Az író miniszterelnök hangsúlyozta, hogy az Európai Unióban minden rendelkezésre álló eszközt használni kell a magyar vétó leküzdésére.


Micheál Martin ír miniszterelnök egy különleges interjú keretében osztotta meg nézeteit az Euronews munkatársaival. Kiemelte, hogy Ukrajna csatlakozása az Európai Unióhoz elengedhetetlen geopolitikai szempontból, és hangsúlyozta, hogy megdöbbentő, ahogyan Magyarország akadályozza ezt a folyamatot.

Hosszú interjút adott Írország miniszterelnöke, Micheál Martin az Euronewsnak Brüsszelben. Ebben a politikus hosszasan beszélt Magyarországról, illetve arról, hogy kellene fellépni az Európai Unióban a magyar kormány vétóival szemben.

A Fianna Fáil párt egyik politikai képviselője határozottan elítélte a magyarországi Pride felvonulás betiltását, hangsúlyozva a szabad véleménynyilvánítás és az egyenlőség fontosságát.

Mélységes aggodalommal figyeljük, hogy Magyarországon egyre inkább sérülnek az LGBTI-közösség jogai, és a pride felvonulást is betiltják. Ezek olyan alapvető problémák, amelyekre az Európai Uniónak sürgősen reagálnia kell.

A miniszterelnök határozottan bírálta az Orbán-kormány Európával szembeni ellenséges megnyilvánulásait is.

"Jelenleg egy figyelemre méltó tendencia figyelhető meg. Amikor a magyar kormány Európa irányába tett kijelentéseit vizsgálom, azt tapasztalom, hogy ezek gyakran a meghódítás vagy az elfoglalás motívumait hordozzák, ahelyett, hogy a közös célokra és együttműködésre helyeznék a hangsúlyt. Úgy érzem, hogy ez a retorika felerősíti a közvélemény hangulatát, és sajnos, inkább negatív irányba tereli azt."

A kormányfő kiemelte, hogy az európai állampolgárok többsége értékeli az uniós tagságot, a szólásszabadságot és a jól működő közös piacot, miközben a világ más részei egyre nehezebb helyzetbe kerülnek. Véleménye szerint ezért fontos, hogy határozottan kiálljunk az európai értékek mellett, és hangsúlyozzuk a pozitív történeteket.

Az Euronews újságírójának kérdésére, miszerint a hetes cikkely szerinti eljárásra, vagy valami másra van szükség az ügyben, Micheál Martin így válaszolt:

"Nagyon sok eszköz áll a rendelkezésünkre. Szerintem az összeset használni kell. A hetes cikkely szerinti eljárás egy ezek közül. De szerintem az összes rendelkezésünkre álló eszközt használnunk kell. Az egyhangú szavazási rendszert bizonyos szempontból mindig elfogadtuk. De ezzel visszaéltek. És az Európai Unió működésképtelenné válik, ha ez a visszaélés folytatódik. Ezért nem szabad félnünk használni ezeket az eszközöket."

A kormányfő véleménye szerint jelenleg az ukrán tagság körüli ügyekben tapasztalható a vétójoggal való visszaélés. Emlékezetes, hogy Magyarország az elmúlt két uniós csúcstalálkozón egyedüliként ellenezte az Ukrajnának szánt segélyek jóváhagyását, és a csatlakozási folyamatot is megakadályozza. Orbán Viktor figyelmeztetett, hogy ez a lépés végső soron csődbe viheti az Európai Uniót. Hazánkban a kormány arra készül, hogy véleménynyilvánító szavazást tartson, amelynek célja, hogy felmérje az emberek álláspontját az ukrán tagság kérdésében.

"Felháborító, ami most történik. Szerintem alapvető fontosságú az, hogy Ukrajna geopolitikai okokból az Európai Unió tagja legyen. És szerintem az EU az elmúlt egy-két évtizedben elszasztott lehetőségeket ebben a tekintetben a Nyugat-Balkánon is."

A kormányfő emellett megjegyezte, hogy jelenleg is vizsgálják a vétóval összefüggő opciókat.

Orbán Viktor véleményem szerint nem célszerűen alkalmazza ezt a helyzetet. Európa már számos próbálkozást tett a blokád feloldására közvetítéssel. Hasonló helyzet állt elő az Európai Békekeszköz kapcsán is, ahol Írország támogatását Ukrajna irányába lelassították. A rendelkezésre álló segítség nem halálos fegyverekre vonatkozik, amelyek hosszú ideig nem voltak felhasználhatók. Jelenleg viszont ezt a támogatást kétoldalú alapon nyújtjuk Ukrajnának.

Related posts