által, de egy nukleáris hatalom részvételével vagy támogatásával történő agresszió az Orosz Föderáció ellen már olyan fenyegetésnek számít, amelyre Oroszország atomfegyverekkel válaszolhat.
Ma Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke, hivatalosan is érvénybe léptette az új szabályozásokról szóló dokumentumot, amelyről az orosz TASZSZ hírügynökség számolt be. Dmitrij Peszkov, az elnöki szóvivő, hangsúlyozta, hogy a frissített doktrína lehetőséget ad Oroszországnak arra, hogy reagáljon, amennyiben Ukrajna nyugati, nem nukleáris rakétákat vet be ellenük.
Mint az ismert, Joe Biden, az Egyesült Államok jelenlegi elnöke két hónappal a hivatalban töltött idő lejárta előtt először engedélyezte az ukrán hadseregnek, hogy az ATACMS néven ismert nagy hatótávolságú rakétarendszert vesse be Oroszország területén. Egyelőre az ukránok Kurszk térségében lévő erőinek védelmére használhatják, de az sem elképzelhetetlen, hogy támadásokat indíthasson mélyebben Oroszország belsejébe. Vajon ezzel egy olyan spirál kezdődik, ahonnan nincs vissza?