Kína határozottan válaszolt Donald Trump vámintézkedéseire, és világossá tette, hogy nem enged a zsarolásnak.


A kínai kereskedelmi minisztérium szerint az amerikai elnök hibát hibára halmoz, és zsarolásnak tartja a bevezetett tarifákat. Az eddigi intézkedések a részvénypiacokat is megrengették, ezért a gazdasági szereplők figyelmeztették Donald Trumpot, hogy irányváltásra lehet szükség. Kína mellett az Európai Unió is tárgyalásokba kezdhet az Egyesült Államokkal, és ellenvámok mellett "nulla a nulláért" rendszert ajánlott fel.

Kína kijelentette, hogy nem enged az Egyesült Államok "zsarolásának", miután Donald Trump múlt szerdán tovább emelte a kínai árukra kivetett vámokat, amelyet válaszlépésnek szánt a korábban bejelentett 34 százalékos kölcsönös vámokra.

Az Egyesült Államok fenyegetései a Kínával szembeni vámok emelésével nem csupán taktikai lépésnek tűnnek, hanem inkább egy sorozatos tévedésnek, amely újra és újra felfedi az amerikai oldal zsaroló mentalitását.

A kínai kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy amennyiben az Egyesült Államok továbbra is kitart elképzelései mellett, Kína kész mindent megtenni a végsőkig tartó küzdelem érdekében.

Az Európai Unió szintén ellenlépéseket foganatosított az amerikai vámokkal szemben, amely a pénzügyi piacok mélyrepülését okozta, valamint világgazdasági recesszióval fenyeget. A részvénypiacok Donald Trump tarifáira negatívan reagáltak, ezért több gazdasági szereplő figyelmeztette, hogy irányváltásra lenne szükség.

Kedden a japán Nikkei részvényei hat százalékkal nőttek, miután egy-másfél éves mélypontot követően a befektetők bizakodóbbá váltak. A növekedés mögött Isiba Sigeru japán miniszterelnök és Donald Trump hétfői telefonbeszélgetése áll, amely a kereskedelmi tárgyalások megkezdéséről szólt.

A kínai blue chipek értéke 0,7 százalékkal emelkedett, és a hongkongi tőzsde is kedvező reakciót mutatott, körülbelül 2 százalékos növekedéssel a vámok bevezetése után. Az ázsiai részvénypiacok mellett az amerikai tőzsdék is felfelé íveltek, azonban Délkelet-Ázsiában a részvények továbbra is csökkenést mutattak, az indonéz piac például 9 százalékos visszaesést könyvelhetett el, miközben az indiai rúpia történelmi mélypontra süllyedt a dollárhoz képest.

Donald Trump úgy véli, hogy a korábban bejelentett vámok kulcsszerepet játszanak az Egyesült Államok ipari alapjainak újjáépítésében, amely szerinte a kereskedelmi liberalizáció következtében gyengült meg.

"Ez a lehetőség az országunk számára, hogy újra átgondolja a helyzetét. Mert más elnökök valószínűleg nem vállalnák be azt, amit én teszek, vagy egyáltalán nem mennének végig ezen az úton" - nyilatkozta az újságíróknak a Fehér Házban.

Az Európai Bizottság 25 százalékos vámtarifákat tervez bevezetni egyes amerikai termékekre, többek között a szójababra, különféle diófélékre és kolbászokra. Azonban a legfrissebb Reuters hírek szerint a whisky már nem szerepel a javasolt intézkedések között. Maros Sefcovic, az uniós kereskedelemért felelős biztos, bejelentette, hogy

Előbb vagy utóbb elérkezik az idő, amikor az Egyesült Államokkal leülünk a tárgyalóasztalhoz, és közösen kidolgozunk egy olyan megoldást, amely mindkét fél számára elfogadható.

Emellett az Európai Unió "nulla a nulláért" vámrendszert ajánlott fel az Egyesült Államoknak. Ugyanakkor korábban már több terméket is 20 százalékos vámmal sújtott Donald Trump. Viszont már Scott Bessent is figyelmeztette az amerikai elnököt vasárnapi találkozójukon, hogy nyugtassa meg a piacokat, valamint hogy a hangsúlyt kereskedelmi megállapodásokra helyezze.

Related posts